مهم‌ترين هك‌هاي سال ۹۰

گروه‌هاي هكري در سال‌هاي اخير همپاي سايت‌ها و شبكه‌هاي جديد، فعاليت مي‌كنند و مشخص نيست كه دقيقا به سراغ كدام گروه، حزب و يا تكنولوژي مي‌روند؛ در اين گزارش به مهم‌ترين هك‌هاي انجام شده در سال ۹۰ پرداخته شده است.
كارشناسان تاكيد دارند كه اگر پسورد ساده‌اي براي فايل‌ها انتخاب شود، در واقع راه براي هکرها باز گذاشته‌ شده و كاربران بايد در انتخاب پسوردها دقت كنند.

* ۲۵ ميليون كاربر پلي استيشن هك شدند
پس از گذشت حدود دو هفته از بروز اختلال در شبكه پلي‌استيشن، شركت سوني اعلام كرد براساس جديدترين بررسي‌ها ممكن است هكرها اطلاعات شخصي ۲۴.۶ ميليون كاربر ديگر را به سرقت برده باشند.
شبكه پلي استيشن داراي ۷۷ ميليون كاربر در سراسر جهان است؛ حمله هكرها به اين شبكه در تاريخ ۱۶ و ۱۷ ماه آوريل ۲۰۱۱ صورت گرفت اما شركت سوني اين موضوع را در تاريخ ۲۶ ماه آوريل به اطلاع كاربران رساند.

*هكرهاي چيني جي‌ميل را هك كردند
وبلاگ The Contagio security blog در ماه فوريه شواهدي داشت که حملاتي از سوي هکرها به اکانت‌هاي جي‌ميل دولتي و نظامي آمريکا صورت گرفته است.
البته دولت چين هرگونه حمايت از اين هکرها را رد کرده است. اين اکانت‌ها شامل اکانت‌هاي فعالان حقوق بشر چين، کارمندان بلندپايه دولت آمريکا و کارمندان نظامي آمريکا مي‌شود.
گوگل نحوه هک شدن را به‌صورت راهنمايي کاربران به وب سايت جعلي براي گرفتن شناسه كاربري و رمز عبور توضيح داد. همچنين هکرها با استفاده از سيستم فوروارد اتوماتيک گوگل، جي‌ميل را هک کرده‌اند.

*وب‌سايت سوني در اروپا هك شد
چندي پيش سوني اعلام كرد كه در تازه‌ترين حمله هكرها به تاسيسات آنلاين اين شركت، يك وب‌سايت فرعي سوني در اروپا هك شد.
به گفته سخنگوي سوني در توكيو، هيچ اطلاعات محرمانه‌اي به سرقت نرفته يا در اينترنت منتشر نشده است و هكرها به اين وب‌سايت رخنه كرده‌اند اما اطلاعاتي كه توسط هكرها كپي شده همان اطلاعاتي است كه در وب سايت كمپاني در دسترس همه هست.
هم‌چنين حملات گسترده هكرها به تاسيسات آنلاين سوني از اواسط ماه آوريل شروع شده و باعث ضرر چند ميليارد دلاري اين شركت و كاهش ۲ درصدي ارزش سهامش شد.

*وب‌سايت مجلس سناي آمريكا هك شد
در تازه‌ترين حمله هكرها در آمريكا، وب‌سايت مجلس سناي آمريكا هك شد و بخشي از اطلاعات آن به سرقت رفت.
به گفته يكي از اعضاي مجلس سناي آمريكا، گروه هكرهاي Lulz Security وب‌سايت مجلس سنا را هك كرده‌اند و به بخشي از اطلاعات دست يافته‌اند اما موفق نشده‌اند به پشت فايروال‌ها و اطلاعات حساس‌تر دست يابند.
مقامات در اين باره گفتند كه خوشبختانه اطلاعات شخصي هيچ‌يك از اعضاي مجلس سناي آمريكا در اختيار هكرها قرار نگرفته است.
گروه هكرهاي Lulz Security پيش‌تر به شبكه آنلاين پلي‌استيشن متعلق به سوني حمله كرده و اطلاعات مال و شخصي ميليون‌ها كاربر اين شبكه را به سرقت برده بودند.

*وب‌سايت و تلفن‌هاي طالبان هك شد
سخنگوي طالبان اعلام كرد که تلفن‌هاي همراه و سايت‌هاي اينترنتي و نشاني‌هاي اي‌ميل آن‌ها هک شده است.
سخنگويان طالبان گزارش‌ها درباره مرگ ملا محمد عمر، رهبر اين گروه را رد کرده‌ و اعلام كردند كه دشمن سايت و شماره تلفن ما را هک کرده و به همه پيام فرستاده كه ملا عمر، رهبرمان جان خود را از دست داده است.
پيش‌تر، برخي منابع خبري به نقل از پيامک ارسالي از طريق يک شماره تلفن همراه مورد استفاده سخنگويان طالبان، گزارش کرده بودند که "شوراي رهبري امارت اسلامي افغانستان" درگذشت ملاعمر را اعلام کرده است.

*ويكي‌ليكس هم هك شد!
وب‌سايت ويكي‌ليكس بعد از انتشار ده‌ها هزار سند محرمانه وزارت خارجه آمريكا مورد حمله هكري قرار گرفت و مسدود شد. سازمان‌دهندگان ويكي‌ليكس در توييتر اعلام كردند: وب‌سايت ويكي‌ليكس هم‌اكنون مورد حمله هكري قرار گرفته و از دسترس خارج شده است.
سازمان‌دهندگان ويكي‌ليكس از طرفداران خود خواستند براي مشاهده اسناد محرمانه منتشره به وب سايت آينه (mirror) ويكي‌ليكس مراجعه و يا اينكه از يك سيستم جداگانه جست‌وجو (cablegatesearch.net) استفاده كنند.
هنوز مشخص نيست چه گروه يا نهادي اين حمله هكري را انجام داده است. اين وب‌سايت افشاگر يك هفته قبل اين اتفاق بيش از ۱۲۵ سند محرمانه و حساس مربوط به وزارت خارجه آمريكا را منتشر كرد كه گفته مي‌شود باعث شرمندگي دولت باراك اوباما، رئيس جمهوري اين كشور مي‌شود.

* هك شركت‌هاي دفاعي در نروژ
شركت‌هاي نفت، گاز و شركت‌هاي دفاعي در نروژ مورد حمله هكرها قرار گرفتند.
بنا بر گفته آژانس امنيت ملي نروژ، به دنبال اين هك، اسرار و اطلاعات صنعتي درباره مذاكرات قراردادها دزديده شد.
اين آژانس هم‌چنين اعلام كرد كه حدود ۱۰ شركت و شايد هم بيش‌تر در بزرگ‌ترين موج حملات با قصد ضربه زدن به اين کشور، مورد حمله قرار گرفتند.
نروژ جزو آخرين كشور در فهرست كشورهايي قرار گرفته كه اسرار و مالكيت فكري خود را به خاطر دزدان سايبري از دست داده‌اند.

* هكرها همكاران خود را هك كردند
پس از اينكه گروه هكرهاي آنونيموس وب‌سايت وزارت دفاع سوريه را هك كرد، هكرهاي سوري طي اقدامي تلافي‌جويانه شبكه اجتماعي آنونيموس به نام آنون پلاس (AnonPlus) را هك كردند و عكس‌هايي وحشتناك و نفرت‌انگيز برروي اين شبكه اجتماعي فرستادند.
شبكه اجتماعي گروه هكرهاي آنونيموس به نام آنون‌پلاس (AnonPlus) نزديك به يك ماه است كه راه‌اندازي شده است. چندي پيش اين گروه وب‌سايت وزارت دفاع سوريه را هك كرده بود.
هكرهاي سوري طي اقدامي تلافي‌جويانه شبكه اجتماعي آنونيموس به نام آنون پلاس(AnonPlus) را هك كردند و عكس‌هايي وحشتناك از اجساد سوخته شده را برروي اين شبكه اجتماعي فرستادند. اين گروه ادعا كرده كه اين اجساد متعلق به شهروندان سوري و پرسنل ارتش سوريه است كه توسط معترضان كشته شده‌اند.
هكرهاي سوري هم‌چنين در پيغام خود به آنونيموس اعلام كردند: "در پاسخ به هك شدن وب‌سايت وزارت دفاع سوريه، مردم سوريه تصميم گرفتند فضاي اينترنت را از وجود وب‌سايت شما پاك‌سازي كنند."

منبع: ایتنا

|+| آخرین به روز رسانی توسط شكوري در شنبه 20 اسفند1390 ساعت 1:48  
 انرژی تخریبی اینترنت در حال تغییر شکل

سال ۱۳۹۰ نخستین سالی بود که در آن برای اولین بار تعداد تجهیزات دیجیتال قابل اتصال به اینترنت و امواج ارتباطی از تعداد کل جمعیت ساکن بر روی کره زمین فراتر رفت!
هم چنین در این سال برای اولین بار ظرفیت شبکه جهانی اینترنت به طور کامل تکمیل شد. اما شاید تاریخ فناوری اطلاعات هیچ سالی را به ناامنی و آسیب پذیری سال ۱۳۹۰ به خاطر نداشته باشد. بله ... تعداد ویروس‌های رایانه‌ای و بدافزارهای اینترنتی در این سال به رکورد ۲۰۰ میلیون مورد رسید و موج عظیم انرژی‌های مخرب در اینترنت خسارت هنگفتی را به بسیاری از شرکت،‌ سازمآنها و حتی بخش‌های دولتی کشورها تحمیل کرد. با این وجود هر چند سال ۱۳۹۰، سال نسبتاً سختی برای نهاد‌های امنیت رایانه و اینترنت بود، امّا اتفاقات بزرگ امنیتی و توجه رسانه‌های عمومی جهان به این اتفاقات مهم، سرآغاز مبارکی بود برای افزایش محسوس آگاهی کاربران عادی تر و غیر حرفه‌ای‌تر اینترنت که یا تازه به دنیای بی‌رحم وب پا نهاده‌اند و یا دچار یک فراموشی امنیتی مزمن (!) و همیشگی هستند.
بد نیست برای اطلاع از آن چه که در سال ۱۳۹۰ و در صحنه امنیت اطلاعات رایانه‌ای جهان گذشت، نگاهی بیاندازیم به جدیدترین گزارش شرکت امنیتی Panda Security از وضعیت امنیت دنیای بزرگ فناوری اطلاعات ... به ویژه این که شرایط فعلی به گونه‌ای است که امنیت اطلاعات رایانه‌ای، حساسیت فوق العاده‌ای یافته، ‌تا آنجا که نهادهای رسمی و دولتی کشورهای مختلف جهان حالا اینترنت را به عنوان یک مسئله امنیتی ارزیابی می‌کنند.
بررسی‌های اولیه پاندا نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۰ و در مقایسه با سال‌های گذشته، "بیشترین" حجم داده‌های حساس و ارزشمند، "بزرگترین" شرکت‌های تجاری و مراکز سازمانی و نیز "بیشترین" تعداد شرکت‌هایی که خود مسئول تامین امنیت اینترنت هستند، تحت حملات موفق (!) هکرها و نفوذگر‌های اینترنتی قرار گرفتند.
برای مثال طی حمله به شبکه‌های بزرگ Play Station شرکت سونی، بیش از صد میلون کاربر اینترنتی با مشکلات ناشی از سرقت اطلاعات شخصی وخصوصی مواجه شدند... درست به همین روش، ۳۵میلیون کاربر دیگر نیز از طریق نفوذ خرابکارها به داخل یک شبکه بزرگ بازی‌های آنلاین با عنوان Steam Valve به شدت آلوده شدند و ...

امنیت شبکه‌های اجتماعی در سال ۱۳۹۰
هرچند دسترسی به برخی شبکه‌های اجتماعی بزرگ در برخی از کشور‌های جهان غیر قانونی است؛ اما با این حال، این شبکه‌ها سهم بزرگی از نقل و انتقال کدهای مخرب و انتشار آلودگی‌های رایانه‌ای را به عهده دارند. برای اینکه قدرت شبکه‌های اجتماعی را در زمینه گسترش این آلودگی‌ها درک کنید، کافیست بدانید که پس از گذشت چند ساعت از مرگ استیوجابز، خالق شرکت اپل، یک صفحه جعلی و آلوده با نام وی در یکی از شبکه‌های اجتماعی مشهور ایجاد شده بود که تنها در عرض چند ساعت و درست قبل از لحظه مسدود شدن، ۹۰ هزار عضو ثابت داشت.
این یعنی سرعت آلوده‌سازی پنج کاربر در هر ثانیه (!)
البته دراین سال برخی از شبکه‌های مهم اجتماعی برای نخستین بار موفق شدند تا با اتخاذ تدابیر صحیح حفاظتی تعداد حملات مخرب علیه خود را کاهش دهند اما این در حالی بود که برای مثال در اوایل سال ۱۳۹۰ هک شدن صفحه مربوط به یک موسسه مالی مشهور در یکی از همین شبکه‌های اجتماعی وارسال پیام‌های کوتاه مخرب به مشتریان این موسسه، منجر به ایجاد خسارت‌های مالی بسیار سنگینی گردید .
یکی دیگر از تهدید‌های مربوط به شبکه‌های اجتماعی، انتشار بیش از حد اطلاعات خصوصی، شخصی و ارزشمند توسط اعضای این شبکه‌هاست که برای بسیاری نشانه نوعی صمیمیت آنلاین به حساب می‌آید اما برای خرابکاران اینترنتی که تنها در جست‌وجوی اطلاعات هستند، خوراک مناسبی برای برنامه‌ریزی حملات اینترنتی محسوب می‌شود.

وضعیت تبهکاری آنلاین در سال ۱۳۹۰
در وضعیت فعلی، شاید هدف اصلی جرایم سایبر را تنها بتوان در یک جمله خلاصه کرد: "سرقت اطلاعات ارزشمند و تبدیل آنها به پول نقد!"
درست به همین دلیل ساده، تروژان‌های banker که برای سرقت اطلاعات مالی و اعتباری شما بکار می‌روند ونیز حملات هدفدار و نامحسوس علیه مراکز سازمانی، پرطرفدارترین ابزار تخریب در اینترنت محسوب می‌شوند.
طبق آمارهای پاندا در سال ۱۳۹۰ بیش از۷۰درصد از کل کدهای مخرب کشف شده در سرتاسر جهان را "نرم‌افزارهای تروژان" تشکیل می‌دهند. این یعنی تقریباً از هر ۳ ویروس رایانه‌ای ۲مورد برای نفوذ نامحسوس و سرقت اطلاعات تولید و در اینترنت منتشر می‌شوند.
از عجایب غریب سال ۱۳۹۰ که سابقه‌ای از آن را در سال‌های گذشته پیدا نکردیم، افزایش هدفمند حملات مستقیم به شرکت‌ها و سازمان‌های امنیتی است که مهم‌ترین آن حمله موفقیت آمیز به شرکت آمریکایی RSA و دستیابی به اطلاعات حساس مربوط به سیستم‌های فوق امنیتی تصدیق هویت (SecurID) بود که یکی از حساس‌ترین شرکت‌های آمریکایی با عنوان Lockheed Martin را با مشکلات بزرگ امنیتی نظیر نفوذ مستقیم مجرمان اینترنتی به لایه‌های دخلی شبکه‌های رایانه‌ای مواجه کرد. کافیست بدانیم که این شرکت، پیمانکار اصلی دولت و ارتش ایالات متحده امریکا در حوزه خدمات فناوری اطلاعات است تا به عمق شدت ماجرا پی ببریم.
کمترین خسارت ناشی از حملات اخیر به شرکت RSA، تغییر الگوهای رمزنگاری برای بیش از ۴۰ میلیون کاربر ابزار و محصولات این شرکت در سرتاسر جهان بوده است. البته قبل از این تغییرات اساسی، کارشناسان امنیت اطلاعات فهرستی از بیش از ۷۶۰ حمله مشابه به شرکت‌هایی که از سیستم‌های امنیتی RSA استفاده می‌کردند رابه طور رسمی ثبت کرده‌اند.
علاوه بر این، در طول سال ۱۳۹۰ نام قربانیان مهم دیگری نیز از میان شرکت‌های Comodo ، Digi Notar، Symantec و ...، تنها بخشی از این فهرست بلند بالا را تشکیل دادند. در شش ماه گذشته دست کم پنج شرکت بزرگ صادرکننده گواهینامه‌های امنیتی دیجیتال برای پایگاه‌های اینترنتی و ارتباط‌های آنلاین، هدف حملات شدید وسرقت اطلاعات حیاتی واقع شدند که منجر به بروز اختلال‌های امنیتی شدید در پایگاه‌های مهمی مانند سرویس پست الکترونیک شرکت گوگل (gamil) گردید.
با این حال غیر از شرکت‌های امنیتی، برخی از شرکت‌های بزرگی که در سال ۱۳۹۰ هدف حمله، نفوذ و دسترسی‌های غیر مجاز قرار گرفتند شامل صندوق بین‌الملی پول ،سازمان فضایی اروپا و ناسا، سازمان فضایی آمریکا، بانک سیتی گروپ، شرکت سونی و سگا ،پایگاه‌های اینترنتی دولت بریتانیا و ... بوده‌اند. تنها در نفوذ به پایگاه‌های بازی‌های انلاین شرکت سونی (PSN)، اطلاعات محرمانه وشخصی بیش از ۷۷ میلیون نفر از کاربران و اعضاء این پایگاه در اختیار هکرها و تبهکاران انلاین قرارگرفت.

جنگ‌ها و درگیرهای سیاسی در اینترنت
در سال ۱۳۹۰ جنگ‌ها و درگیری‌های اینترنتی به عنوان‌های خبری ثابت بسیاری از رسانه‌ها و روزنامه‌ها تبدیل شد. هر چند که سابقه این جنگ‌ها دست کم به چهار سال پیش باز می‌گردد اما نخستین جنگ اینترنتی در سال ۱۳۹۰، حملات یک‌جانبه‌ای بود که از طرف یک گروه سازمان یافته علیه وزارت اقتصاد و دارایی کشور کانادا انجام شد. با این وجود که تحقیات اولیه نشان می‌داد این حملات از سرور‌هایی در کشور چین هدایت می‌شوند. امّا هیچ‌گاه شواهد محکمی علیه ترتیب دهنده واقعی آنها، یافت نشد.
درست یک‌ماه بعد، شرکت‌های امنیتی از عملیات "اژدهای شب" پرده برداشتند که طی آن بزرگ‌ترین شرکت‌های نفتی جهان مانند BP، SHELL و Marathon OIL طی دو سال گذشته و به طور مستمر تحت حملات جاسوسی و آلودگی‌ها شدید رایانه‌ای قرار داشته‌اند. باز هم مثل مورد قبلی همه راه‌ها به چین ختم شد، امّا هیچ گونه شواهد محکمی علیه مقامات رسمی این کشور یافت نشد.
بعدها وزارت دفاع ایالات متحده و بخش‌های دولتی و نظامی در برخی از کشورهای دیگر جهان، ارتش نروژ، وزارت اقتصاد فرانسه و نشست جهانی گروه ۲۰ در فرانسه، دولت کره جنوبی، برخی صنایع ژاپن ،ارتش ایالات متحده و ... تحت حملات شدید و موفق رایانه‌ای قرار گرفتند و ... بالاخره برای نخستین بار در تاریخ امنیت فناوری اطلاعات، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که حملات اینترنتی علیه منافع این کشور، به مثابه جنگ حقیقی و واقعی ارزیابی خواهد شد و واکنش مناسب در برابر آن اعمال خواهد گردید.
چین نیز برای اولین بار اذعان کرد که از ابتدای سال جاری هدف بیش از پانصد هزار حمله اینترنتی قرار گرفته که نیمی از آنها از خارج از کشور برنامه ریزی و هدایت شده‌اند.
در اواخر پاییز امسال نیز، تلویزیون رسمی ایران، تصاویری از یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را منتشر کرد که بدون وجود هیچ‌گونه آسیبی به تصاحب نیروهایش درآمده بود. نکته جالب این جاست که ایرانی‌ها گفته‌اند که با هک کردن سیستم جهت‌یابی (GPS) این هواپیما و تغییر مقادیر جغرافیایی، موفق شده‌اند تا بدون هیچ مشکلی این هواپیما را به داخل خاک ایران هدایت کنند.
البته ۱۳۹۰، سال تولد یک ویروس رایانه‌ای جدید به نام Duqu بود که خاطره ویروس مخرب ویروس Stuxnet را دوباره زنده کرد.هرچند هیچ‌گاه مانند بلوف‌های رسانه‌ای و غیر فنی که در مورد استاکس‌نت شاهد بودیم، خسارت‌های قابل توجهی از طرف این بدافزار جدید هم ایجاد نشد، اما گوشزد دوباره‌ای بود به مراکز حساس و استراتژیک کشورهای مختلف تا به کامل‌ترین وجه، وضعیت امنیتی وحفاظتی خود را تحت کنترل داشته باشند. یکی از خطرناک‌ترین شیوه‌های انتقال این ویروس، فایل‌های ضمیمه نامه‌های الکترونیک هستند که معمولاً به صورت هدفدار به اهداف مورد نظر ارسال می‌شوند...

امنیت سیستم‌های عامل
به جز سیستم‌های عامل ویندوز که هنوز بزرگترین بستر اجرایی بدافزار‌ها و کدهای مخرب محسوب می‌شوند سیستم‌های عامل دیگر نیز به نسبت میزان کاربرد رفته رفته اهمیت امنیتی پیدا می‌کنند. در این بین، سیستم‌های عامل Mac و Android که پس از ویندوز از بیشترین میزان محبوبیت برخوردار هستند، با رشد تهدیدها و بدافزارهای سازگار با محیط خاص خود مواجه شده‌اند...
بر اساس اعلام پاندا، درسال ۱۳۹۰ ما شاهد نخستین موج‌های وسیع وگسترده حملات اینترنتی علیه سیستم عامل مک، بوده‌ایم! جالب این که در ماه گذشته میلادی یک تروژان کاملاً جدید با قابلیت سرقت اطلاعات مالی و بانکی ویژه محیط سیستم‌های عامل مک در مقیاس بسیار وسیعی منتشر شد. این تروژان و سایر تهدیدهای رایانه‌ای ویژه Mac ، شرکت‌های امنیتی و نیز رسانه‌های بزرگ جهان را تا حد بیشتری نسبت به امنیت این نوع از سیستم عامل که تا کنون بدون ویروس و کاملاً امن تلقی می‌شد،‌ حساس کردند. به هر حال رفته رفته کاربران سیستم‌های عامل شرکت Apple هم باید درک کنند که دیر یا زود باید بدافزارهای سازگار با Mac را جدی بگیرند.
در مقایسه با Mac، سیستم عامل اندروید شرکت گوگل، در مدت زمان کوتاه‌تری به یک هدف مورد علاقه برای خرابکاران اینترنتی تبدیل شد. دلیل آن هم استفاده از این سیستم عامل محبوب در بسیاری از تلفن‌های همراه هوشمند و نیز تبلت‌های خوش نقش و نگار موجود در بازار است. بدون شک، در آینده‌ای نزدیک، تصور سیستم عامل اندروید هم بدون استفاده از نرم‌افزارهای امنیتی غیر ممکن خواهد بود.
در ابتدای سال ۱۳۹۰ ویروس trj/adrd.A ویژه سیستم عامل اندروی در حالی کشف شد که فروشگاه مرکزی Google در کشور چین، به عنوان نخستین عامل انتشار این ویروس معرفی شد.
Trj/adrd.A بازخورد رسانه‌ای و عمومی شدیدی داشت و توجه جدی بسیاری از کارشناسان را به امنیت آسیب‌پذیر سیستم عامل اندروید جلب کرد. از آن پس کدهای مخرب ویژه سیستم‌عامل اندروید یکی پس از دیگری تولید و از روش‌های مختلف منتشر شدند که یکی از آنها آپلود فایل آلوده در فروشگاه‌های رسمی و مرکزی گوگل بوده است! بنابراین پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهند که با افزایش بیشتر سهم اندروید در بازار سیستم عامل، توجه خرابکاران و در نتیجه تعداد و تنوع بدافزار‌های ویژه این سیستم‌عامل هم افزایش پیدا کند.

اعتراض‌های سیاسی اجتماعی در اینترنت
حالا اینترنت و فضای مجازی به علت خصوصیت‌های ویژه‌ای که از آن برخوردارند، به محلی مناسب برای اعتراض‌های اجتماعی و سیاسی تبدیل شده‌اند. نمونه‌هایی از این اعتراض‌ها را در کارزار تسخیر وال‌استریت و انقلاب‌های کشورهای عربی مشاهده کرده ایم. اما مشکل اینجاست که شاید اعتراض‌های اینترنتی برای نیل به اهداف اجتماعی یا سیاسی کاربران مؤثر واقع شود، اما حتماً به خشونت وناامنی اطلاعات در شبکه جهانی وب دامن می‌زند، برای مثال در ابتدا تا اواسط سال ۱۳۹۰، درگیری‌های سیاسی میان طرفداران انقلاب مصر و دولت نظامی این کشور به سرتاسر اینترنت گسترش یافته بود.حمایت برخی گروه‌های اینترنتی که خود را مدافع حقوق بشر و آزادی بیان معرفی می‌کنند مانند گروه ناشناس (Anonymous) نیز در گسترش این اعتراض‌ها و البته پس‌لرزه‌های آن در سرتاسر شبکه وب،‌ بی‌تأثیر نبوده است.
در مورد دیگر، تنها درگیری لفظی بین شرکت امنیتی HBGary و گروه Ananymous بود که منجر به هک شدن این شرکت و نشت اطلاعات سازمانی و محرمانه شامل نامه‌های الکترونیک اعضا و یا مخاطبان این شرکت و البته انتشار عمومی آنها در اینترنت گردید. محتویات برخی از این ایمیل‌ها، حاوی اطلاعات غیر اخلاقی و غیر حرفه‌ای بود که به شدت بروی اعتبار و حیثیت HBGary به عنوان یک شرکت امنیتی قابل اعتماد تاثیر منفی گذاشت.
البته کارنامه گروه Anonymous که خود را تنها یک گروه معترض معرفی می‌کند، پر است از حملات اینترنتی علیه شرکت‌ها، مراکز و سازمان‌های بزرگ که شرکت سونی، سازمان بازرگانی ایالات متحده، دفتر مرکزی پلیس اسپانیا، و ده‌ها مرکز و سازمان دولتی دیگر...
Lulz Sec گروه اعتراضی دیگری است که در اوایل سال جاری از گروه Ananomous جداشد، و فعالیت‌های تخریبی خود را بروی سرقت اطلاعات از شرکت‌های کوچکتر با ضریب امنیتی پایین‌تر و همچنین اجرای حملات تکذیب سرویس DoS علیه مراکز مهمتر متمرکز کرد.
در اواسط سال ۱۳۹۰ دو گروه جدا شده برای انجام یک عملیات مهم بار دیگر به هم پیوستند.عملیات جدید آنها در واقع اعلام جنگ به تمام مراکز دولتی و سیاسی جهان بود، به این صورت که آنها از تمام اعضاء و طرفداران خود خواستند تا بدون محدویت به هر مرکز دولتی و سیاسی در گوشه و کنار جهان حمله کنند و پس از به دست آوردن اطلاعات محرمانه، آنها را در اینترنت منتشر نمایند. اما چندی بعد با دست گیرشدن چند تن از اعضای اصلی این دو گروه فعالیت آنها اندکی کاهش یافت .در حال حاضر ۴۰ نفر از اعضای گروه Anaymous که چندی پیش توسط FBI دستگیر شدند منتظر دادرسی وحکمی هستند که ممکن است از ۵ تا ۱۰ سال زندان باشد.
اما مهمترین و جدیدترین عملیات گروه Anonymous ، سرقت اطلاعات مالی اعتباری و محرمانه هزاران مشتری شرکت امنیتیStratfor و دسترسی به حساب‌های بانکی آنها برای کمک به مراکز خیریه بود! علاوه بر این، در هفته گذشته آنها بخش کوچکی از ۲۰۰ گیگابایت اطلاعاتی که بنا بر ادعای آنها از این مرکز سرقت کرده بودند را در شبکه جهانی اینترنت منتشر کردند. در اوایل و نیز در اواخر سال ۱۳۹۰ گروه ویکی لیکس هم به همکاری با Ananymous پرداخت و بخش بزرگی از اطلاعات شرکت Stratfor را در اینترنت منتشر کرد. این نه نخستین اما بزرگترین همکاری ویکی لیکس با هکرهای اینترنتی در زمینه سرقت و انتشار اطلاعات محرمانه بوده است.

پیش‌بینی‌ها برای سال ۱۳۹۱
بنا بر گزارش پاندا، شرایط فعلی امنیت جهانی اطلاعات نشان می‌دهد که حمله به شرکت‌ها، و مراکز سازمانی بزرگ، جاسوسی اطلاعات، جنگ‌ها و در گیری‌های سیاسی در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی بزرگترین نگرانی‌های امنیتی در سال ۱۳۹۱ خواهند بود. البته تا کنون هیچ دوره زمانی در تاریخ امنیت اطلاعات رایانه‌ای به اندازه سال ۱۳۹۰ برای شرکت‌های بزرگ و مراکز دولتی به این اندازه سخت و دشوار نبوده است. اما سال ۱۳۹۱ بدون شک از این لحاظ دشوارتر هم خواهد بود.

تهدیدهای مربوط به تلفن همراه:
هرچند بیشتر شرکت‌های تولید کننده ضدویروس که از ده سال گذشته وضعیت امنیتی تلفن‌های همراه و میزان رشد تهدیدها وبد افزارها برای این ابزارهای ارتباطی را نگران کننده پیش بینی کرده بودند و به تولید برنامه‌های ضد ویروس برای تلفن‌های همراه پرداختند، اما وضعیت تهدیدها آن چنان که می‌بینیم آنقدرها نگران کننده نشد... هرچند سیستم عامل اندروید، ان هم به دلیل استفاده دراغلب "تبلت‌ها" توانست بدافزارهای خطرناک‌تر و بیشتری را به سمت خود جلب کند...
بنابر این سال آینده نه با سرعتی حیرت‌آور بلکه آهسته آهسته سیستم‌عامل اندروید به هدفی خاموش برای خرابکاران اینترنتی تبدیل خواهد شد.هر چند سیستم‌های پرداخت پول از طریق تلفن‌های همراه به شرطی که به محبوبیت و شهرت خوبی میان کاربران دست پیدا کنند هدف بهتر و سریع تری برای تبهکاران سایبری خواهند بود.

و در نهایت ویندوز8
نسخه نهایی سیستم عامل ویندوز8 که در اواخر سال ۲۰۱۲ به بازار خواهد آمد، تاثیر چندانی بر وضعیت امنیتی سال آینده نخواهد داشت اما می‌تواند سال ۱۳۹۲ را به یک سال کاملاً آلوده و پیچیده تبدیل کند زیرا قابلیت‌های اشتراکی در ویندوز8 افزایش چشم‌گیری یافته وهمین موضوع در افزایش تولید و انتشار وسیع ویروس‌های رایانه‌ای موثر خواهد بود.
مطمئن باشید که از میزان "انرژی تخریبی" اینترنت به هیچ عنوان کاسته نخواهد شد، بلکه این انرژی مخرب، تنها از شکلی به شکل دیگر تبدیل می‌شود و از محیطی به محیط دیگر می‌لغزد، بنابراین در سال ۱۳۹۱ باید بیشتر از اینها نگران وضعیت امنیت رایانه و شبکه خود باشید ...
شاید بتوان دریک جمله وضعیت امنیت سال ۱۳۹۱ را این گونه خلاصه کرد:
شما در هر جا که باشید، در خانه، در محل کار، در سفر، بر بالای آسمان‌ها یا اعماق دریاها، و یا از هر نوع ابزار دیجیتالی که استفاده کنید، از حمله ویروس‌های رایانه‌ای و حملات مخرب در امان نخواهید بود. پس به راهکار مناسب فکر کنید ...

منبع: ایتنا

|+| آخرین به روز رسانی توسط شكوري در شنبه 20 اسفند1390 ساعت 1:37  
 ‮رقبای مرداک، دیگر اربابان رسانه‌ها در سراسر جهان

رسوایی مربوط به شنود غیرقانونی مکالمات تلفنی توسط کارکنان یکی از هفته نامه های زیرمجموعه «نیوز کورپوریشن»، شرکت های رسانه ای روپرت مرداک، نگرانی ها در مورد میزان کنترل یک شرکت بزرگ بر عرصه رسانه ها و ارتباطات عمومی در بریتانیا را یک بار دیگر عمده کرده است. اما احاطه تقریبا بلامنازع یک چنین غول های رسانه ای بر فضای ارتباطات جمعی فقط به بریتانیا محدود نمی شود. در سراسر جهان مطبوعات و دیگر رسانه های جمعی معمولا در مالکیت و کنترل یک گروه کوچک هستند که اصطلاحا به آنها غول ها یا اربابان رسانه ای گفته می شود. آنها از این طریق سود سرشاری به دست آورده و نفوذ فراوانی پیدا می کنند. در این مطلب با تعدادی از بزرگترین و معروف ترین غول های رسانه ای در سراسر جهان آشنا می شویم.

اروپا

بزرگترین رقیب روپرت مرداک در اروپا، سیلویو برلوسکونی نخست وزیر ایتالیا و صاحب شرکت رسانه ای «مدیاست» است. در سال ۲۰۰۹ «اسکای ایتالیا» یک شرکت تلویزیون ماهواره ای متعلق به روپرت مرداک به خاطر مسدود کردن فروش و پخش آگهی هایش از شرکت «مدیاست» به مراجع قضایی شکایت کرد. این نبرد تجاری هنوز خاتمه نیافته است. در ماه جاری «اسکای ایتالیا» شبکه تلویزیونی ماهواره ای متعلق به «نیوز کورپریشن» از پخش برنامه های یک کانال تلویزیونی «مدیاست» خودداری کرد. این اقدام باعث شد که در تازه ترین فصل از نبرد تجاری بین این دو شبکه تلویزیونی خصوصی بزرگ، این بار «مدیاست» از رقیب خود شکایت و تقاضای غرامت کند. شرکت رسانه ای «مدیاست» که در سالهای دهه ۱۹۷۰ توسط سیلویو برلوسکونی تاسیس شد، به طور مشترک و در رابطه ای تنگاتنگ با رادیو و تلویزیون دولتی ایتالیا، برعرصه رسانه ای این کشور احاطه کامل دارد. برلوسکونی در مقام نخست وزیر شخصا بسیاری از مدیران و مقامات ارشد رادیو و تلویزیون دولتی را انتصاب می کند. شرکت «مدیاست» صاحب چهار کانال تلویزیونی است و حدود ۴۱ درصد از بازار تلویزیون ایتالیا را در دست خود دارد. سهم رادیو تلویزیون دولتی ایتالیا در این بازار حدود ۳۷ درصد است. سیلویو برلوسکونی علاوه بر این در مالکیت یک شبکه تلویزیونی پولی، دو شبکه تلویزیونی در اسپانیا و چندین شرکت تولیدات تلویزیونی و تبلیغات تجاری سهیم است. او در شرکت «اندمول» که برای بیش از ۲۰ کشور جهان محصولات صوتی و تصویری تولید می کند نیز شریک است. میزان درآمد اعلام شده شرکت «مدیاست» در سه ماهه اول سال ۲۰۱۱ حدود یک میلیارد و ۵۷۰ میلیون دلار و میزان سود آن ۹۷ میلیون دلار بوده است. در آلمان بزرگترین غول رسانه ای «اکسل اسپرینگر» است که در سی کشور دیگر جهان نیز شعبات و فعالیت هایی دارد. این شرکت صاحب ۲۳۰ روزنامه و مجله است و در ایستگاه های رادیو و تلویزیونی نیز سهام دارد. یکی از این روزنامه ها که در آلمان چاپ می شود روزنامه عامه پسند «بیلد» است که با تیراژ روزانه سه و نیم میلیون، بالاترین تیراژ را در میان روزنامه های اروپا دارد. در مقام بعدی شرکت رسانه ای «پریسا» در اسپانیا است که صاحبات آن چند شرکت و فرد سرمایه گذار هستند از جمله گروه سرمایه گذاری آمریکایی «لیبرتی» و خانواده «پولانکو» که در آغاز موسس این غول رسانه ای بودند. روزنامه «ال پاییس» شبکه تلویزیونی «کانال پلوس» و ایستگاه رادیویی «کادنا سر» از جمله رسانه های متعلق به شرکت «پریسا» هستند. این شرکت علاوه بر این در ۲۰ کشور دیگر، به خصوص در آمریکای لاتین، فعال است و در رادیو ، تلویزیون و مطبوعات این کشورها سهام دارد.

آمریکای لاتین

عرصه رسانه ای مکزیک عمدتا در کنترل شرکت چند رسانه ای «تله ویسا» است. این شرکت صاحب چهار کانال سراسری، دو کانال کابلی، یکی از بزرگترین موسسات نشر در کل آمریکای جنوبی، ایستگاه های رادیویی و حتی چند باشگاه فوتبال است. «امیلیو آزکاراگا خئان» مدیرعامل و از سهامداران بزرگ شرکت «تله ویسا» یکی از پرقدرت ترین و با نفوذترین سرمایه داران مکزیک به شمار می آید. برنامه های تلویزیونی این شرکت حدود ۷۰ درصد از بازار تلویزیون و آگهی های تجاری مکزیک را در دست دارند. رقیب اصلی آن یعنی «تی وی آزتکا» صاحب مابقی این بازار است. شرکت «تله ویسا» در عین حال صاحب پنج درصد از سهام «یونیویژن»، بزرگترین شبکه تلویزیونی اسپانیایی زبان در کشور آمریکا است. اخیرا احاطه کامل این دو شرکت بر بازار رسانه ای مکزیک به خطر افتاده است. کارلوس اسلیم سرمایه دار مکزیکی که ثروتمندترین مرد جهان است، تصمیم گرفته که در بازار تلویزیون سرمایه گذاری کند. شرکت مخابراتی او به نام «تلمکس» در جدال با مراجع تصمیم گیر در مکزیک سعی دارد جواز تاسیس شبکه های تلویزیونی را به دست آورد ولی این تلاش تاکنون به نتیجه نرسیده است. در عرصه رسانه ای آمریکای مرکزی بازیگر اصلی «آنخل گونزالس» مکزیکی است. او که اصطلاحا «ارباب» لقب گرفته، از دفتر محل کار خود در شهر میامی آمریکا ۲۶ کانال تلویزیونی و ۸۲ ایستگاه رادیویی را در ۱۲ کشور آمریکای لاتین کنترل می کند. چنین گفته می شود که وی معمولا برای گریز از قوانین کشورها که مالکیت و سرمایه گذاری خارجی در رسانه ها را محدود می کند از شرکت های پوششی و ساختگی استفاده می کند. براساس گزارشات مجله مالی «فوربز» ، یک سرمایه دار دیگر به نام خولیو ماریو سانتو دومینگو از طریق سرمایه گذاری در زمینه های مختلف از جمله آبجو سازی و خطوط مسافربری هوایی اکنون به دومین فرد ثروتمند کلمبیا بدل شده است. او از طریق گروه تجاری خود به نام «سانتو دومینگو» صاحب کانال تلویزیونی «کاراکول» یکی از دو شبکه تلویزیون خصوصی کلمبیا و دومین روزنامه پر تیراژ این کشور به نام «ال اسپکتادور» است. در سال ۲۰۰۴ سهم شبکه تلویزیونی «کاراکول» در بازار تلویزیون کلمبیا به ۵۸ درصد رسید و حدود ۵۲ درصد از درآمد حاصل از تبلیغات تلویزیونی را نیز از آن خود کرد. اما در سال های اخیر یک شرکت رسانه ای دیگر به نام «آر سی ان» به یک رقیب جدی بدل شده است. شرکت سانتو دومینگو در عین حال صاحب ایستگاه رادیو «کاراکول» نیز بود ولی در سال ۲۰۰۴ این رادیو را به شرکت رسانه ای اسپانیایی «پریسا» فروخت. یک بازیگر مهم دیگر موسسه نشر «ال تییمپو» است که مالکیت آن در کنترل گروه اسپانیایی «پلانتا» است. آنها صاحب بزرگترین روزنامه کلمبیا یعنی «ال تییمپو»، یک کانال تلویزیونی کابلی محلی و چندین مجله تخصصی هستند.

برزیل

بازار رسانه ها در برزیل در انحصار چند خانواده و چند غول بزرگ رسانه ای است. در عرصه تلویزیون سه بازیگر وجود دارد: خانواده مارینو با مالکیت ۳۸ درصد از بازار، ادیر ماسدو با ۱۶ درصد از بازار و سیلویو سانترس با ۱۳ درصد از بازار. خانواده مارینو در عرصه رادیو، مطبوعات و مجلات نیز سهام دارند. در عرصه مجلات یک بازیگر اصلی وجود دارد به نام روبرتو سیویتا که حدود ۶۰ درصد از این بازار را در کنترل خود دارد. چند خانواده دیگر نیز بخش مهمی از مطبوعات برزیل را در اختیار خود دارند. خانواده فریاس صاحب «فولا د سنت پائولو» و خانواده مسکیتا صاحبان قبلی «استادو د سنت پائولو» از جمله پنج روزنامه پر تیراژ برزیل هستند.

آفریقا

نیشن مدیا گروپ (ان ام جی) بزرگترین شرکت رسانه ای در شرق آفریقاست که هم در رادیو و تلویزیون و هم در مطبوعات فعال است. بزرگترین سهامدار این شرکت، آقاخان رهبر فرقه اسماعیلیه است که سهام آن حدود ۴۹ درصد است . فقط در کنیا این شرکت صاحب پرتیراژترین روزنامه این کشور یعنی «دیلی نیشن» و دو روزنامه و هفته نامه دیگر به زبانهای انگلیسی و سواحیلی است. شرکت ان ام جی علاوه بر این صاحب دو ایستگاه رادیویی نیز هست. در اوگاندا این شرکت صاحب روزنامه «دیلی مونیتور» ، یک ایستگاه رادیویی و یک شبکه تلویزیونی است. در تانزانیا نیز آقاخان صاحب دو روزنامه به زبانهای انگلیسی و سواحیلی است. این شرکت در حال بررسی گسترش فعالیت های خود در کشور رواندا است و در نظر دارد که در آن کشور یک روزنامه و یک شبکه تلویزیونی راه اندازی کند. طرح بزرگ آقاخان تاسیس یک موسسه رسانه ای غول پیکر آفریقایی است و ایده «رسانه آفریقا برای آفریقا» از همین طرح سرچشمه می گیرد.

روسیه

به نظر می رسد که صنعت رسانه در روسیه پسا شوروی درآمد چندانی ندارد. تمام سرمایه گذاری هایی که در عرصه رسانه های روسیه صورت می گیرد حاصل از بخشی از درآمد حاصل از صنایعی مثل نفت و فلزات و یا سودهای بانکی است. در عالم واقعیت حکومت روسیه امروزه بزرگترین غول رسانه ای در این کشور است. اولین اقدام ولادیمیر پوتین در آغاز ریاست جمهوری خود در سال ۲۰۰۰ بازگرداندن مالکیت بزرگترین کانال تلویزیونی کشور به دولت بود. در گام بعدی وی کنترل موفق ترین شبکه تلویزیونی خصوصی روسیه یعنی ان تی وی را به شرکت دولتی گازپروم سپرد. علاوه بر این شرکت رسانه ای «روسیا» که هر سه شبکه تلویزیونی غیردیجیتال، چند شبکه تلویزیونی خبری کابلی و چند شکبه محلی را کنترل می کند متعلق به دولت است. تا سال ۲۰۱۱ این مجموعه اقدامات باعث شد که کنترل سردبیری تمامی شبکه های تلویزیونی روسیه عملا در اختیار کاخ کرملین و شرکت دولتی گازپروم قرار بگیرد. اخیرا چند شرکت تلویزیونی که در عرصه محصولات سرگرم کننده فعال هستند شکل گرفته است. یوری کووالچوک، یک بانکدار که گفته می شود از دوستان بسیار نزدیک ولادیمیر پوتین است، در اکثر این شرکتها از جمله اس تی اس ، رن تی وی و شبکه پنج پترزبورگ سهام دارد. عرصه مطبوعات روسیه از آزادی نسبی بیشتری برخوردار است و مالکیت انحصاری در آن ضعیف تر است. بسیاری از صاحبان روزنامه ها به نوعی در فعالیت های مالی در انگلستان دخیل هستند. به عنوان مثال آلیشر عثمانف سهامدار باشگاه فوتبال ارسنال، صاحب روزنامه کومرسانت است که از نظر روزنامه نگاری سیاسی در روسیه بیشترین اعتبار را دارد. الکساندر لبدف، یک میلیاردر دیگر همراه با میخائیل گورباچف، آخرین رئیس جمهور دوران شوروی، منابع مالی روزنامه اصلی مخالف دولت در روسیه یعنی نووایا گازتا را تامین می کنند. الکساندر لبدف پس از خریدن دو روزنامه مهم چاپ لندن یعنی ایندیپندنت و ایونینگ استاندارد در خارج از روسیه نیز مشهور شد . او در دوران اتحاد شوروی جاسوس کا گ ب در لندن بود.

آسیای جنوب شرقی

در آسیای جنوب شرقی تیونگ هیو کینگ که از چینی تباران مالزی است، بزرگترین غول رسانه ای منطقه محسوب می شود. او در حال حاضر ثروتمندترین فرد در مالزی است و براساس آمارهای مجله فوربز شبکه اقتصادی وی حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار ارزش دارد. هرچند بخش اصلی ثروت وی را سهام او در صنایع معدن و چوب تشکیل می دهد. در سال ۲۰۰۷ گروه رسانه ای آقای کینگ به نام پاسیفیک مینگ پائو در بخش های چینی زبان کشورهای مالزی، هنگ کنگ و حتی شهرهای شمالی آمریکا مثل سانفرانسیسکو و ونکوور کنترل پنج روزنامه بزرگ و بیش از ۳۰ مجله را در دست خود داشت. وی قصد دارد فعالیت رسانه ای خود را به کشور کامبوج نیز توسعه دهد.

آمریکا

روپرت مرداک صاحب شرکت رسانه ای «نیوز کورپوریشن» و شهروند آمریکا، ثروتمندترین غول رسانه ای آن کشور نیست. این عنوان در حال حاضر متعلق به آنا کاکس چمبرز است که از خانواده خود ثروت بزرگی را در تجارت رسانه ای به ارث برده است. براساس گزارش مجله فوربز ثروت خالص وی در سال ۲۰۱۰ حدود ۱۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده که تقریبا دو برابر ثروت روپرت مرداک است. تجارت خانم چمبرز مثل بسیاری از نمونه های دیگر یک تجارت و موسسه خانوادگی است. شرکت متعلق به خانم چمبرز سهامدار اصلی موسسه فاکس است که خود یک امپراطوری بزرگ و صاحب شبکه های تلویزیونی، مطبوعات، ایستگاه های رادیویی و تلویزیون کابلی است و در عرصه های اقتصادی دیگر نیز فعال است. آنا کاکس چمبرز دختر جیمز ام. کاکس است که خود صاحب یک شرکت مطبوعاتی بود.

منبع: BBCpersian

|+| آخرین به روز رسانی توسط شكوري در چهارشنبه 29 تیر1390 ساعت 1:57  
 معرفي 10 مدير برتر آي‌تي در سال 2010

در انتهاي هر سال به انتخاب سازمان‌هاي تحقيقاتي مختلف، فهرستي از موفق‌ترين‌ها در آن سال مشخص خواهد شد. در اين هفته ما به معرفي 10 مدير برتر آي‌تي خواهيم پرداخت، که شرکت آن‌ها در سال گذشته بسيار موفق عمل کرده و رضايت کاربران را به‌همراه داشته است. اين رده‌بندي توسط مجله معتبر فورچون و سايت SoftwareTop100.org انجام گرفته است.

سکوي اول براي نت‌اسکيپ

رتبه اول برترين مديران به "مارک آندريسين" که مديرعامل شرکت نت‌اسکيپ است، اختصاص پيدا کرده و جالب است بدانيد او پس از يک دوره غيبت، دوباره به اين شرکت بازگشته است تا اين شرکت را به جايگاه گذشته‌اش بازگرداند. او در ساخت زيرساخت‌هاي شبکه بسيار موفق عمل کرده و مدير پروژه اولين مرورگر تجاري بوده است.

جواني که يک تنه گوگل را ترساند

نام "مارک زاکربرگ" که جوان‌ترين ميلياردر جهان است پشت گوگل را لرزانده است. اين جوان با ابداع شبکه اجتماعي قدرتمند خود، سروصدا به‌پا کرده است. فيس‌بوک در حال حاضر بيش از 500 ميليون نفر کاربر فعال دارد و جالب است که بدانيد از نظر ميزان ترافيک شبکه از گوگل هم بالاتر قرار گرفته است.

آينده مجازي با شبکه‌هاي اجتماعي

علاوه بر فيس‌بوک، شبکه اجتماعي توييتر هم تاثير بسياري در جهان مجازي گذاشته است. "اوان ويليامز" سومين مدير موفق در جهان آي‌تي بوده که با همکاري "بيز استون" که در رده چهارم مديران برتر جهان قرار گرفته است، اين شبکه را بنيان گذاشته و از محبوبيت در ميان کاربران برخوردار هستند.

مديران غول جهان مجازي

گوگل سابقه کمي دارد اما در بسياري از شاخه‌ها در صدر ايستاده است و چند سالي است که جايگاه بهترين را از آن خود کرده است. مي‌توان با اطمينان گفت که در حال حاضر گوگل يکي از موفق‌ترين شرکت‌هايي است که در جهان فناوري‌ها به‌عنوان يک قطب قدرتمند فعاليت مي‌کند. لري پيج و سرگئي برين در جايگاه پنجم اين فهرست قرار گرفته‌اند.

سکان‌دار شرکت HP

در رده ششم، مديرعامل شرکت HP قرار گرفته است. اين شرکت که در حال حاضر به‌عنوان سرسخت‌ترين رقيب براي شرکت IBM شناخته مي‌شود، قطب قدرتمندي در صنعت ساخت سخت‌افزارها و فناوري‌هاي مختلف به‌شمار مي‌آيد. پس از مارک هرد، لئو آپتکر در اوايل سال 2010 مديريت اين شرکت را برعهده گرفت.

پيشرفتي بزرگ براي شرکت‌هاي آسيايي

در ميان نام‌هاي بزرگي که به چشم مي‌خورند، نام مدير شرکت سامسونگ که بالاتر از بسياري از نام‌هاي شناخته‌شده قرار گرفته است، تعجب بسياري از کاربران را برانگيخت. لي کان هي مدير 68 ساله سامسونگ که دوباره به اين شرکت بازگشته، توانسته تغييرات چشمگيري را در نحوه فعاليت اين شرکت ايجاد کرده و روند رو به رشدي را آغاز کند.

آي‌بي‌ام، پس از جوان‌ترها

با توجه به رده‌بندي امسال مي‌توان گفت که IBM که جزو قديمي‌ترين شرکت‌هاست، پشت سر شرکت‌هاي جوان‌تر قرار گرفته است. ساموئل پلاميسانو مديرعامل فعلي شرکت IBM است و از سال 2002 سکان هدايت اين شرکت را برعهده دارد. چند سالي است که IBM به‌عنوان برترين شرکت توليدکننده سخت‌افزار در جهان شناخته مي‌شود و امسال هم اين عنوان را از آن خود کرده است.

مايکروسافت هنوز هم برتر است

بسياري از افراد فکر مي‌کردند که مايکروسافت توليد بسياري از محصولات را در انحصار خود درآورده و به ديگران مهلت فعاليت نخواهد داد اما شرکت‌هاي نوپا تمامي اين افکار را زير سوال بردند ولي با اين اوصاف هنوز هم بيل گيتس و پل آلن از نامداران عرصه ديجيتال در سال 2010 هستند.

جايگاه دهم در اختيار نوکيا

شرکت‌هاي توليدکننده تلفن‌همراه در چند سال اخير فعاليت‌هاي خود را گسترش داده‌اند و با توليد انواع تلفن‌هاي هوشمند، کاربران را بيش از گذشته به خود وابسته کرده‌اند. جايگاه دهم برترين‌ها در سال 2010 در اختيار شرکت نوکيا با مديريت جورما اوليلا قرار گرفته است.

منبع: هفته نامه بایت(روزنامه خراسان)

|+| آخرین به روز رسانی توسط شكوري در جمعه 10 دی1389 ساعت 2:13  
 Blekko از نظر کاربران برای جستجوی اینترنتی استفاده می‌کند

به نظر شما اگر جستجوی گوگل و ویکیپدیا را با هم ترکیب کنیم چه چیزی به وجود می‌آید؟ به گزارش آسوشیتدپرس، یک موتورجستجوی جدید به نام Blekko از روز دوشنبه تحت نسخه بتا منتشر شده‌است که به جای الگوریتم‌های کامپیوتری برای یافتن صفحات وب، از کاربران برای مرتب کردن نتایج جستجوها و اضافه کردن برچسب (Tag) به موضوعات وب‌سایت‌ها استفاده می‌کند. به این ترتیب میزان خطایی که الگوریتم‌ها در نمایش بعضی وب‌سایت‌ها انجام می‌دهند کم می‌شود و می‌توان جلوی سایت‌های قلابی که برای نمایش خود در صدر نتایج جستجو از ترفندهای خاصی استفاده می‌کنند را گرفت. مهم‌تر از همه اینکه این موتورجستجو اجازه نمایش نتایج جستجو از سایت‌های فروش محتوا (Content Farm) نظیر eHow.com و About.com را نمی‌دهد. کاربران این سایت همانند سایت ویکیپدیا می‌توانند برای موضوعات مختلف سایت‌ها برچسب مخصوص ایجاد کنند و وب‌سایت‌های مختلف را به جستجوها مرتبط کنند. این سایت اکثر قابلیت‌های فیلتر کردن نتایج جستجویی که گوگل دارد را داراست. برای مثال کاربران می‌توانند در چند وب‌سایت خاص جستجو کنند و یا فرمت عکس‌های مورد جستجوی خود را انتخاب کنند. شرکت تولید کننده این موتورجستجو از شرکت سرمایه‌گذاری US Venture Partners، CMEA Capital و مارک اندرسن که بنیان‌گذار اولین مرورگر تجاری جهان، Netscape است، 24 میلیون دلار بودجه دریافت کرده‌است. در آینده این سایت همانند گوگل با استفاده از تبلیغات جستجو محور، قصد درآمد زایی دارد. ریک اسکرنتا، طراح این سایت است که از سال 2007 کار برروی Blekko را شروع کرده‌است. قبل از آن وی پروژه Open Directory را مدیریت می‌کرد. هدف این پروژه استفاده از افراد داوطلب برای دسته بندی سایت‌های اینترنتی در بیش از 1 میلیون قالب و موضوع مختلف است. تاکنون تلاش‌های زیادی برای رقابت با گوگل انجام شده ولی هیچ کدام حتی محصولات شرکت‌های بزرگ در این کار موفق نبوده‌اند. موتورجستجوهایی نظیر Delver، Silobreaker و Cuil‌ که تولید تعدادی از مهندسین سابق شرکت گوگل است هرگز نتوانستند به بازار جستجوی اینترنتی وارد شوند. به تازگی شرکت یاهو و مایکروسافت نیز برای رقابت با گوگل، دست به همکاری در زمینه ساخت موتورجستجو زنده‌اند.

منبع: همشهری آنلاین

|+| آخرین به روز رسانی توسط شكوري در پنجشنبه 13 آبان1389 ساعت 15:24  
 يادگيري الکترونيکي از نوع متن‌باز

در جهان امروز، تمامي سازمان‌ها و ادارات براي کار با رايانه نياز به يادگيري علم رايانه و آشنايي با برنامه‌هاي الکترونيکي دارند، همچنين آموزش در دانشگاه‌ها کم‌کم به‌سمت الکترونيکي شدن و آموزش از طريق اينترنت پيش مي‌رود. برنامه‌هاي آموزشي در حال حاضر روي فضاي مجازي اينترنت موجود و قابل دسترس هستند اما در قبال دانلود برخي از آن‌ها بايد هزينه‌هاي هنگفتي پرداخت شود به همين دليل در اين حوزه هم برنامه‌هاي متن‌باز محبوبيت بيشتري را در بين کاربران کسب کرده‌اند زيرا علاوه بر در دسترس بودن به‌صورت رايگان، سورس‌کد آن‌ها نيز در اختيار کاربر خواهد بود.

ATutor: اين برنامه يک سيستم مديريتي براي موضوعات آموزشي مبتني بر وب است که در مرکز تحقيقات فناوري دانشگاه تورنتوي کانادا طراحي شده است. ATutor يک برنامه PHP با 25000 برنامه رجيستر شده است. با استفاده از اين نرم‌افزار کاربردي، دانشجويان و اساتيد مي‌توانند واحد‌هاي درسي را که برمي‌دارند و يا مي‌گيرند، مديريت کرده و از طريق آن به ديگر اعضا پيام ارسال کنند و يا گروه‌هاي علمي و يا وبلاگ‌هاي شخصي براي تبادل اطلاعات ايجاد کنند. اين پروژه متن‌باز تحت مجوز GPL منتشر مي‌شود.

Claroline: يک پلت‌فرم آموزش و کار الکترونيکي است که به استادان دانشگاه اين امکان را مي‌دهد تا دوره‌هاي آموزشي را به‌صورت آن‌لاين براي دانشجويان خود برگزار کرده و تمام فعاليت‌هاي آموزشي را از طريق اينترنت و وب‌سايت خود کنترل کنند. اين پروژه براي اولين بار در دانشگاه Louvain در بلژيک شروع شد و به 35 زبان زنده جهان قابليت کاربري دارد. اين پروژه، قابليت ايجاد يک مبحث آموزشي جديد، مديريت فعاليت آموزشي و نيز برقراري ارتباط با دانشجويان را دارد. اين برنامه متن‌باز نيز با PHP بنا شده و تحت مجوز GPL منتشر مي‌شود.

Dokeos: اين پروژه متن‌باز نيز ساخته بلژيکي‌هاست که توسط کمپاني به همين نام توليد مي‌شود. اين پروژه براي برنامه مديريت آموزشي و ساختن دوره‌هاي آن‌لاين از سيستم‌هايي مانند پاورپوينت مايکروسافت استفاده مي‌کند. از ديگر قابليت‌هاي اين برنامه، ايجاد يک سيستم ويدئويي براي کنفرانس آن‌لاين در دوره‌هاي آموزشي و کلاس‌هاي درسي است. اين پروژه نيز مانند پروژه‌هاي قبلي با PHP نوشته شده است و تحت مجوز GPL منتشر مي‌شود.

LAMS: اين عبارت به معناي سيستم مديريت فعاليت‌هاي آموزشي است. اين پروژه استراليايي کار خود را از دانشگاه Macquarie آغاز کرده و ادعا مي‌کند که مي‌تواند براي اساتيد دانشگاه محيطي را جهت ايجاد فعاليت‌ها و دوره‌هاي آموزشي به‌صورت يک محيط ويژوال فراهم کند. اين فعاليت‌ها مي‌تواند در حيطه تمرين‌هاي فردي يا گروهي در يک کلاس انجام شود. اين پروژه به زبان جاوا نوشته شده و از سرور برنامه JBOSS استفاده مي‌کند و تحت مجوز GPL منتشر مي‌شود.

Moodle: اين پروژه آموزش الکترونيک مبتني بر وب است و با وجود يک سيستم مديريت دوره به دانشجويان کمک مي‌کند تا بتوانند فعاليت‌هاي آموزشي خود را به‌صورت آن‌لاين انجام دهند. اين پروژه هم‌اکنون در بسياري از دانشگاه‌هاي رسمي براي تدريس مورد استفاده قرار گرفته و به‌عنوان يک سيستم مبتني بر وب و متن‌باز براي آموزش الکترونيک بسيار مطرح است. اين پروژه نيز چون موارد قبلي به زبان PHP نوشته شده و تحت مجوز GPL منتشر مي‌شود.

Efront: يک سيستم الکترونيکي با کاربري آسان براي آموزش الکترونيکي و استفاده‌هاي تجاري و علمي است. اين پروژه در ابتدا در يونان طراحي شده است و آموزش‌هاي گروهي را براي دانشجويان و نيز مديريت اين گروه‌ها را براي اساتيد ممکن مي‌سازد.در اين برنامه يک سيستم مديريت فايل مبتني بر Ajax و سيستم پرداخت Paypal وجود دارد و نيز امکان نصب نرم‌افزار بدون نياز به سرور از ويژگي‌هاي جديد اين برنامه است. نسخه جديد اين برنامه، نسخه 5/3 است که نسبت به نسخه‌هاي قبلي سريع‌تر و پايدارتر است.

ILIAS: اين پروژه آموزشي از دانشکده مديريت اقتصاد و تجارت در دانشگاه Cologne آلمان کار خود را آغاز کرده است و علاوه ‌بر ويژگي‌هاي آموزش الکترونيکي مانند ساختار دوره‌ها، مديريت گروه‌ها و محتويات، از ويژگي‌هاي وب 2 مانند خبرخوان RSS و سيستم پادکست و نقشه‌هاي گوگل نيز بهره مي‌گيرد و براي سرويس‌هاي وب، ساختار "SOAP" در اين برنامه متن‌باز گسترش داده شده است. اين برنامه هم‌اکنون در سراسر اروپا بسيار کاربردي است و تحت مجوز GPL منتشر مي‌شود.

منبع: techworld

|+| آخرین به روز رسانی توسط شكوري در پنجشنبه 13 آبان1389 ساعت 15:9  
 سایت‌ها و خبرگزاری‌ها به‌کدام جناح وابسته‌اند؟

دنياي رسانه‌اي كنوني شرايطي را فراهم كرده است كه تمامي جريان‌هاي سياسي و اجتماعي مي‌توانند با در اختيار داشتن رسانه‌هاي چاپي و سايبري به اطلاع‌رساني بپردازند اما بدون شك مشقات رسانه‌هاي چاپي، بسياري از جريان‌هاي سياسي داخلي را بر آن داشته است تا با تمسك به دنياي مجازي، از خط قرمزهايي به مراتب كمتر از خط قرمزهاي موجود در روزنامه‌ها برخوردار باشند. با اين وجود، شناخت جريان‌هاي رسانه‌اي فعال در جهان مجازي، كمك شاياني به تحليل فضاي حاكم بر جهان مجازي سياست‌ورزان مي‌كند.

خبرگزاري‌ها
بر اساس آمارهاي ارائه‌شده از سوي شركت‌هاي مالك موتورهاي جست‌وجوي اينترنتي، در حال حاضر، پر بازديدترين خبرگزاري موجود در كشور، خبرگزاري فارس به‌شمار مي‌رود. اين خبرگزاري دومين رتبه پر بازديدترين مجموع رسانه‌هاي سايبري اعم از سياسي و غيرسياسي نيز را به خود اختصاص داده است. خبرگزاري فارس از جمله رسانه‌هايي است كه در بسياري از حوزه‌ها، حامي دولت محسوب مي‌شود و با تكيه بر حمايت از شخص رئيس‌جمهور نقش مهمي در انعكاس فعاليت‌هاي دولت داشته است. در ماجراهايي چون اظهارات مشايي، فارس رويكردي منتقدانه به دولت داشته است. پس از فارس، خبرگزاري مهر قرار دارد. خبرگزاري مهر به سازمان تبليغات اسلامي وابسته است و مناسبات بسيار خوبي با جريان‌هاي متعادل و سنتي اصولگرا دارد. در روزهاي اخير با تغيير مديرعامل خبرگزاري مهر و انتصاب يكي از چهره‌هاي نزديك به جمعيت ايثارگران انقلاب اسلامي به عنوان مديرعامل اين خبرگزاري، انتظار مي‌رود رابطه مهر با دولت بهبود يابد. خبرگزاري ايسنا نيز از ديگر رسانه‌هاي برجسته فعلي در عرصه مجازي به شمار مي‌رود. ايسنا وابسته به جهاد دانشگاهي است و تلاش دارد كه در حوزه سياسي، نقش راوي بي‌طرف را بازي كند، با اين وجود، در بررسي خبرها، حمايت از فعاليت‌هاي غيرسياسي دولتي‌ها، توجه ويژه به چهره‌هاي سنتي اصولگرايان و چهره‌هاي معتدل اصلاح‌طلب در دستور كاري ايسنا قرار دارد. ديگر خبرگزاري مهم، خبرگزاري رسمي جمهوري اسلامي يعني ايرناست كه اگرچه در طول سال‌هاي 87 و 88 به نحو بسيار برجسته‌اي به حمايت سياسي از دولت مشغول بود ولي در ماه‌هاي اخير كوشيده است كه رابطه بهتري با ديگر لايه‌هاي اصولگرا به‌ويژه چهره‌هايي كه منتقد دولت نيستند، برقرار كنند. خبرگزاري ايلنا، وابسته به طيف اصلاح‌طلبان نيز ديگر خبرگزاري مهم كشور است كه با تمركز بر برجسته‌سازي اخبار اين طيف و همچنين جبهه سياسي نزديك به هاشمي رفسنجاني و همچنين برخي چهره‌هاي وابسته به اصولگرايان منتقد، هويتي متفاوت با ساير خبرگزاري‌ها دارد. ‌ديگر خبرگزاري‌هاي موجود در كشور، عبارتند از خبرگزاري‌هاي ايسكانيوز و آنا وابسته به دانشگاه آزاد اسلامي، خبرگزاري شانا وابسته به وزارت نفت، خبرگزاري حيات وابسته به بنياد شهيد و امور ايثارگران، خبرگزاري پانا وابسته به سازمان دانش‌آموزي، خبرگزاري شهر، خبرگزاري خانه ملت وابسته به مجلس شوراي اسلامي و خبرگزاري‌هاي آريا، شبكه خبر دانشجو، رسا، ايونا، ايكنا و موج كه از رسانه‌هاي حامي دولت هستند. خبرگزاري آريا، مواضع گروه‌هاي نزديك به موتلفه و اصولگرايان سنتي را نيز پوشش مي‌دهد. در همين حال بايد از باشگاه خبرنگاران جوان و خبرگزاري برنا نيز نام برد كه از جمله سايت‌هاي خبري برجسته حامي دولت محسوب مي‌شوند.

سايت‌هاي خبري
سايت‌هاي خبري اما در حال حاضر دنيايي متفاوت نسبت به خبرگزاري‌ها دارند. چه آنكه نفوذ افكار گروه‌هاي سياسي در سايت‌هاي خبري مشهودتر است. همچنين انتساب سايت‌ها به افراد و جريان‌ها باعث شده است تا اين مجرا، زمينه را براي بيان آزاد افكار و آراي اشخاص و گروه‌هاي سياسي فراهم كند. در حال حاضر پربازديدترين سايت خبري داخلي، سايت تابناك است. تابناك هم اكنون با راه‌اندازي سرويس‌هاي جديد اجتماعي و ورزشي در تلاش است تا نفوذ خود در ميان كاربران اينترنتي را حفظ كند. اين سايت خبري رابطه خوبي با اصولگرايان منتقد دارد و اخبار اين جريان سياسي را به‌طور برجسته پوشش مي‌دهد. اما در لايه‌هاي بعدي رقابت ميان سايت‌هاي اينترنتي و سايت خبري عصر ايران، در جايگاه دوم قرار دارد. عصر ايران هم اكنون بيست و نهمين سايت پربازديد ايراني است. اين سايت با راه اندازي بخش عربي خود، نفوذ قابل توجهي در رسانه‌هاي عرب زبان پيدا كرده است و يكي از بهترين منابع براي دستيابي به آخرين اخبار مربوط به ايران در ميان اعراب است. اين سايت نيز اخبار اصولگرايان منتقد و همچنين برخي چهره‌هاي متعادل اصلاح‌طلب را با برجستگي بيشتري پوشش مي‌دهد. سايت خبري خبر آنلاين، منسوب به علي لاريجاني در يك رقابت تنگاتنگ درست بعد از عصرايران، در جايگاه سوم قرار گرفته است. خبرآنلاين، ارگان اينترنتي روزنامه خبر است كه با در اختيار داشتن تحريريه‌اي مجزا، در تمامي حوزه‌هاي خبري فعال است. اين سايت تنها سايت خبري نزديك به جريان فكري دكتر علي لاريجاني و از رسانه‌هاي منتقد دولت به شمار مي‌رود و در حال حاضر بيشترين اخبار توليدي را در ميان ديگر سايت‌هاي خبري به خود اختصاص داده است. سايت خبري تحليلي آفتاب‌نيوز متعلق به اردوگاه اصلاح‌طلبان با تمركز بر طيف نزديك به كارگزاران سازندگي نيز از ديگر سايت‌هاي ايراني است. سايت خبري رجانيوز،‌ مهم ترين سايت خبري حامي دولت به شمار مي‌رود كه البته در برخي ماجراها مانند اختلافات بر سر اظهارات رحيم‌مشايي، انتقادات نه چندان پررنگي از دولت داشت. افشاگري عليه جريان سبز، چهره‌هاي اصلاح‌طلب و نزديك به هاشمي نيز از مهم‌ترين دستوركارهاي رجانيوز است. پس از رجا، سايت خبري فردانيوز قرار دارد كه با تمركز بر پوشش اخبار اصولگرايان منتقد و برخي اصلاح‌طلبان معتدل از جمله سايت‌هاي معتبر فارسي‌زبان به شمار مي‌رود. پايگاه خبري الف، وابسته به احمدي توكلي، نماينده تهران از مهم‌ترين سايت‌هاي منتقد دولت به شمار مي‌رود كه در طول يك‌سال گذشته در بسياري از جريان‌هاي معطوف به انتقاد از دولت، در رده نخست قرار داشته است. سايت جهان‌نيوز نيز مشي سايت الف را دنبال مي‌كند و برخي چهره‌هاي اصولگراي منتقد در اين سايت با برجستگي خاص پوشش داده مي‌شوند. اين سايت به شدت عليه جريان سبز و برخي لايه‌هاي اصلاح‌طلب و همچنين چهره‌هاي نزديك به هاشمي‌رفسنجاني نيز فعال است. سايت جهان‌نيوز بر خلاف سايت الف كه بيشتر در حوزه‌هاي نظري و كلان، منتقد دولت است، رويه‌اي جزءنگرتر و انتقادي‌تر در حوزه‌هاي عمومي سياسي، اجتماعي و فرهنگي نسبت به دولت دارد. از ديگر سايت‌هاي وابسته به طيف اصولگرايان منتقد مي‌توان به سايت‌هاي شفاف‌ و فرارو اشاره كرد كه علاوه بر اصولگرايان منتقد، به فعاليت‌هاي گروه‌هاي اصلاح‌طلب معتدل نيز توجه دارند. سايت آينده‌نيوز كه بيشترين تمركز را در پوشش اخبار اصولگرايان منتقد و لايه‌هاي مختلف اصلاح‌طلب دارد، از جمله سايت‌هاي برجسته منتقد دولت محسوب مي‌شود. مشرق‌نيوز نيز از جمله سايت‌هاي تازه تاسيسي است كه جزو حاميان دولت محسوب مي‌شود. در همين حال، سايت‌هاي خبري جوان آنلاين(ارگان اينترنتي روزنامه جوان)، بولتن نيوز، خدمت، خيمه نيوز، صراط نيوز، عدالتخانه و قلم پرس نيز از سايت‌هاي خبري حامي دولت در دنياي مجازي هستند. ديپلماسي ايراني، فعال‌ترين سايت خبري در عرصه ديپلماسي و بين‌الملل است كه به پوشش خبري جريان‌هاي اصلاح‌طلب مشغول است.

نتيجه‌ كلي
بدين ترتيب با مرور كلي سايت‌هاي خبري و خبرگزاري‌هاي فعال مجاز در عرصه مجازي و صرفنظر كردن از سايت‌هايي كه به تبليغ مواضع جريان سبز و اصلاح‌طلبان راديكال مشغول هستند و به دليل مواضع ساختارشكنانه مشمول قانون فيلترينگ شده‌اند، مي‌توان گفت كه در حال حاضر، چهار جريان حامي دولت، اصولگراي سنتي، اصولگراي منتقد و اصلاح‌طلبان سنتي و اصلاح‌طلبان معتدل در فضاي مجازي در حال فعاليت هستند. در اين ميان اصولگرايان سنتي و اصلاح‌طلبان سنتي از حداقل فعاليت در اين حوزه برخوردارند و بيشترين تمركز سايت‌ها، بر پوشش اخبار اصولگرايان منتقد، حاميان دولت و اصلاح‌طلبان معتدل قرار دارد.

منبع: تهران امروز

|+| آخرین به روز رسانی توسط شكوري در دوشنبه 10 آبان1389 ساعت 17:22  
 رشته هايي با طعم رايانه

رايانه ها وارد زندگي انسان ها شدند و کم کم در آن نفوذ کردند، قدرت اين ابزارها به حدي بود که اکنون به عضوي جدا ناپذير از زندگي روزمره هر فردي تبديل شده اند. در حال حاضر رايانه و اينترنت در همه جاي زندگي امروز به چشم مي خوردند و تاثير زيادي روي سيستم هاي مختلف دارند. رايانه در تمامي جنبه هاي مختلف زندگي از خانه، مدرسه و محل کار گرفته تا امور خريد و فروش يا حتي خدمات پزشکي وارد شده است. اين فناوري همه گير شده است و روزبه روز جايگاه بيشتري را در زندگي انسان ها براي خود باز مي کند. يکي از مهم ترين و جالب ترين نکاتي که در اين مورد مي بينيم اين است که تمامي رشته هاي تحصيلي ديگر به نوعي از نرم افزارهاي رايانه اي استفاده مي کنند و مي توان گفت ديگر رشته اي وجود ندارد که به رايانه احتياج نداشته نباشد. گذشته از اين مورد به تازگي رشته هاي دانشگاهي جديدي از ترکيب علوم مرتبط با رايانه و رشته هاي تحصيلي ديگر در شاخه هاي مختلف به وجود آمده اند. اين رشته ها با توجه به نيازي که احساس مي شده، ايجاد شده اند و علاقه مندان زيادي دارند. در موضوع ويژه اين هفته تصميم داريم که به معرفي رشته هاي مرتبط با علوم رايانه اي و رشته هاي ترکيبي با اين رشته بپردازيم و کاربرد آن ها را بررسي کنيم.

دانسته هاي يک مهندس رايانه

در بسياري از کشورها رشته تحصيلي مهندسي رايانه، به درستي در ميان افراد تعريفي ندارد و خواسته هاي مردم از اين رشته و فارغ التحصيلان اين رشته مشخص نيست. اگر شما يک مهندس رايانه باشيد، به طور حتم برايتان شنيدن سئوال هاي عجيب و بي ربط پيش آمده است. به طور مثال سئوال هايي از قبيل نحوه رايت کردن يک سي دي يا کار کردن با يک نرم-افزار تخصصي مانند اتوکد که مربوط به يک رشته ديگر است. بيشتر مردم زماني که با فردي که مهندس رايانه است، روبه-رو مي شوند، انتظار دارند که تمامي مشکلات نرم افزاري و سخت افزاري تمامي وسايل الکترونيکي شان از قبيل رايانه و تلفن همراه و دستگاه هاي پخش، برطرف شود. حتي بسياري از دانش آموزان نمي دانند که در زماني که رشته اي مانند مهندسي رايانه را براي تحصيلات دانشگاهي انتخاب مي کنند، بايد چه درس هايي را بخوانند و تخصص اصلي شان بعد از فارغ التحصيلي چه خواهد بود. مهندسي رايانه در حقيقت دانشي است که مباحث دو رشته مهندسي الکترونيک و علوم رايانه اي را با هم ترکيب کرده است. اگر شما رشته مهندسي رايانه را براي تحصيل انتخاب کرده ايد، به طور حتم بايد انساني باشيد که با تغييرات سازگاري زيادي داريد و مي توانيد به آساني خود را با پيشرفت و تغييرات کليدي تطبيق دهيد. تقريبا بيشتر کتاب هاي اين رشته به زبان انگليسي است و منابع مورد نياز شما به سرعت تغيير مي کنند، به همين خاطر براي استفاده از منابع معتبر بايد به زبان انگليسي تسلط کافي داشته باشيد. گذشته از اين بايد پايه رياضيات شما قوي باشد زيرا دروس مربوط به رياضي در اين رشته کاربرد بسيار وسيعي دارند. بسياري از افراد اعتقاد دارند که يک مهندس رايانه مي-تواند از کليدي ترين افراد يک کشور براي توسعه و پيشرفت باشد. جالب است که بدانيد نحوه تحصيل در اين رشته در کشورهاي مختلف متفاوت است، به طور مثال درس هايي که براي يک مهندس رايانه در شاخه نرم افزار تدريس مي شود، مي تواند در کشور ما با ديگر کشورها تفاوت داشته باشد.

مهندسي رايانه در ايران و بازار کار آن

در سال هاي گذشته رشته دانشگاهي با عنوان مهندسي رايانه در نظام آموزشي کشور ما وجود نداشت و اين رشته در ابتدا تحت پوشش رشته اي با نام انفورماتيک بود. جالب است که بدانيد رشته انفورماتيک تنها در دانشکده هاي رياضي ارائه و تدريس مي شد. اما در حال حاضر اين رشته در تمامي دانشگاه هاي فني و مهندسي، تحت عنوان مهندسي رايانه ارائه مي-گردد و در رده بندهي هاي تحصيلي شاخه هاي متفاوتي از آن وجود دارد. به طور مثال در مقطع کارداني شما مي توانيد تنها به عنوان يک کاردان نرم افزار در اين رشته تحصيل کنيد. اما در مقطع کارشناسي شما مي توانيد در گرايش هاي مهندسي نرم افزار، مهندسي سخت افزار و مهندسي فناوري اطلاعات که رشته جديدي است، تحصيلات دانشگاهي داشته باشيد. در مقطع کارشناسي ارشد هم در حال حاضر گرايش هاي معماري رايانه، مهندسي نرم افزار، هوش مصنوعي، الگوريتم ها و محاسبات و مهندسي فناوري اطلاعات وجود دارد. براي گرايش هاي مهندسي نرم افزار، معماري رايانه و هوش مصنوعي شما قادر خواهيد بود تا مقطع دکترا به تحصيلات خود در اين رشته ها ادامه دهيد. در مورد بازار کار اين رشته مي توان گفت که دانشجوياني که از اين رشته فارغ التحصيل مي شوند، سفارشات متنوعي را از بازار و سازمان هاي مختلف دريافت خواهند کرد. يکي از بيشترين سفارشات به برنامه نويسي سايت براي مراکز و افراد مختلف مربوط مي شود. همچنين از يک مهندس رايانه که در گرايش سخت افزار تحصيل کرده است، انتظار مي رود که بتواند ابزارهاي جانبي رايانه و مدارهاي منطقي ساده را طراحي کند. برنامه نويسي سيستمي طراحي مدارهاي مجتمع، طراحي سيستم هاي خبره، تحليل سيستم هاي نرم افزاري و طراحي پايگاه داده هاي مختلف از ديگر مواردي است که انجام آن ها از يک مهندس رايانه در کشور ما انتظار مي رود.

مهندسي مکاترونيک

همان طور که اشاره کرديم، رشته هاي تحصيلي جديدي در اثر ترکيب با علوم رايانه اي به وجود آمده اند. يکي از جالب ترين اين رشته ها، مهندسي مکاترونيک است که در اثر تلفيق سه رشته مهندسي مکانيک، مهندسي رايانه و مهندسي الکترونيک ايجاد شده است. در اين رشته سيستم هايي که از اجزاي مکانيکي، الکترونيکي تشکيل شده اند و با استفاده از نرم افزارهاي مختلف کنترل مي شوند، بررسي خواهند شد. هدف اصلي از ايجاد اين رشته برقراري يک ارتباط داخلي ميان رشته هاي مرتبط با خودکارسازي و اتوماسيون است. در نهايت با استفاده از دانش مهندسان اين رشته ما مي توانيم براي ابزارهاي مختلف به سيستم هاي ساده تر، ارزان تر و انعطاف پذيرتري دست پيدا کنيم. از فارغ التحصيلان اين رشته انتظار مي رود که بر سيستم هاي توليد، روبات هاي اکتشافي فضايي، زير سيستم هاي خودکاري مانند سيستم هاي دزدگير و ساختار دوربين هاي عکاسي و ماشين هاي خودکاري چون مايکرويو، ماشين لباس شويي و پخش کننده هاي خودکار تسلط داشته باشند. دانشجويان اين رشته درس هايي با موضوعات مرتبط با رياضيات مهندسي، مکانيک، طراحي مکانيک، ترموديناميک، الکترونيک، مخابرات، زبان هاي برنامه نويسي مختلف، پردازش سيگنال هاي ديجيتالي، مهندسي قدرت و رباتيک خواهند خواند و مي توان گفت تنوع دروس در اين رشته بسيار بيشتر از ديگر رشته هاي مهندسي به چشم مي خورد، زيرا شما با تحصيل در اين رشته در حقيقت دانسته هاي سه رشته مختلف را در کنار هم خواهيد داشت و به اين ترتيب قادر به ايجاد يک ساختار کنترلي هدفمند به طور مستقل خواهيد بود. کليه مهندسان اتومبيل، کارشناسان طراح سيستم هاي ترمزگيري ضد قفل، طراحان سيستم هاي کنترلي و حس گرها در رشته مکاترونيک تحصيل کرده اند.

مکاترونيک در ايران

اين رشته از سال 1383 در دانشگاه هاي کشور تشکيل شد و مانند مهندسي رايانه داراي سرفصل هاي ثابت و مشخصي در سراسر جهان نيست. دروس مربوط به اين رشته توسط اساتيد برق، مکانيک و رايانه تدريس مي شود. اين رشته براي اولين بار توسط دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات و دانشگاه آزاد قزوين ارائه شد و در حال حاضر دانشگاه صنعتي خواجه نصير فعاليت گسترده اي در اين رشته دارد. از زير شاخه هاي اين رشته مي توان به بيومکاترونيک اشاره کرد که دانش يکپارچه سازي بخش هاي مکانيکي با اجزاي بدن انسان است. در ايران اين رشته در سه گرايش رباتيک، اتوماسيون خطوط توليد و رابط انسان ماشين ارائه مي شود. در حال حاضر انجمن مکاترونيک ايران که از سال 1383 تشکيل شده است، بر کليه فعاليت هاي صنعتي و آکادميک اين رشته نظارت دارد و سعي در بهبود بخشيدن امور آموزشي و پژوهشي مرتبط با اين رشته دارد.

محصولات مکاترونيکي

محصولات بسياري در زندگي امروز از فناوري مکاترونيک استفاده مي کنند، از جمله آن ها مي توان به موتورهايي با کنترل الکترونيکي به جاي کاربراتور در صنايع خودروسازي اشاره کرد. اين موتورها، مصرف سوخت را کاهش داده و آلودگي کمتري توليد مي کنند. علاوه بر اين پرينترها، اسکنرهاي ليزري و دستگاه هاي کپي ديجيتال از محصولات مکاترونيکي جديد هستند. در صنايع دفاعي هم سيستم هاي مربوط به سلاح هاي هوشمند و سيستم هاي هدايت خودکار موشک جز محصولات مکاترونيکي به شمار مي آيند. اين محصولات تاثير بسيار زيادي در کاهش هزينه ها و زمان توليد و افزايش کيفيت محصولات توليد شده در شاخه هاي مختلف دارند.

مهندسي فناوري اطلاعات

مهندسي فناوري اطلاعات که بيشتر با نام آي تي در ميان کاربران شناخته شده است رشته جديدي است که روش هاي جمع آوري و مديريت اطلاعات و نحوه استفاده و انتقال آن ها را به دانشجويان آموزش مي دهد. اين رشته به وسيله انجمن فناوري اطلاعات آمريکا تعريف شده است و به طور خلاصه به مطالعه، طراحي، پشتيباني، توسعه و پياده سازي سيستم هاي اطلاعاتي مي پردازد که پايه اصلي آن ها را رايانه تشکيل مي دهد. در حقيقت کاربرد عمده اين رشته در نرم افزارهاي مختلف است و سعي دارد تا به بهترين شکل اطمينان پيدا کند که نحوه تبديل، ذخيره، حفاظت، پردازش، بازيابي و انتقال يافتن اطلاعات به شکلي درست و امن صورت خواهد پذيرفت. تا قبل از اين که اين رشته در مقطع کارشناسي به عنوان يکي از گرايش هاي مهندسي رايانه در دانشگاه ها ارائه شود، به عنوان يکي از گرايش هاي کارشناسي ارشد دانشجو مي پذيرفت. اما چند سالي است که در مقطع کارشناسي هم در اين رشته دانشجويان تحصيل مي کنند. اين رشته در حال حاضر به عنوان سرشاخه شناخته مي شود و گرايشات آن تجارت الکترونيکي، سيستم هاي چند رسانه اي، مديريت سيستم هاي اطلاعاتي، امنيت اطلاعات، شبکه هاي رايانه اي و فناوري اطلاعات است. البته رشته ديگري با نام ICT چند سالي است که در دانشگاه هاي کشور ارائه مي شود. اين رشته در اثر ترکيب ارتباطات مخابراتي با مهندسي فناوري اطلاعات به وجود آمده است و در حال حاضر مهندسي فناوري اطلاعات و ارتباطات يا به اختصار ICT ناميده مي شود.اين رشته به همراه رشته مديريت فناوري اطلاعات در سال 1380 توسط دانشگاه هاي مختلف کشور ارائه شدند. در رشته مهندسي فناوري اطلاعات شما به مطالعه سيستم ها و برنامه هاي سخت افزاري و نرم افزاري خواهيد پرداخت. اما در رشته مديريت فناوري اطلاعات شما رشته هاي مديريتي را با علوم رايانه اي به صورت ترکيبي در کنار هم خواهيد داشت. در اين رشته علاوه بر مباحث سازماندهي و مديريت داده ها به مباحث ارتباطي و فناوري هاي جديد ارتباطاتي نيز پرداخته مي شود.

مهندسي ژئوماتيک

يکي ديگر از شاخه هايي که در حال حاضر بسيار از نرم افزارهاي رايانه اي استفاده مي کند، دانش جغرافيا است. در اين رشته مي توان به آساني نفوذ رايانه را حس کرد. مهندسي ژئوماتيک، ترکيبي از دانش انفورماتيک، مهندسي نقشه برداري و علوم مربوط به زمين شناسي است. دانشجوي اين رشته با جمع آوري، نگهداري، بازيابي، توزيع و پردازش داده هاي ديجيتال جغرافيايي آشنايي پيدا خواهد کرد. اگر به نام اين رشته توجه کنيد مي بينيد که نام اين رشته مهندسي از ترکيب واژه « ژئو « که از کلمه جغرافيا گرفته شده، با واژه «ماتيک» که پسوند کلمه انفورماتيک است، تشکيل شده است. در اين رشته دانشجويان با دستاوردهاي علوم رايانه اي در مهندسي نقشه برداري و علوم مديريت زمين آشنا خواهند شد. اين شاخه مهندسي گرايشات متنوعي دارد که از ميان آن ها مي توان به ژئودزي، نقشه نگاري، فتوگرامتري، کاداستر، مکان يابي و سامانه تعيين موقعيت جهاني، آب نگاري و جغرافيا اشاره کرد. علاوه بر اين موارد مي توان از مهندسي ژئوماتيک در زمينه-هايي چون مديريت و برنامه ريزي کلان، مديريت منابع زميني، کشاورزي و جنگلداري، مديريت حوادث طبيعي و امور دفاعي و نظامي استفاده کرد. در کشور ما موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي و همچنين سازمان مديريت و برنامه ريزي بر استانداردهاي مورد نياز فعاليت هاي عمراني نقشه برداري و ژئوماتيک نظارت دارند و آن ها را بررسي مي کنند.

بيو انفورماتيک

يکي از رشته هايي که بسيار کاربردي است و از رشته هاي ترکيبي با علوم رايانه مي باشد، رشته بيو انفورماتيک است. اين رشته زيست شناسي مولکولي را با علوم رايانه اي و آمار و احتمالات آميخته است و باعث ايجاد پيشرفت هاي چشم گيري در شاخه زيست شناسي و علوم پزشکي شده است. در اين شاخه زيست شناسي با استفاده از محاسبات پيچيده انجام مي-شود و از تکنيک هاي پيشرفته اي که در شاخه هاي رياضي کاربردي، آمار، هوش مصنوعي، شيمي، بيوشيمي، آمار و علوم رايانه وجود دارد، استفاده خواهد شد. پروژه ژنوم انساني که از سال 1990 شروع شده و تا سال 2003 ادامه داشت تا حد بسيار زيادي با استفاده از امکانات اين رشته انجام گرفت. دانشجوي اين رشته با مهارت هايي مانند کشف ژن، تنظيم توالي، گردآوري ژنوم، پيشگويي ساختار پروتئيني، پيشبيني عبارت ژن و پروتيئن و مدلسازي تکامل آشنايي پيدا خواهد کرد. در اين شاخه افراد به ايجاد و توسعه الگوريتم ها، تکنيک هاي محاسباتي، آماري و تئوري خواهند پرداخت و همچنين داده هاي زيست شناختي را تحليل مي کنند. از مهم ترين زير شاخه هاي اين رشته مي توان به زيست شناسي محاسباتي اشاره کرد. در اين شاخه يک فرضيه که در مورد يک مسئله خاص وجود دارد با استفاده از رايانه بررسي مي شود و تمامي داده هاي عملي و شبيه سازي هاي مورد نياز با استفاده از نرم افزارهاي رايانه اي انجام خواهند گرفت. جالب است که بدانيد زير شاخه زيست شناسي محاسباتي از دو شاخه مجزا به نام هاي بيوشيمي محاسباتي و بيوفيزيک محاسباتي تشکيل شده است. داده هايي که مربوط به تحقيقات و محاسبات اين شاخه هستند، به صورت نمايي رشد خواهند کرد و به همين خاطر براي ذخيره سازي آن ها بايد از بانک هاي اطلاعاتي قدرتمندي استفاده شود تا عمليات مربوط به ذخيره سازي و پردازش اين داده ها به سادگي امکان پذير باشد. از زماني که دو علم زيست شناسي و فناوري اطلاعات با يکديگر ترکيب شدند، پيشرفت چشم گيري در شاخه هاي مرتبط با تحقيقات زيست شناسي مشاهده شد. حجم بالاي اطلاعات ديجيتال زيستي براي پردازش نياز به رايانه هاي پيشرفته و قدرتمندي دارد. در حال حاضر سه بانک در سراسر جهان اطلاعات ژنتيکي را در خود نگهداري مي-کنند و اين اطلاعات را با هم به اشتراک مي گذارند، اولين بانک که DDBJ نام دارد در ژاپن قرار دارد، بانک دوم که NCBI نام دارد در آمريکا قرار دارد و بانکي که در اروپا وجود دارد EBI است. اطلاعات اين سه بانک اطلاعاتي توسط نرم افزارهاي مختلف به اشتراک گذاشته شده و پردازش مي شوند. از زمينه هاي مهمي که مي توان به کاربرد رايانه در اين رشته اشاره کرد، بخش تحليل توالي هاي ژنوم است. در اين بخش اين موضوع بررسي مي شود که آيا توالي که براي يک DNA به دست آمده است، مي تواند شامل يک ژن باشد يا نه. البته بخش مهم ديگري وجود دارد که نياز به استفاده از علوم رايانه اي دارد. در اين بخش که پيشبيني ساختار سه بعدي پروتئين نام دارد، ساختار پروتئين ها که لازمه شناخت کامل ژن ها هستند، توسط الگوريتم هاي مختلف رايانه اي پيشبيني خواهند شد. استفاده از نرم افزارهاي رايانه اي در اين شاخه باعث شده است که کندي انجام اين روال از بين رفته و تمامي هزينه هاي زيادي که براي انجام اين کار وجود دارد، تا حد بسيار زيادي تعديل شود. علاوه بر اين دو بخش قسمت هاي مهم ديگري هم براي ايجاد و مديريت پايگاه هاي داده اي وجود دارد که در اين بخش از صحت داده ها و چگونگي نمايش آن ها با استفاده از پايگاه هاي بزرگ انفورماتيکي اطمينان پيدا خواهند کرد. در بخش نرم افزاري مربوط به سيستم هاي انفورماتيکي از موضوعات مختلفي استفاده مي شود که از ميان آن ها مي توان به عنوان نمونه به نرم افزارهاي ماهيت اطلاعات و داده هاي زيستي، ذخيره سازي اطلاعات، تجزيه و تحليل و بازيابي، محاسبه، مدلسازي و شبيه سازي و مجسم کردن پردازش و تجسم فکري آن اشاره کرد. اين نرم افزارها براي شبيه سازي فرآيندهاي خاص سلولي با استفاده از فناوري هاي نوين در رشته بيو انفورماتيک استفاده مي شوند.

مهندسي رباتيک

علم رباتيک يکي از شاخه هايي است که با هدف راحتي انسان و افزايش وقت مفيد براي افراد به وجود آمده است. مهندسي روباتيک ترکيبي از رشته هاي الکترونيک، مکانيک، نرم افزار رايانه و سخت افزار است. اين شاخه از علم روز به روز در حال توسعه و پيشرفت است و فناوري هايي که در اين شاخه ارائه مي شود در حال حاضر به جايگاه بسيار خوبي رسيده است. ربات ها مانند رايانه ها قابل برنامه ريزي هستند و با توجه به نوع برنامه نرم افزاري که دريافت مي کنند، کارهاي متفاوتي را براي صاحبانشان انجام مي دهند. رشته دانشگاهي مهندسي رباتيک به مسائل بسيار جالبي از قبيل نحوه ساخت و کارکرد حس گرها، مدارات داخلي روبات ها، باز خوردها، پردازش اطلاعات و توسعه سيستم روبات ها مي پردازد. در حقيقت روباتيک علم طراحي، ساخت، نگهداري روبات ها است و اين دانش به ابزارها و فناوري هاي مکانيکي وابسته است که توسط رايانه ها و نرم افزارهاي مختلف کنترل مي شوند. يک مهندس روباتيک با استفاده از آن چه که از شاخه الکترونيک مي آموزد، قادر به طراحي مغز روبات خواهد بود و بدنه فيزيکي روبات با استفاده از دروسي که در رشته مکانيک خوانده مي-شود، ساخته خواهد شد. در نهايت براي اين که روبات برنامه ريزي شود و در اصطلاح به روبات قوه تفکر و تصميم گيري داده شود، بايد با طراحي نرم افزار و علوم رايانه اي مختلف آشنا بود. در حال حاضر جمعيت روبات ها در جهان با سرعت بسيار زيادي در حال افزايش است، روبات ها نقش بسيار زيادي در زندگي مدرن انسان ها دارند، ايران هم از اين نظر در جايگاه مناسبي قرار دارد اما بايد نحوه آموزش به شکلي هدف دارتر تغيير کند و رشته مهندسي روباتيک در تمامي دانشگاه-هاي صنعتي کشور ارائه شود. به اين ترتيب پس از آشنايي مردم با علم روباتيک و بيان کردن مزيت هاي استفاده از روبات-ها در زندگي روزمره، جايگاه اين رشته بسيار بهتر از گذشته خواهد شد. جالب است که بدانيد دانشمندان پيشبيني کرده اند که تا سال 2050 تيمي از روبات ها براي بازي کردن فوتبال خواهند ساخت به طوري که اين تيم با تيم انسان ها بازي کرده و بتواند انسان ها را شکست دهد.

مهندسي رباتيک

همان طور که مي بينيم، اکنون بيشتر رشته هاي تحصيلي و کاري با رايانه و علوم مرتبط با آن سرو کار دارند. به همين خاطر فارغ التحصيلان رشته هاي مختلف بايد توجه ويژه اي را به اين بخش از رشته خود داشته باشند. بيشتر رشته هاي موجود در بخش هاي مرتبط با نرم افزار نياز به برنامه نويسي با زبان هاي مختلف پيدا خواهند کرد. به همين دليل اين اهميت حس مي-شود که فارغ التحصيلان بدانند براي برنامه نويسي بهتر است که از چه زباني استفاده کنند. براي برنامه نويسي غير سيستمي مي توان به راحتي از تمامي زبان هاي ويژوال موجود براي راحتي بيشتر کار استفاده کرد و اگر سيستم عامل شما ويندوز باشد به احتمال زياد از زبان هاي برنامه نويسي دات نت استفاده خواهيد کرد. اما در حوزه لينوکس بحث کمي متفاوت خواهد شد و بيشتر افراد از زبان پايتون استفاده مي کنند که زبان اختصاصي لينوکس نام گرفته است. براي برنامه نويسي تحت وب و نرم افزارهاي اينترنتي هم مي توان از زبان هاي محبوبي چون پي اچ پي يا ASP.NET استفاده کرد. در حال حاضر بيشتر کاربران از ASP.NET استفاده مي کنند زيرا کار کردن با آن آسان تر است اما اگر امنيت اطلاعات برايتان اهميت بيشتري دارد از PHP کمک بگيريد. براي برنامه نويسي سخت افزارهايي مانند تلفن همراه که سيستم عامل قدرتمندي ندارند از زبان هايي چون جاوا استفاده مي شود و در بعضي از برنامه ها هم از زبان C++ استفاده مي شود. اما نقش جاوا بسيار پررنگ-تر از ديگر زبان هاي برنامه نويسي است. اگر بخواهيم به طور کلي در مورد زبان هاي محبوب در جهان صحبت کنيم، مي-توان گفت که زبان سي براي کارهاي سيستمي طرفدار زيادي دارد و براي ويندوز هم از زبان هاي دات نت استفاده مي شود اگر در محيط لينوکس کار مي کنيد، پايتون انتخاب اول شما برا برنامه نويسي خواهد بود و در نهايت بايد گفت که جاوا بهترين زبان براي برنامه نويسي در محيط هايي است که سيستم عامل قدرتمندي ندارند.(منبع: روزنامه خراسان، بایت)

|+| آخرین به روز رسانی توسط شكوري در چهارشنبه 28 مهر1389 ساعت 17:24  
 بررسي تاثير شبکه‌هاي اجتماعي بر روحيات و حالات رفتاري

دو عامل وجود دارد که به‌نظر مي‌رسد در دنياي مجازي حياتي باشند: تناوب ارتباطات اجتماعي و استحکام رابطه. البته اين مساله خيلي هم دور از انتظار نيست. همه ما مي‌دانيم که گسترش عاطفه به ارتباط فيزيکي نياز دارد. به اين معنا که اگر به کسي نزديک‌تر باشيم، با او يکدل‌تر خواهيم بود و مي‌توانيم احساسات او را بهتر درک کنيم. به‌هرحال نقش اين دو عامل در تعاملات روزانه نامشخص است. چيزي که همچنان مبهم مانده اين است که تا چه حد احساسات در شبکه‌هاي مجازي منتقل مي‌شوند، جايي که هيچ‌گونه ارتباط فيزيکي وجود ندارد.

در يافته‌هاي اخير يکي از راه‌هاي گسترش هنجارهاي اجتماعي مشخص شده است. زماني که افراد سيگار کشيدن را ترک مي‌کنند، معمولا اين کار را همراه با جمعي از دوستان، خويشاوندان و افرادي که در اجتماع با آنها در ارتباط هستند انجام مي‌دهند. ترک سيگار در اين حالت از طرف جمع مقبول واقع مي‌شود و کسي که تصميم به ادامه اين کار داشته باشد، از سوي اطرافيان تحت فشار قرار مي‌گيرد.

در اين مورد افراد از سوي افراد نزديک‌تر تاثير بسيار زيادي مي‌گيرند (اگر همسر شما سيگار را ترک کند 67 درصد احتمال ترک شما نيز افزايش پيدا مي‌کند). همکاران شما نيز مي‌توانند روي شما تاثير زيادي داشته باشند. به‌ويژه اگر در يک محيط کوچک کار کنيد که در اين شرايط شما از دوستاني که تحصيلات بالاتري دارند تاثير بسيار بيشتري خواهيد گرفت تا آنهايي که از سطح تحصيلات کمتري برخوردارند.

شادماني، رژيم‌هاي غذايي، عادات سيگار کشيدن و کلا فعاليت‌هايي که ما فکر مي‌کنيم در حريم فردي شکل مي‌گيرند، در يک مقياس وسيع توسط نيروهاي اجتماعي کنترل مي‌شوند. بيشتر عادات روزانه نيز از الگوي مشابهي پيروي مي‌کنند.

پيتربيرمن، محقق انستيتو سياست‌گذاري و تحقيق اقتصادي و اجتماعي دانشگاه کلمبيا و کسي که در سال 2004 ارتباطي بين رفتارهاي خودکشي‌گرايانه و برخي از الگوهاي دوستي خاص پيدا کرده بود، هم‌اکنون به‌دنبال اين است که ببيند آيا رشد اخير در تشخيص اوتيسم (نوعي اختلال عصبي) به‌طريقي به اجتماع بستگي دارد يا نه؟

سه ‌سطح تأثير

از آنجا که مکانيزم اپيدمي‌هاي اجتماعي متفاوت و بسته به پديده‌هاي موجود در اطراف است، در بيشتر موارد حرکت آنها مشابه است. براي نمونه، پژوهش‌ها نشان داده است كه همراه با شادماني، رژيم‌هاي غذايي و عادات سيگار کشيدن، رفتارهاي افراد تا 3 سطح آن‌طرف‌تر تاثير مي‌گذارد. چرا 3سطح؟ يک فرضيه اين است که شبکه‌ها دوستي معمولا ناپايدار هستند چرا که دوستان محيطي کم‌کم در هر سطح کمرنگ‌تر مي‌شوند.

اين مساله يک سوال مطرح مي‌کند: شکل ساختار شبکه‌هاي اجتماعي ما چگونه است و ما چه جايگاهي در آنها داريم؟ مشخص است برخي عوامل به پاسخ اين سوال کمک مي‌کنند. عواملي مثل جايي که زندگي مي‌کنيم، جايي که کار مي‌کنيم، اندازه خانواده، تحصيلات، دين، درآمد، علايق و تمايل ما نسبت به جذب افرادي که شبيه به ما هستند.

در تحقيقات اخير عامل ژنتيک نيز وارد معرکه شد. در اين تحقيقات شبکه‌هاي اجتماعي دوقلوهاي همسان و غيرهمسان مورد بررسي قرار گرفت و مشخص شد دوقلوهاي همسان نسبت به غيرهمسان‌ها شبکه‌هاي بسيار شبيه‌تري به‌هم دارند. پس ساختار شبکه‌هاي اجتماعي تحت تاثير ژن‌هاي ما نيز قرار دارد.

پاسخ به اين سوال مي‌تواند کمک زيادي در درک مفهوم «هوش جمعي» در شبکه‌هاي اجتماعي به ما بکند. مفهومي که برخي محققان آن را به دسته پرندگان تشبيه کرده‌اند: يک پرنده در يک دسته پرنده، نمي‌تواند در جهتي پرواز کند که ديگر پرندگان به آن سمت نمي‌روند.

به‌تازگي دانشمندان از مدل‌هاي رياضي براي آزمايش اين حرکت‌ها استفاده کرده‌اند تا بتوانند درک بهتري از گسترش رفتارها داشته باشند. پژوهشگران اثبات کرده‌اند که گروه‌هاي اجتماعي محلي با ايده‌ها يا رفتارهاي خاص مي‌توانند اين ايده‌ها را مثل آبشار به تمام شبکه‌هاي جهاني سرازير کنند. همچنين نشان داده شده است که اپيدمي‌هاي اجتماعي به تعداد کمي فرد کليدي وابسته است و افراد ديگر بسته به اين‌که چقدر به آنها اهميت مي‌دهند، تاثير مي‌پذيرند.

ولي آيا واقعا راهي وجود دارد تا اثرات اين نيروهاي قدرتمند و همه‌گير اجتماعي را کمتر کنيم؟ البته خروج کامل از اين اثرات بعيد است، حتي اگر تمام توان خود را به‌کار گيريم. به‌هرحال آگاهي به ما کمک مي‌کند به‌ويژه اگر به‌دنبال اجتناب از رفتار نامطلوب هستيم يا مي‌خواهيم رفتارهاي مثبت را جذب کنيم. ما مي‌توانيم در پيدا کردن دوستان جديد انتخاب کننده باشيم. به‌دنبال افرادي بگرديم که شيوه زندگي آنها براي ما هدف است. مثلا اگر مي‌خواهيد وزن کم کنيد، عضو باشگاه دو شويد و مهم‌تر از آن با اعضاي آن معاشرت کنيد.

5 گام براي اين‌که شبکه اجتماعي سالم‌تري داشته باشيد

1 - دوستان خود را با دقت انتخاب کنيد.

2 - دوستاني را که مي‌خواهيد وقت بيشتري را با آنها بگذرانيد، انتخاب کنيد.

3 - عضو گروهي شويد که دوست داريد با اعضاي آن رقابت کنيد و با آن اعضا رابطه صميمي‌تري آغاز کنيد.

4 - اگر با افرادي در ارتباط هستيد که رفتار ناخوشايند دارند سعي کنيد از آنها تقليد نکنيد.

5 - از آمادگي خود در برابر اثرات اجتماعي در هر لحظه آگاه باشيد. (منبع: کلیک)

|+| آخرین به روز رسانی توسط شكوري در چهارشنبه 28 مهر1389 ساعت 17:21  
 یوتیوب، الهام‌بخش جستجوی لحظه‌ای گوگل

استفاده از جستجوی لحظه‌ای تجربه تازه‌ای است که گوگل با ایجاد تغییراتی 18ماهه در سخت‌افزارهای مرکزی، کدهای جاوا اسکریپ تعدادی از مرورگرها و به کارگیری بسیاری فناوری‌های ابداعی به کاربران خود داده است. هفته گذشته تغییرات تازه‌ای در رابط کاربر موتور جستجوی گوگل ایجاد شد. با این تغییرات کاربران در بسیاری از کشورها می‌توانستند با تایپ اولین حرف از موضوع مورد نظرشان پیشنهادهایی را مشاهده کنند. در کنار کلمات پیشنهادی لینک حامیان مالی گوگل نیز به چشم می‌خورد. به گزارش تکنولوژی ریویو، جستجو در لحظه مطابق اعلام شرکت گوگل باعث کاهش زمان جستجو میان دو تا پنج ثانیه به ازای هر واژه می‌شود و باعث خواهد شد کاربران بازخوردهای جستجو را سریع‌تر دریافت کنند. البته بعضی از کارشناسان این تغییرات تازه را چندان مفید نمی‌دانند. بررسی شیوه جستجوی تعدادی از کاربران نشان می‌دهد آنها بدون توجه به نتایج اولیه واژه‌ها را کامل تایپ می‌کنند؛ اما ابداع‌کنندگان این شیوه معتقدند این روش می‌تواند در وقت و هزینه جستجوی اغلب کاربران گوگل صرفه‌جویی کند. از سوی دیگر نمایش تبلیغات در گوگل یک تجارت 20میلیارد دلاری است. گوگل این موضوع را که یکی از دلایل ایجاد این تغییرات افزایش نمایش لینک حامیان مالی و بالارفتن احتمال کلیک هر یک است، انکار نمی‌کند؛ اما نکته‌های باارزش‌تری نیز در این تغییرات وجود دارند. جستجوی لحظه‌ای گوگل را باید یک شاهکار مهندسی به حساب آورد. بی‌آنکه اختلالی در اینترنت ایجاد شود، اطلاعات به شکل لحظه‌ای و برای صدهامیلیون کاربر در سراسر جهان ارسال می‌شوند. در واقع گوگل از پهنای باند اضافی برای ارسال اطلاعات استفاده نمی‌کند؛ بلکه این مراکز داده و ساختار درونی مرورگر هستند که وظیفه انتقال داده‌ها را به عهده گرفته‌اند. اوتار هنسان، مدیر فناوری‌های آینده گوگل در این مورد می‌گوید: «ما برای نمایش ده جستجوی مرتبط و لینک حامیان مالی آنها تنها یه چندهزار بایت اطلاعات نیاز داریم. دور از ذهن است اما اگر یوتیوب، سرویس دیگر گوگل را در نظر بگیریم که نمایش اطلاعات درخواستی در آن به علاوه نمایش بند انگشتی عکسی از ویدئوها تنها به 5 تا 50 کیلوبایت اطلاعات نیاز دارد که بسیار‌کمتر از حجم داده‌های مورد نیاز برای پخش یک ثانیه ویدئوهای آنلاین است، دیگر خیلی دور از ذهن نخواهد بود». او اضافه می‌کند: «بزرگ‌ترین تغییر ظرف 18 ماه گذشته و در سخت‌افزار مراکز داده‌های گوگل صورت گرفته است. سرورها سریع‌تر شده‌اند و ارتباط میان آنها بهبود قابل‌توجهی پیدا کرده است. به همین دلیل اطلاعات آماری دقیق‌تری از جستجوها وجود دارند و گوگل توان پیش‌بینی خوبی برای رمزگشایی ادامه واژه‌ها پیدا کرده است. اگر شیوه جستجوی شما با دیگران متفاوت باشد، سیستم در انتظار حرف‌های تازه می‌ماند تا بتواند نتایج را در ادامه تایپ پیش‌گویی کند». «در نهایت استفاده از نتایج ذخیره‌ شده برای پیش‌گویی جستجوها باعث می‌شود گوگل هزینه کمتری را به ازای هر جستجو متحمل شود. البته نتایج دائما با استفاده از نوشته‌های تازه وبلاگ‌ها، اطلاعات خبری و دیگر بخش‌های محتوای دیجیتال به‌روز خواهند شد». بخش بزرگی از تغییرات درون مرورگرها صورت گرفته است. تحقیقات نشان می‌دهند اغلب میان دو ضرب صفحه کلید فاصله‌ای 300هزارم ثانیه‌ای وجود دارد. به همین دلیل کدهای جاوا برای هر یک از چهار مروگر سازگار با جستجوی لحظه‌ای به تفکیک بازنویسی شده‌اند که می‌توانند نتایج را در کمتر از این زمان تغییر دهند. جالب است بدانید به گفته کارشناسان 15 فناوری تازه و ابداعی برای ظهور جستجوی لحظه‌ای گوگل که بخشی از مسیر بهبود این موتور جستجو است به کار گرفته شده‌اند. گوگل امیدوارست بتواند این موتور جستجوی باارزش را بهبود دهد و خاطره بد شبکه ناموفق اجتماعی باز و توقف پروژه گوگل‌ویو را از ذهن‌ها پاک کند.

خبرآنلاین

|+| آخرین به روز رسانی توسط شكوري در چهارشنبه 31 شهریور1389 ساعت 14:41  
 ماجراي جالب جابز و دانشجو

بسياري از خبرنگاران تجربه تماس برقرار کردن با شرکت اپل براي کسب اطلاعات درباره يک خبر و دريافت نکردن هيچ پاسخ و کمکي را دارند. آخرين ايميل و پاسخي که ميان يک کاربر ناراضي و مديرعامل جنجالي شرکت اپل استيو جابز رد و بدل شده بود را به ياد داريد. به گزارش خبرگزاري مهر، اکنون نوبت به يکي از دانشجويان رشته خبرنگاري دانشگاه لانگ آيلند رسيده که به نوعي جالب توجه چنين تجربه اي را کسب کرده است. يکي از استادان "چلسي ايزاک" از وي خواسته بود مقاله اي درباره پياده سازي و اجراي برنامه اي ويژه آي-پد در دانشگاه آماده کند. از اين رو اين دانشجو نيز براي دريافت اطلاعات کافي با دفتر ارتباطات رسانه اي اپل تماس برقرار کرد و هيچ پاسخي دريافت نکرد. وي نه براي يک بار بلکه 6 بار تلاش کرد با اين دفتر تماس برقرار کند اما هيچ پاسخي به تلاشهاي وي داده نشد. در نهايت زماني که ضرب الاجل تحويل مقاله اش نزديک شد او تصميم گرفت به آدرس ايميلي که ظاهرا به استيو جابز تعلق دارد ايميل بزند تا شايد او پاسخي براي سئوالهايش داشته باشد. از اين رو وي به آدرس ايميلي که ظاهرا به جابز تعلق دارد نامه اي محترمانه نوشت:

"آقاي جابز عزيز؛

به عنوان يک دانشجو اعتراف مي کنم اپل با من به خوبي رفتار کرده است. آي-پادي که دارم در اصل مسيري است که بر روي آن روزهاي زندگي ام را سپري مي کنم و نرم افزار Cut Pro شما نيز باعث شد پروژه ويرايش ويديويي ام را با نمره خوبي ارائه کنم. به واسطه تجربيات خوبي که از محصولات شرکت شما دارم به هيچ وجه انتظار نداشتم بخش رسانه اي اين شرکت را نسبت به پاسخ به سئوالهايي که براي کسب امتياز کافي در يکي از دروس روزنامه نگاريم بسيار حياتي به شمار مي رود تا اين حد بي توجه ببينم."

وي سپس با توضيح موضوع سئوالاتي که درباره آي-پد بارها به صورت خلاصه اما کامل براي دفتر رسانه اي اين شرکت مطرح کرده اما پاسخي براي آنها دريافت نکرده و بيان اينکه حداکثر تا فردا فرصت جمع آوري اين اطلاعات را دارد، از جابز پرسيده است که چرا دفتر رسانه اي شرکتي که به واسطه ارتقاء کيفيت و شيوه هاي تحقيقات دانشگاهي و ايجاد ارتباطات  موثرتر ميان انجمنهاي دانشجويي در بهبود محيطهاي آکادميک بسيار موثر بوده است بايد نسبت به سئوالاتي که درباره يکي از محصولات اين شرکت از سوي دانشجويي که در تلاش است نمره خوبي در دانشگاه به دست بياورد تا اين اندازه بي تفاوت باشد؟

وي در ادامه گفته است به دليل تکراري بودن بهانه مشهور پاسخگو نبودن يک شرکت در برابر سئوالات دانشجويان امکان از دست دادن نمره مورد نياز براي قبولي در واحد درسي اش وجود دارد.

"متاسفانه در جهان حرفه اي براي يک خبرنگار، نيافتن پاسخ مورد نظر در زمان تعيين شده نه تنها مي تواند به قيمت از دست دادن امتياز بلکه مي تواند به بهاي شغلش تمام شود. از توجه و زماني که صرف کرديد سپاسگزارم"

و اما در ادامه ايزاک براي ايميل طولاني، 6 پاراگرافي و پر از جزئيات خود پاسخي جالب توجه از سوي جابز دريافت کرد:

"کمک به شما براي کسب نمره کلاسي خوب از اهداف شرکت ما نيست. متاسفم".

اما داستان اينجا پايان پيدا نمي کند. اين دانشجو دوباره به ايميل دريافتي اش پاسخ داد:

"از اينکه پاسخ داديد ممنونم. من هرگز نگفتم هدف شما بايد کمک کردن به من باشد تا نمره خوبي بگيرم، من تنها مودبانه سئوال کردم چرا تيم روابط عمومي و رسانه اي شما پاسخي به ايميلهاي من نمي دهند که اين بي توجهي آنها مي تواند منجر به از بين رفتن شانس کسب نمره خوب براي من شود. اما از من گذشته جايگاه ادب و نزاکت عمومي کجاست؟ کلا اگر شما نامه اي از سوي يکي از کاربرها يا مشتري هاي خود دريافت کنيد نبايد پاسخي به آن بدهيد؟ اين چيزي است که هميشه به آن فکر مي کنم. البته به گمانم اين هم در ميان اهداف شما جايي نداشته باشد. بله، شما رويکردي واقعا خلاقانه داريد."

و جابز باز هم پاسخ مي دهد:

"نه! ما در حدود 300 ميليون کاربر داريم و نمي توانيم به درخواست تمامي آنها پاسخ دهيم مگر اينکه دچار مشکلي ويژه شده باشند. متاسفم."

و دانشجوي خبرنگاري دوباره و با سماجت بيشتر پاسخ جابز را اينگونه داد:

"شما قطعا درست مي گوييد و من هم از ملاکها و شرايط کافي براي اينکه يکي از کاربران شما به حساب آمده و لياقت دريافت پاسخ را داشته باشم، برخوردارم چون:

1- من هم يکي از آن 300 ميليون کاربر هستم.

2- من هم يک مشکل دارم: به پاسخهايي نياز دارم که فقط روابط عمومي و دفتر ارتباطات رسانه اي اپل قادر به پاسخ دادن به آنها است.

حالا آنها مي توانند در حق من لطف کرده و به سئوالهايم پاسخ دهند؟ لحن مودبانه و دوستانه من در تمامي 5 تا 10 ايميلي که برايشان فرستاده ام رعايت شده است. خواهش مي کنم! وقت من رو به پايان است! از کمک شما قدرداني مي کنم."

در نهايت پس از مدتي طولاني و کمي اميدوار کننده که ايزاک را به اين فکر انداخت که شايد در نهايت کارمندان دفتر ارتباطات رسانه اي اپل سئوالهاي او را ديده و مشغول پاسخ دادن به آنها هستند، ايميلي را با اين محتوي از سوي آدرس ايميل موسوم به استيو جابز دريافت کرد:

"لطفا دست از سر ما برداريد"

با توجه به سوابقي که خبرنگاران مختلف در برقراري ارتباط با شرکت اپل کسب کرده اند و اطمينان از اينکه ايميلها از داخل شرکت اپل فرستاده شده اند، درباره شخص پاسخ دهنده به ايميلهاي ايزاک سه نظريه وجود دارد:

1- ايميل توسط شخص استيو جابز پاسخ داده شده است که قابل قبول ترين احتمال است.
2- ايميل توسط فردي که مسئول پاسخ دادن به ايميلهاي استيو جابز است فرستاده شده که در اين صورت وي در حال تخريب وجهه اپل است.
3- اينکه ايميلها توسط شخصي از داخل شرکت پاسخ داده شده که از  مسئول پاسخ گويي به تمامي ايميلها است اما به هيچ وجه از پس اين کار بر نمي آيد.

بر اساس گزارش گاردين، هر کدام از اين احتمالات هم که درست باشند، اپل بايد هرچه سريعتر مانع از فعاليت اين فرد و پاسخ دادن وي به سئوالات کاربران اپل شود زيرا اين پاسخها به هيچ وجه مناسب نيستند. در عين حال شايد اين رويداد روابط عمومي اپل به فکر استخدام افراد بيشتري بياندازد تا سريعتر از وقوع چنين رويدادهايي جلوگيري کند.

جام جم آنلاین

|+| آخرین به روز رسانی توسط شكوري در چهارشنبه 31 شهریور1389 ساعت 0:40  
 وب مرده است؟!

مجله آمریکایی وایرد روی جلد شماره ماه سپتامبر عبارت "وب مرده است" را به عنوان تیتر اصلی این ماه خود آورده است و دو مقاله بلند را به قلم "کریس اندرسون" مدیر و "مایکل وولف" سردبیر این مجله منتشر کرده است

وایرد در این دو مقاله نوشته است: در حالی که استفاده از اینترنت به رشد خود ادامه می‌دهد، وب که همه ما آن را با مرورگرها می‌گردیم کمتر از همیشه خود را نشان می‌دهد. این افت به دلیل توسعه متدهای جدید دسترسی به شبکه مثل "برنامه‌های جانبی" (App) است که تلفن‌های همراه هوشمند و لوح- رایانه‌ها (تبلت‌ها) را استعمار کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، عصر اینترنت که از طریق مرورگرها (برنامه‌هایی که برای مشاهده صفحات html مثل اینترنت اکسپلورر و فایرفاکس استفاده می‌شوند) دیده می‌شد پر هرج و مرج، خلاق، رایگان و کمی سازمان ستیز بود اما مرورگرها امروز جای خود را به دنیای برنامه‌های جانبی داده‌اند که نظام‌مندتر و کاربردی‌تر هستند اما باید توسط کسی مورد پذیرش قرار گیرند، پس از ثبت نام باید بارگذاری شوند و اغلب پولی هستند.

اندرسون برای تائید اینکه وب مرده است مقاله خود را برپایه یک سری از اطلاعات آماری و ملاحظات شخصی نوشته است.
برپایه نمودارهای شرکت سیسکو، پهنای باندی که صرف استفاده از وب شده است نسبت به سایر پروتکل‌ها به طور ثابت رو به کاهش است به طوری که در سال 2010 پهنای باند استفاده شده برای وب تنها به 23 درصد از کل پهنای باند محدود شد که خود این میزان هم صرف ورود و استفاده از سایت‌های اشتراک گذاری محتویات آنلاین (سایت‌هایی چون ای- میول و تارنت) می‌شود. بیش از 50 درصد از این اشتراک گذاری‌ها مربوط به بارگذاری فیلم است.

هرچند که نویسنده این مقاله با ارائه این آمار و ارقام باید بپذیرد که وب در حقیقت تنها بخش کوچکی از اینترنت است و اینترنت و وب دو چیز مختلف هستند که باید به عنوان دو واقعیت مجزا درک شوند.

انقلاب واقعی دوران ما، ساختار اینترنت است که بر روی آن وب ایجاد شده اما وب تنها نقطه کوچکی از تکامل دنیای دیجیتال و نه نتیجه و یا تنها راه دسترسی به آن است.

اندرسون سپس با تغییر زاویه دید به آینده، سرنوشت وب را هم با ورود به اینترنت از راه تلفن‌های همراه به تصویر کشیده و نوشته است که پس از ورود به اینترنت از راه رایانه‌های رومیزی آینده زمان رشد رو به گسترش سکوهای متحرک رایانه‌های قابل حمل مثل لپ تاپ‌ها، تبلت‌هایی چون "آی- پد"، کتاب‌های الکترونیکی چون "کیندل"، کنسول بازی‌های ویدیویی مجهز به سیستم‌های اتصال تک کاره (ایکس باکس لایو، شبکه پلی استیشن) و مراکز چندرسانه‌ای قابل اتصال به تلویزیون خواهد رسید.

امیدهای باقیمانده به وب از توسعه روبه رشد در html 5 پاسخ داده می‌شوند. درحقیقت html 5 در تلاش است که احتمال تعاملات کاربران با صفحات وب را افزایش دهد و بتواند حداقل بخشی از شکاف ایجاد شده با دنیای برنامه‌های جانبی را پر کند.

چه کسی وب را کشت؟

زمانی که مرگی وجود دارد همیشه علتی در پشت آن هست. اندرسون و وولف از راه‌های مختلفی قاتل این داستان را پیدا می‌کنند.

اندرسون در مقاله خود نشان می‌دهد که کاربر و در حالت کلی‌تر انسان برپایه طبیعت راحت طلبی خودش استفاده از برنامه‌های جانبی را به وبگردی به سبک قدیم ترجیح داد. اگر تا چند سال قبل پرداخت پول برای سرویس‌های روی اینترنت عجیب به نظر می‌رسید اکنون کیفیت سرویس به عنوان یک بخش مهم در رشد علاقه مردم به استفاده از آن شناخته می‌شود.

اما به اعتقاد وولف، مرگ وب تقصیر انتقام‌گیری ایجاد کنندگان محتویات روی وب شامل شرکت‌های انتشاراتی، تهیه کنندگان موسیقی و فیلم و نرم افزارهای خانگی است.

پس از 18 سال که در آن تنها مدل تجاری ممکن، فروش از راه تبلیغات بوده است، اکنون جبهه دیگری گشوده شده است که درآمدزایی بیشتری دارد و دو شخصیت اصلی این سناریوی درآمدزا "استیو جابز" و "مارک زاکربرگ"، بنبانگذاران اپل و فیس بوک هستند.

به طوری که امروز به جای ساختار گوگل که در آن کاربر با انجام یک جستجو بین سایت‌های مختلف گردش می‌کند، فیس بوک لینک‌هایی را به کاربر ارائه می‌دهد که به اعتقاد بسیاری از وبگردان این لینک‌ها به معنی خود "شبکه" هستند.

"آی- تیونز" و AppStore اپل نیز امکان خرید محتواها را برای دستگاه‌های خود تنها از طریق یک فروشگاه واحد فراهم می‌کنند. در حقیقت اپل دستگاه‌های خود را به گونه‌ای طراحی کرده است که کاربر به هیچ روش دیگری قادر نخواهد بود محتواهای مورد نظر خود را تهیه کند و بنابراین چاره‌ای به جز پرداخت و خرید از طریق این دو سایت ندارد.

انتقادات

با انتشار تیترهایی از این دست بر روی یک مجله معتبر متخصص در عرصه انفورماتیک، نمی‌توان انتظار واکنش‌های چندان خشنی را داشت. اما پس از انتشار این مقالات بر روی وایرد، بسیاری از وبلاگ نویسان فعال در این بخش با اظهارات اندرسون مخالفت کردند.

بخش مهمی از انتقادات می‌تواند بر پایه اطلاعاتی باشد که اندرسون برای اثبات مرگ وب از آنها استفاده کرده است.

در حقیقت نمودارهای سیسکو درصد ترافیک را بر روی کل شبکه نشان می‌دهند. این آمارها می‌تواند خوانندگان کم توجه را به خطا بیندازند به طوری که "مصرف" وب رو به کاهش نیست و حتی رو به رشد است. تنها تفاوت، مربوط به استفاده از پروتکل‌های دیگری است که اغلب در قالب یک صفحه وب (برای مثال یوتیوب) بیش از همیشه رو به رشد هستند.

بخش دیگری که انتقادات را به سوی خود کشانده است انتخاب مصرف پهنای باند به عنوان پارامتری برای تاکید بر مرگ وب است.

مقاله یک روزنامه آنلاین وزنی صدها برابر کمتر از حجم یک فیلم دارد اما این بدان معنی نیست که مردم زمان بیشتری را به فیلم اختصاص دهند.

جلد مجله وایرد و این تیتر پر سر و صدا در شرایطی نوشته شده است که هنوز هواداران مرورگرها در مقابل حامیان برنامه‌های جانبی به شدت مقاومت می‌کنند. بنابراین می‌توان گفت که "وب (هنوز) نمرده است."

همشهری آنلاین

|+| آخرین به روز رسانی توسط شكوري در دوشنبه 15 شهریور1389 ساعت 15:26  
 آمازون در میدان رقابت تلویزیون‌های اینترنتی

رقابت بر سر به دست آوردن جایگاه مسلط در زمینه تلویزیون اینترنتی ظاهرا به شدت بالا گرفته است

خبرگزاری اتریش گزارش داد، بنا به اطلاعاتی که روزنامه وال استریت ژورنال به دست آورده، حالا پایگاه اینترنتی آمازون هم می‌خواهد در این رقابت دستی داشته باشد.

بزرگترین فروشنده اینترنتی جهان در حال مذاکره با تعداد بسیاری از کنسرسیوم‌های رسانه‌ای است تا بتواند برنامه‌های تلویزیونی، فیلم و سریال‌ها را پخش کند.

هر قسمت سریال 1.99 دلار

آمازون در حال حاضر به فروش تک قسمت‌هایی از سریال‌های تلویزیونی به قیمت 1.99 دلار برای هر قسمت مشغول است، اما مانند برخی پایگاه‌های اینترنتی آنلاین فروش فیلم همچون Netflix  یا Hulu برنامه کامل را در اختیار مشتری‌هایش قرار نمی‌دهد. دو پایگاه اینترنتی اخیر، میلیون‌ها هوادار در آمریکا دارد و در خصوص Netflix باید گفت که این اقبال عمومی به موفقیتی اقتصادی هم منجر شده است. در این پایگاه اینترنتی، آبونمان ماهانه فقط حدود 10 دلار هزینه دارد. 

iTV

شرکت Apple یکی از شرکت‌های پیشرو در تلویزیون اینترنتی است. انتظار می‌رود این کنسرسیوم الکترونیک نسخه جدیدی از تلویزیون خود موسوم به Apple TV را ارایه دهد. مشتریان این شرکت می‌توانند سریال‌ها و فیلم های مورد علاقه خود را در iTunes-Shop خریداری کنند. پورتال ویدئویی Youtube هم در حال تجربه دریافت وجه از کاربران است. بر اساس گزارشی که فایننشیال تایمز منتشر کرده، این شرکت تابعه گوگل در حال حاضر مشغول مذاکره با استودیوهای هالیوودی است.

مرگ تلویزیون‌های کابلی

پیشنهاد تلویزیون‌های اینترنتی امکان تماشای برنامه‌ها را از طریق رایانه، دستگاه‌های گیرنده مخصوص، تلویزیون‌های اینترنتی یا حتی کنسول‌های بازی جدید که به اینترنت وصل می‌شوند، فراهم می آورد. این تحول از آمریکا آغاز شده است. برخی کارشناسان همین حالا هم از مرگ تلویزیون‌های کابلی کلاسیک سخن می‌گویند.

همشهری آنلاین

|+| آخرین به روز رسانی توسط شكوري در دوشنبه 15 شهریور1389 ساعت 15:24  
 ویکی و تالار اسرار

خیلی از نوجوان‌های علاقه‌مند به اینترنت دوست دارند سایتی داشته باشند که در آن اسرار بزرگ تاریخی یا جهانی را فاش کنند و از این راه هم مخاطبان زیادی پیدا کنند و هم نشان دهند که به منابع اطلاعاتی خاصی دسترسی دارند.

همین الآن هم اگر کمی در اینترنت جست‌وجو کنید، تعداد زیادی از این نوع سایت‌ها را پیدا می‌کنید که اغلب هم وبلاگ‌هایی با پست‌های طولانی و بدون نام هستند. این سایت‌ها معمولاً دو مشکل بزرگ دارند: اول این‌که نوشته‌های آنها با اصول اطلاع‌رسانی و رعایت شرایط انتشار اخبار نوشته نشده؛ یعنی معمولاً خیلی احساسی و با جانب‌داری یا با دشمنی و مخالفت شدید نوشته شده‌اند. دوم این‌که منابع اطلاعات معتبر نیستند و نمی‌شود از صحت آنها مطمئن بود. بعضی اوقات هم اطلاعات آنها کپی‌شده یا بی‌ارزش است که در شرایط فعلی اهمیتی ندارد.

اداره یک سایت افشاگرانه بین‌المللی کار مشکلی است. سایت ویکی لیکس یکی از معدود سایت‌های افشاگرانه معتبر است. مقر اصلی ویکی لیکس در سوئد است و جولیان آسانج، روزنامه‌نگار استرالیایی که در جوانی هکر بود، آن را اداره می‌کند. ویکی لیکس از ابتدای سال 2007 شروع به کار کرد و اعتبار گزارش‌های آن به تدریج آن‌قدر زیاد شد که نشریات و سازمان‌های معتبر به آن استناد می‌کنند؛ مثل گزارش‌هایی که درباره زندان گوانتانامو یا فساد مالی و اخلاقی در دولت کنیا منتشر کرد. در جریان رقابت‌های انتخاباتی امریکا هم این سایت محتویات پست الکترونیکی «سارا پیلین»، معاون مک‌کین، رقیب جمهوری‌خواه اوباما را منتشر کرد که نشان می‌داد او از سمت دولتی خود استفاده‌های غیر‌قانونی کرده است. اما چیزی که این سایت را مشهور کرد انتشار فیلمی از حمله بالگردهای امریکایی به غیرنظامیان عراقی بود که توسط دوربین خود بالگرد گرفته شده بود. ارتش امریکا درستی فیلم را رد نکرد و سازمان‌های اطلاعاتی توانستند «برادلی مانینگ»، سربازی که این فیلم را لو داده بود شناسایی کنند. او اکنون در زندان و منتظر محاکمه به جرم افشای اطلاعات نظامی است.

ویکی لیکس چندهزار عضو دارد که منابع اطلاعاتی آن محسوب می‌شوند. بیشتر از یک میلیون سند مختلف به این سایت رسیده و تا حالا چندهزار از آنها منتشر شده است. آسانج اعلام کرده که می‌خواهد 15هزار سند درباره جنگ افغانستان را هم روی سایت قرار دهد. مقامات امریکایی به شدت مخالف هستند؛ تعدادی از طرفدارن قبلی ویکی لیکس هم از این کار ناراضی‌اند، زیرا افشای نام کسانی که با نیروهای خارجی همکاری می‌کنند - مثلاً خبرچین‌های نیروهای خارجی در میان طالبان - جان آنها را به خطر می‌اندازد. آنها از ویکی لیکس می‌خواهند برای حفظ جان اشخاص بعضی نام‌ها را حذف کند، ولی به نظر نمی‌آید ویکی لیکس این کار را قبول کند. با وجود این‌که دائماً اسرار نظامی و سیاسی مهمی از سراسر جهان در رسانه‌های مختلف منتشر می‌شود، معمولاً هیچ افشاگری‌ای نمی‌تواند به تنهایی مسیر تصمیم‌گیری‌های سیاسی را به سرعت تغییر دهد.

همشهری آنلاین

|+| آخرین به روز رسانی توسط شكوري در دوشنبه 15 شهریور1389 ساعت 15:21  
 8 راه گريز از تبهکاران اينترنتي

طبق آخرين آمارهاي اعلام شده از موسسات جهاني بيش از 90 درصد پيام هايي که وارد پست الکترونيک کاربران مي شود را هرزنامه ها تشکيل مي دهند که تنها راه مقابله با اين مسئله توجه به هشدارهاي امنيتي متخصصان آگاه به امنيت اطلاعات و فرهنگسازي در اين زمينه است. به گزارش مهر، امروزه هرزنامه (اسپم) به پديده اي بحراني در دنياي اينترنت و کاربران شبکه تبديل شده که در کشور ما با توجه به جديد بودن بحث جرائم رايانه اي، اين هرزنامه ها ناديده گرفته مي شود و کاربران توجه زيادي به آن ندارند. پيشرفت چشمگير هکرها و جاسوسان الکترونيک ، امنيت رايانه‌ها، شبکه‌هاي رايانه اي و حتي اطلاعات محرمانه اشخاص و سازمانها را به مخاطره انداخته به طوري که گفته مي شود در ايران به دليل عدم آشنايي و نبود آموزش هاي مدون 50 تا 60 درصد سيستم ها در خطر جاسوسي الکترونيک هستند. آمارها نشان مي دهد تبهکاران سايبري ماهانه به ميليونها رايانه در سراسر جهان حمله مي کنند و تقريبا 10 درصد از آنها را آلوده مي کنند. تبهکاران سايبري به شدت در حال استفاده از بسته هاي ابزاري هستند که با هدف آلوده کردن رايانه هاي شخصي ساخته شده اند و از اين رو مي توانند اطلاعاتي که به صورت غيرقانوني به دست آمده را خريداري کرده و يا به فروش برسانند. هکرها با هدف سوء استفاده هاي غيراخلاقي و تهديد کاربران به افشاي اطلاعات محرمانه نسبت به سرقت اين اطلاعات اقدام مي کنند که نمونه اين موضوع به وفور در کشور ما مشاهده مي شود. کارشناسان معتقدند که در ايران به دليل عدم آشنايي با برخي ابزارها و روشهاي هک و جاسوسي الکترونيک و نحوه مقابله با آن، آسيب پذيري سيستم هاي اطلاعاتي به مراتب بيش از ديگر کشورها است و همين امر لزوم فرهنگسازي درباره مقابله با نحوه دسترسي هکرها و جاسوسان الکترونيک به محتواي ايميل ها، چت ها، نام هاي کاربري، کلمات عبور، وب سايت هاي مشاهده شده و شنود اطلاعات در شبکه هاي رايانه اي را در بردارد. 

رعايت چندين نکته در مقابله با ايميل هاي مخرب

رعايت چندين نکته از سوي کاربران اينترنت در هنگام کار با پست الکترونيک براي جلوگيري از آسيب هاي احتمالي در فضاي مجازي ضروري به نظر مي رسد:
 
1ــ کاربران بايد از باز کردن فايل‌هاي ارسال شده (attachment) توسط ايميل‌هاي ناشناس خودداري کنند زيرا ممکن است فايل‌ها حاوي برنامه‌هاي مخرب جهت سرقت اطلاعات شخصي يا از کار انداختن رايانه‌ آنها باشد.
 
2ــ بهترين راه برخورد با نامه‌هاي الکترونيک ناشناس حذف نامه‌ها و پيوست آنها است.
 
3ــ اگر کاربران پيام الکترونيکي از دوست يا همکار خود دريافت کردند که در بازکردن ضميمه فايل تاکيد دارد حتما قبل از باز کردن ضميمه با فرستنده آن هماهنگي صورت گيرد.
 
4ــ کاربران بايد از ذخيره کردن گذر واژه پست الکترونيکي خود خودداري کنند.
 
5ــ از باز کردن نامه‌هاي پست الکترونيک با عناوين نامشروع خودداري و سعي کنند از دادن اطلاعات شخصي و عضويت در اين نوع گروه‌ها اجتناب کنند.
 
6ــ در اينترنت (فضاي مجازي) سايت‌هايي هستند که با عضويت در آن تعدادي نامه الکترونيکي مشخصي را به فرد عضو شده مي‌فرستد که فرد با باز کردن آن نامه‌هاي الکترونيک که حاوي پيغام‌هاي تبليغاتي است و در ازاي خواندن آن مبلغي از پنج سنت تا دو دلار در يک حساب تجاري که خود شرکت معرفي کرده واريز مي‌کنند، اما هويت و چگونگي برداشت از حساب معرفي شده داراي وجود خارجي نيست. لذا نتيجه کار تنها اتلاف وقت کاربران و صرف هزينه‌هاي مربوط به اتصال اينترنت است.
 
7ــ فضاي مجازي اينترنت سرشار از تبليغات فريبنده است که کاربران را به پولدار شدن از راههاي جديد در پوشش عناويني همچون بازاريابي شبکه‌اي و تجارت الکترونيک وسوسه مي‌کند که بسياري از اين تبليغات که از طريق ايميل کاربران ارسال مي شود جنبه امنيتي داشته و سعي دارد اطلاعات شخصي کاربر را دريافت کند. بدون شک ورود کاربران به اين بازي‌ها يک دسيسه هرمي بيش نيست که به پولدارشدن بازيگردانان منتهي مي‌شود.
 
8ــ  کاربران به نامه‌هاي الکترونيک ارسالي ناشناس که خبر برنده شدن مبالغ قابل توجهي پول را مي‌دهند، توجه نکنند، اين روش دامي براي کلاهبرداري از کاربر است.

جام جم آنلاین

|+| آخرین به روز رسانی توسط شكوري در شنبه 13 شهریور1389 ساعت 14:56  
 پرواز بر فراز ابرها با فناوري‌هاي تازه تجاري AMD (بخش نخست)
اين‌روزهــــا همـــه دربــــاره محاسبـــات ابري (Cloud Computing) صحبت مي‌کنند. اما آيا واقعا محاسبات آينده روي ابرها خواهد بود؟ محاسبات ابري فناوري بسيار تازه و قدرتمند است و استفاده از اين فناوري مي‌تواند براي هر شرکت، تجارت يا سازمان حياتي باشد؛ اما آيا روزي فرا مي‌رسد که محاسبات واقعا بتواند به درجه‌اي از خبرگي و مهارت برسد که كاربران موفق شوند منابع خارجي و سيستم‌هاي رايانه‌اي و نرم‌افزارهاي ديگران را چنان به خدمت گيرند که هدايت و اداره امور تجاري خود را به‌كمك آنها انجام دهند؟ اين شکلي از کاربرد منابع خارجي است که كاربران با پرداختن مبلغي قابل قبول مي‌توانند برنامه‌هاي نرم‌افزاري را اجرا کنند که در حالت شخصي نمي‌توانستند با آنها كار كنند يا با توان پردازشي کار کنند که حتي تصور آن هم به ذهنشان خطور نمي‌كرد. همچنين از مکان‌هاي نامعلوم به داده‌ها دست مي‌يابند و همه اين پردازش‌ها توسط ديگران و سيستم‌هاي سخت‌افزاري صورت مي‌گيرد که كاربر هيچ‌گونه کنترلي روي آنها ندارد. جاي هيچ تعجبي نيست که گاهي اين عقايد موجب وحشت‌زدگي مديران و روساي شرکت‌ها و موسسات انحصاري شود. پس محاسبات رايانه‌اي ابري در اصل چيست؟ و مجازي‌سازي (Virtualization) چه نقشي در آن دارد؟ ما در اينجا مي‌خواهيم يک سري تعاريف صحيح از اين مفاهيم را که به‌کرات مورد استفاده واقع شده (و گاه نيز سوء‌تعبير يا سوءاستفاده شده) است را ارائه دهيم و به‌طور خلاصه اين فناوري‌ها را شرح دهيم و پس از آن نگاهي به آنچه که شرکت AMD در راستاي بهره برداري از اين ابزارهاي جديد به مرحله اجرا رسانيده، بيندازيم.

زندگي درون ابرها

محاسبات ابري، ضرورتا تعهداتي در مورد منابع نرم‌افزاري و سخت‌افزاري است که بر اساس اينترنت از آنها استفاده شده (و البته در ازاي مصرف آنها مصرف‌کننده هزينه پرداخت مي‌کند). در نتيجه راهي است براي فراهم ساختن خدمات به‌صورت «هر قدرکه به‌کار مي‌بري، بپرداز» براي نرم‌افزارها يا خدمات زيرساختي که در بخش بهره‌برداري و مصارف تجاري خدمات بر پايه ابر، تقريبا نياز به هيچ سرمايه‌گذاري اقتصادي ندارد. البته اين مساله تازه‌اي نيست. در سال 1960، جان مک‌کارتي دانشمند دانشگاه استنفورد، آينده را به اين‌صورت پيش‌بيني کرده است که: «روزي ممکن است محاسبات رايانه‌اي به‌صورت يک صنعت همگاني کاربرد يافته و سازمان‌دهي شود.» در واقع بسياري سيستم‌هاي اشتراک زماني را كه از گذشته دور كاربرد با پردازش ايبري مقايسه مي‌كنند. در هر دو حالت سيستمي وجود دارد که منابع را مبتني بر آنچه لازم است تخصيص داده و بر اساس ميزان مورد مصرف قرار گرفتن اين منابع هزينه مطالبه مي‌کند و در اين راه کاربر ملزم به پرداخت اندکي مي‌شود. هر دو مدل قديمي و جديد، يک سيستمي را که به‌صورت ميزباني از راه دور ميزباني مي‌شود، درگير اين امر مي سازند که داده و سيستمي که دسترسي به آن داده داشته يا آن داده را ايجاد مي‌کنند، در اتاق سرور محدود آن موسسه يا شركت مستقر نيستند اما در جايي همين دور و برها استقرار دارند. مارگارت لويس، رئيس بازاريابي نرم‌افزاري AMD اين موضوع را به اين‌صورت مطرح مي‌سازد: «محاسبات ابري مدل رايانه‌اي از مکاني است که در آن داده، برنامه‌هاي کاربردي و خدمات به مشاغل و مصرف‌کنندگاني که کاربر فناوري‌هاي اينترنتي هستند، ارائه مي‌شود.» اگر يک شرکت ميزباني وب که سرورهاي پست الکترونيکي را براي شرکت‌هاي متعدد کوچک ديگر در اختيار مي گذارد، در نظر بگيريم، مادامي‌که نامه‌هاي الکترونيکي کاربران شرکت در سرور شرکت آن مکان‌يابي شود، كاربران به آنها دسترسي دارند، بسته به اين‌که ارائه دهنده‌اي که از بهترين نرخ ميزباني و فضاي ذخيره داده برخوردار باشد، يافت شود، ممکن است اين نامه‌هاي الکترونيکي واقعا روي سرورهاي گوناگوني که در سرتاسر کره زمين پراکنده هستند، مستقر شده باشد. با اين حساب، محاسبه ابري عبارت است از: «يک منبع خارجي که معمولا نه مي‌دانيد و نه براي شما اهميت دارد که بدانيد داده در کجا زندگي مي‌کند و در کدامين مكان روي آن داده عمليات انجام مي‌گيرد يا با چه نرم‌افزارهاي کاربردي در مکاني ديگر توليد مي‌شود.»

مجازي‌سازي: بيشترين کار  با صرف کمترين هزينه

مجازي‌سازي مانند محاسبات رايانه‌اي ابري نيست، اگر چه مفاهيمي که به‌کار برده مي‌شوند، گاه به‌صورت مترادف با يکديگر به‌کار مي‌روند. مجازي‌سازي راهي است براي يکي کردن منابع و دريافت کارآيي بيشتر از يک رايانه به‌وسيله فريفتن آن و ايجاد تصور اين‌که از مجموعه‌اي از رايانه‌هاي متعدد تشکيل شده است. چنانکه تعبير لويس از آن به اين‌صورت است: «مجازي‌سازي تجريد نرم‌افزار از سخت افزار است. امروزه ما اين مفهوم را براي توصيف زماني که يک رايانه فيزيکي به ماشين‌هاي متعدد مجازي تقسيم شده و هريک از اين ماشين‌هاي مجازي، سيستم‌عامل‌ها و برنامه‌هاي نرم‌افزاري خود را به‌صورت مستقل به‌اجرا درمي‌آورند، به‌کار مي بريم. براي مثال موسسه تجاري را که ديتاسنتر عظيمي دارد، در نظر بگيريد که در حال رشد و گسترش تجارتشان هستند، اما اندازه واقعي مکان مرکز داده آنها نمي‌تواند از آنچه هست، بزرگ‌تر شود. خوب حال اگر شما 100عدد سرور داشته باشيد که همه آنها در حال اجراي يک برنامه نرم‌افزاري کاربردي باشند، شما مي‌توانيد چندين کار ديگر را نيز با آنها انجام دهيد. اگر اين 100 سرور را گرفته و در تک‌تک آنها مجازي‌سازي را به‌اجرا درآوريد (مثلا هر يک را به‌صورت 5 ماشين مجازي درآوريد)، حالا آن 100 سرور به‌صورت 500 ماشين عمل کرده و در فضايي همسان و با قدرتي مشابه گذشته، فضاي بيشتري براي رشد را در اختيار شما قرار مي دهند. يا اين‌که مي‌توانيد 100 سرور را يکي کرده به‌صورت 20 سرور درآوريد و دوباره در هر يک از آنها 5 ماشين مجازي را به اجرا درآوريد؛ بنابر‌اين هنوز 100 سرور در دست و در حال اجرا داريد. اما با اين کار شما 80 درصد از فضاي ديتاسنتر خود را آزاد کرده و به کاهش مصرف برق و صرف انرژي براي سرمايش کمک شاياني کرده‌ايد. به استثناي اوج زمان‌هاي زير بار بودن، بيشتر اوقات حد نصاب به‌کارگيري اجزاي سيستم (پردازنده، فضاي ذخيره داده و غيره) از حد معمول کمتر است. مجازي‌سازي سيستم‌هاي متعدد را تحت لواي يک دستگاه رايانه فيزيکي به‌کار وامي‌دارد. که بهترين روش براي به اشتراک‌گذاري منابع سيستم جهت تضمين به‌کارگيري موثر و کارآمد همه منابع سيستم است.

مزاياي محاسبات ابري

با حرکت به سوي ابرها شما مي‌توانيد:

هزينه‌هاي مصرف انرژي را کاهش دهيد.

فضاي مکان لازم جهت مرکز داده و مخارج پيش رو را به حداقل برسانيد.

سرمايه‌گذاري نرم‌افزاري فعلي خود را به حداکثر برسانيد.

آرايش و چينش منابع و ارتقا و به‌روزرساني‌ها را ساده و موثر کنيد.

کارايي، قابليت مديريت و امنيت داده را افزايش دهيد.

نحوه برپاسازي سرورهاي خود و سيستم‌هاي ارباب رجوع خود را ساده‌تر کنيد.

جمع بندي

سرورهاي مجازي‌سازي شده، ستون فقرات محاسبات ابري هستند. محاسبات ابري نياز به استفاده حداکثر از مجموعه محدود منابع دارد، پس از اين طريق آنها مي‌توانند سرمايه‌گذاري قابل توجهي را که روي آنها انجام گرفته است، با يک بازدهي حداکثري بازگردانند و در پايين نگهداشتن هزينه‌هاي برق‌رساني و نگهداري همه آن سرورها کمک موثري باشند. در نهايت منافع کاهش هزينه‌ها به شما مشتري خدمات ارائه‌شده مبتني بر محاسبات ابري، باز مي‌گردد.

منبع: نشریه کلیک(روزنامه جام جم)

|+| آخرین به روز رسانی توسط شكوري در پنجشنبه 14 مرداد1389 ساعت 18:26  
 سيمانتك اعلام كرد: حمله يک ويروس خطرناك به رايانه‌هاي ايراني

پايگاه اينترنتي PCworld در مطلبي نوشت: رايانه هاي ايران به شدت هدف حمله SCADA worm، يکي از خطرناکترين كرم هاي (ويروس) رايانه اي قرار گرفته اند که به منظور سرقت اطلاعات از سامانه هاي کنترل صنعتي طراحي شده است.به گزارش واحد مرکزي خبر، بنابر اعلان موسسه Symantec نزديک به شصت درصد از همه رايانه هاي آلوده به اين کرم ويروس در ايران قرار دارند.اندونزي و هند نيز از جمله کشورهايي هستند که به شدت هدف حمله اين ويروس موسوم به Stuxnet قرار گرفته اند.الياس لوي مدير فني موسسه Symantec Security Response گفت: اين نرم افزار ويروسي از ماه ژانويه فعال شده است.اين ويروس را ماه گذشته شرکت آنتي ويروس VirusBlokAda بلاروس شناسايي کرد.اين شرکت اعلام کرد اين ويروس را روي رايانه اي شناسايي کرده است که به يکي از مشتريان ايراني اين شرکت تعلق داشت.ويروس به دنبال سيستم هاي نظارت مديريتي و مبادله داده زيمنس مي گردد که عمدتا براي نظارت و يا کنترل فرايندهاي شيميايي و يا حمل و نقلي در شبکه هايي نظير تامين آب شهري، کنترل نيروي برق، انتقال و توزيع آن، لوله هاي گاز و نفت و بسياري پروسس هاي توزيع شده ديگر استفاده مي شوند.Symantec Security Response مطمئن نيست که چرا در ايران و کشورهاي ديگر رايانه ها به تعداد بسيار زيادي به اين ويروس آلوده شده اند.لوي افزود : "بيشترين چيزي که ما مي توانيم بگوييم اين است هدف طراحان اين ويروس، مخصوصا کشورهايي است که در آن محدوده جغرافيايي قرار دارند."وي ادامه داد "هرچند ايران احتمالا يکي از کشورهايي است که بيشترين موارد آلودگي رايانه ها به اين ويروس در آن گزارش شده است ولي اين کشورها جزو آن دسته از کشورها هستند که آنتي ويروسهاي زيادي ندارند."زيمنس نمي گويد که چه تعداد مشتري داراي سيستم SCADA در ايران دارد ولي اذعان دارد که دو شرکت آلماني نيز مورد حمله اين ويروس قرار گرفته اند.به نوشته روزنامه وال استريت ژورنال، زيمنس چند ماه پيش اعلام کرد در نظر دارد فعاليت دو واحد توليدي خود را در ايران کاهش دهد.يکي از اين واحدها، دويست و نود کارمند دارد و در سال دو هزار و هشت ميلادي به سود خالص چهارصد و سي و هشت ميليون يورو معادل پانصدو شصت و دو ميليون و نهصد هزار دلار دست يافت.به گفته لوي، طي يک دوره سه روزه در هفته کنوني، رايانه هاي مستقر در چهارده هزار IP سعي کردند به سرورهاي فرمان و کنترل متصل شوند. اين امر نشان مي دهد که تعداد رايانه هاي آلوده به ويروس SCADA‌ در جهان خيلي کم است و احتمالا حدود پانزده تا بيست هزار رايانه به اين ويروس آلوده شده اند ، زيرا بسياري از شرکت ها چند رايانه را در يک نشاني IP قرار مي‌دهند.از آنجايي که شرکت Symantec مي تواند IP هاي دستگاههاي را که سعي مي کنند به سرورهاي فرمان و کنترل وصل شوند، شناسايي کند در نتيجه مي تواند تشخيص دهد که کداميک از شرکت ها آلوده به اين ويروس شده اند.شرکت Symantec پنجشنبه گذشته در پايگاه اينترنتي خود اعلام کرد دستگاههاي آلوده به ويروس SCADA‌ به سازمان هايي تعلق دارند که از نرم افزار و سيستم هاي SCADA استفاده مي کنند.ويروس SCADA‌ يا Stuxnet از طريق پورت يو اس بي گسترش مي يابد.زماني که ابزاري آلوده به اين شکل به رايانه اتصال پيدا مي کند، کدهاي آن به جستجوي سيستمهاي زيمنس گشته و خود را بر روي هر ابزار يو اس بي دار ديگري که بيابد، کپي خواهد کرد.اين ويروس جديد اينترنتي براي سرقت اطلاعات حساس شرکت هاي صنعتي طراحي شده است.بر اساس هشدار شرکت زيمنس ويروس ياد شده بسيار پيچيده بوده و رايانه هايي را هدف مي گيرد که براي مديريت سيستم هاي کنترل صنعتي در مقياس وسيع مورد استفاده قرار مي گيرند.اين ويروس به خصوص سيستم هايي را هدف مي گيرد که توسط شرکت هاي طراح و سازنده قطعات مختلف صنعتي به کار گرفته مي شوند.زيمنس اعلام کرده گروهي کارشناس را براي ارزيابي وضعيت و مقابله با تحرکات اين ويروس آماده کرده است.زيمنس همچنين مجموعه هاي صنعتي مرتبط با خود را در جريان عملکرد اين ويروس قرار داده و آنها را از خطرات بالقوه آن مطلع نموده است. برخي نگرانند که اين ويروس در آينده پيچيده تر شود و عمليات شرکت ها و کارخانه ها را مختل کند.

جام جم آنلاين

|+| آخرین به روز رسانی توسط شكوري در شنبه 2 مرداد1389 ساعت 21:38  
 روند تنزلي ايران در تحقق دولت الكترونيك

نهاد پژوهشي مجلس شوراي اسلامي با انتشار يك گزارش كارشناسي،نسبت به روند تنزلي ايران در زمينه دولت الكترونيك در جهان انتقاد كرد و پيشنهادهايي براي بهبود وضعيت فناوري اطلاعات در ايران در چارچوب برنامه پنجم توسعه ارائه داد.مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي ضمن بررسي مواد مرتبط با فناوري اطلاعات و ارتباطات در لايحه برنامه پنجم، پيشنهادهايي براي اصلاح بخش‌هايي از اين لايحه مطرح كرد. به گزارش ايلنا، 3 دفتر مطالعات تخصصي اين مركز (دفاتر مطالعات برنامه و بودجه، ارتباطات و فناوري‌هاي نوين و اجتماعي) در گزارشي مشترك اعلام كردند: هم‌اكنون كشور در آستانه تصويب قانون برنامه پنجم قرار دارد. يكي از حوزه‌هايي كه بايد در اين برنامه به آن توجه شود حوزه فناوري است كه نقش مؤثري در توسعه اقتصادي كشور دارد. مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي، افزود: در برنامه‌هاي توسعه قبلي به حوزه فناوري تا حدي اشاره شده بود، اما سابقه ورود فناوري به برنامه به‌طور اساسي به برنامه چهارم توسعه و درنظر گرفتن فصلي به نام اقتصاد دانايي‌محور بازمي‌گردد كه نشان‌دهنده درك سياستگذاران كشور از اهميت و محرك بودن فناوري و دانش در توسعه اقتصادي است.اين گزارش در ادامه با اشاره به موفقيت‌‌هاي كشور در زمينه دستيابي به بسياري از شاخص‌ها نظير تلفن ثابت و همراه و نيز شبكه فيبر نوري كه از اهداف برنامه چهارم بوده‌اند، افزود: با اين وصف در زمينه آنچه بايد در اين شبكه عظيم اطلاعاتي جابه‌جا شود و ارزش افزوده ايجاد كند ضعف‌هاي بسياري وجود دارد.نبود زيرساخت اطلاعاتي باعث شده تا در زمينه دولت الكترونيك در بسياري از شاخص‌هاي جهاني روند تنزلي را در مقايسه با ساير كشورها داشته باشيم و اين در حالي است كه هنوز نتوانسته‌ايم از ثروت خدادادي نفت و منابع زيرزميني طوري بهره‌ بگيريم كه درصورت فقدان آنها، زيرساخت‌هايي مهيا براي مواجه شدن با اقتصاد بدون نفت را داشته باشيم.بسياري از اقدامات كه در اين خصوص انجام مي‌گيرد به واسطه عدم‌هماهنگي با ساير دستگاه‌هاي مرتبط مشمول اتلاف زمان و هزينه شده و در ادامه به‌علت عدم‌توفيق در پاسخگويي به نيازهاي جاري كشور به‌تدريج مستهلك مي‌شوند. كارت هوشمند سوخت يكي از اقداماتي است كه اهميت و صرفه اقتصادي وجود اين پايگاه‌هاي داده و سامانه‌هاي كاربردي مبتني بر آنها را نشان مي‌دهد. مروري بر قوانين و مقررات كشوري نشان از اهميت موضوع پايگاه‌هاي داده نزد سياستگذاران دارد ولي اين توجه هنگام تخصيص منابع به واسطه قابل لمس نبودن اطلاعات هميشه با بي‌مهري مواجه شده است. مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي، اجراي موفق يك برنامه را منوط به حمايت ساختاري از برنامه دانست و افزود: لازم است به ساختار اجرايي برنامه توجه ويژه‌اي داشته باشيم. به‌عنوان نمونه در برنامه چهارم فصلي براي اقتصاد مبتني بر دانايي وجود داشت اما سؤال مهم اين است كه براي اجراي اين احكام چگونه ساختارها مورد بازنگري قرار گرفت و آيا نهادي براي نظارت آن ايجاد شد؟ درحالي‌كه بعد از گذشت 5 سال هنوز ساختاري كه از برنامه چهارم حمايت كند ايجاد و تثبيت نشده است. مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي، سپس مزاياي لايحه برنامه پنجم را در مقايسه با برنامه چهارم در اين عرصه تشريح كرد و افزود: درحالي‌كه نگاه برنامه چهارم به مقولاتي چون امضاي الكترونيكي، بانكداري الكترونيكي و سامانه‌هاي اطلاعاتي صرفا در سطح انتشار فناوري بود، برنامه پنجم به اين مقولات ريزبينانه‌تر، همه جانبه‌تر و جامع‌تر نگاه كرده است.همچنين وجود مواد و بندهايي درباره سامانه‌هاي الكترونيكي نقل و انتقال املاك، سامانه امن معاملات اسناد و مستغلات،  زيرساخت ملي اطلاعات مكاني، سامانه اعتبارسنجي و تكميل سامانه جامع تبادل اطلاعات مشتريان بانك،متمركز‌سازي‌ اطلاعات مشتريان بانك‌ها در بانكداري يكپارچه، به‌كارگيري سامانه‌هاي هوشمند حمل‌ونقل و تسهيم اطلاعات (به اشتراك‌گذاري اطلاعات) كه در برنامه چهارم وجود نداشته از جمله مزاياي اين برنامه است. از ديگر مزاياي برنامه، توجه به شركت‌هاي دانش بنيان و تجاري‌سازي‌ دانش است كه احكام خوبي بدين‌منظور تدوين شده است.

همشهری آنلاین

|+| آخرین به روز رسانی توسط شكوري در شنبه 5 تیر1389 ساعت 21:26  
 آيفون4 به‌طور رسمي عرضه شد
عرضه آيفون4 را مي‌توان يکي از رويدادهاي مهم امسال دانست. هر چند که عرضه آن به اين شکل و شمايل دور از انتظار نبود (اين گوشي پيشتر توسط سايت Engadget‌ لو رفته بود) چرا كه نگارش بتاي سيستم‌عامل چهارم آيفون در اختيار توسعه‌دهندگان بود. با اين وجود اپل به‌خوبي توانست موج جديدي از اشتياق را در ميان مشتريانش به‌راه بيندازد. نكات زيادي درباره اين گوشي قابل ذكر است كه آنها را بيان مي‌كنيم. گوشي آيفون4 تنها 10 گرم از آيفون قبلي سنگين‌تر است اما به‌طرز عجيبي نازک‌تر از آن است و تنها 3/9ميلي‌متر قطر دارد و کمي پهن‌تر است. جلو و عقب آن‌را با شيشه آلومينيوم‌سيليسات عايق‌بندي کرده‌اند که کاملا ضد خش است و 30 برابر از پلاستيک مقاوم‌تر است. گوگل نکسوس‌وان و موتورولا درويد، پيش از اين رکورد آيفون را در رزولوشن تلفن‌هاي همراه زده بودند، اما اين‌بار آيفون4با رزولوشن 640 960x پيکسلي، رزولوشن بالاتري در اندازه 5/3اينچي صفحه نمايش خود عرضه کرده است. اپل نام فناوري جديد خود را رتينا گذاشته و معتقد است رزولوشن اين دستگاه بيشتر از 326پيکسل در اينچ است که چشم انسان قادر به تشخيص آن نيست. نمايشگر رتينا به‌صورت LED Backlit است و براي پياده‌سازي کنتراست مناسب، از فناوري آيپد استفاده کرده است. اپل همچنين اعلام کرده به‌صورت نرم‌افزاري مي‌خواهد کيفيت تصاوير را بهتر کند. پردازنده اين گوشي تراشه A4 خواهد بود که با آيپد برابري مي‌کند. هر چند که اپل چنين چيزي را اعلام کرده، اما انتظار مي‌رود اين تراشه را ضعيف کند تا عمر باتري بالا برود. در هر دو صورت، اين تراشه از تراشه‌اي که در آيفون 3GS به‌کار گرفته شده بود، کوچکتر و کم‌مصرف‌تر است. اگر بخواهيم از عمر باتري بگوييم، بهتر است اشاره کنيم که اپل اين قابليت را نسبت به نسل گذشته خيلي بهبود بخشيده و مي‌توان از طريق 3G بيش از 7ساعت و از طريق واي‌فاي بيش از 10 ساعت از دستگاه استفاده کرد. اپل در بخش دوربين، يک دوربين VGA را به جلوي آيفون اضافه کرده و دوربين پشت گوشي را به 5مگاپيکسل ارتقا داده است. دوربين جديد مي‌تواند با کيفيت 720p به فيلمبرداري بپردازد و به‌‌کمک فناوري نرم‌افزاري سيستم‌عامل جديد اپل، از طريق صفحه نمايش به‌جاي خاصي زوم کند. در بخش سنسورها، اپل باز هم يک سنسور جديد اضافه کرده که مي‌تواند جهت حرکت را در سه بردار تشخيص دهد. اين سنسور اين گوشي را بسيار شبيه به دستگاه کنترل از راه دور Wii خواهد کرد. نگه داشتن آيفون4در دست، نسبت به 3GS احساس بهتري مي‌دهد. وزن سبک‌تر و قطر نازک‌تر گوشي، باعث مي‌شود چرخاندن انگشت در آيفون بسيار ساده‌تر باشد.
 
سيستم‌عامل آيفون:
سيستم‌عامل جديد آيفون، تغييرات زيادي نسبت به سيستم‌عامل قبلي خود داشته، اما شايد بزرگترين تغيير، قابليت فولدربندي، مالتي‌تسکينگ و همچنين وارد شدن برنامه iBooks به اين گوشي باشد. کاربران همچنين در آيفون مي‌توانند عكس‌هاي دلخواه خودشان را در پس‌زمينه بگذارند و از کيبورد بلوتوث استفاده کنند. در آيفون جديد گزينه‌هاي زيادي از جمله، صداي پيش‌زمينه، ويپ، سيستم موقعيت‌ياب، قفل کردن حالت گوشي (مثلا براي تنظيم هميشگي حالت عمودي)، غلط‌‌ياب واژگان، فوکوس در ضبط ويدئو از طريق لمس‌کردن محل مورد نظر، ايجاد فهرست پخش و فهرست‌ پخش‌هاي تودرتو، فولدر برنامه‌ها براي مرتب کردن برنامه‌ها، قابليت‌هاي سازماني از جمله مديريت از راه‌دور و توزيع نرم‌افزار از طريق واي‌فاي و تغيير نرم‌افزارها با سرعت مناسب وجود دارد. سيستم‌عامل آيفون از نظر تجربه کاربري، بسيار به آيفون 3Gs شبيه است.
|+| آخرین به روز رسانی توسط شكوري در شنبه 5 تیر1389 ساعت 3:15  
 درآمدي بر صدور كالا و خدمات نرم افزاري

در اعصار گذشته، توليد جوامع بشري عمدتاً تحت تاثير ميزان سرمايه به‌كار گرفته شده قرار داشت و در عرصه رقابت اقتصادي في مابين كشورها معمولا شكاف عميق بين كشورهاي صاحب ثروت اجتماعي و كشورهاي فاقد آن فاصله معني‌داري را در مسير رشد آنها ايجاد مي‌كرد كه تصور جهش از آن غيرممكن مي‌نمود. در شرايط حاضر نسبت انديشه به سرمايه در توليد كالا و خدمات تفوق و برتري يافته است در نتيجه بسياري از كشورهاي در حال توسعه مي‌توانند با اتكا به پديده فوق و از طريق حضور در صحنه تجارت جهاني و به ويژه در زمينه فناوري اطلاعات با تامين سهم مناسب خود نسبت به كاهش فاصله تاريخي در زمينه‌هاي فني و علمي گام‌هاي عملي و بعضاً جهشي بردارند. در كشور ما نيز محمل‌هاي ذهني تحقق ايده صدور خدمات فني در حوزه فناوري اطلاعات به تدريج ولي بسيار كند در حال فراهم شدن است. ضرورت تامين نيازهاي بازار داخلي و توسعه ظرفيت آن و همچنين جلوگيري از خروج بي‌رويه ارز از كشور از يك طرف و ارتقاء سطح توليد، رقابت با مؤسسات و واحدهاي اقتصادي خارجي براساس موازين و استانداردهاي بين‌المللي و تحصيل درآمد ارزي مشابه برخي كشورهاي در حال توسعه در زمينه صدور خدمات فني نرم‌افزاري در شرايط رشد تصاعدي نيازهاي بازار فناوري اطلاعات و به ويژه بخش نرم‌افزار و بالطبع افزايش قابل توجه سهم صنعت فناوري اطلاعات در توليد ناخالص ملي (G.N.P) كشورها انگيزه‌هاي حضور در بازارهاي بين‌المللي را بيش از پيش جدي‌تر مي‌نمايد. آنچه در سنوات اخير در خصوص صدور كالا و خدمات فني در حوزه فناوري اطلاعات و به ويژه نرم‌افزار عنوان شده نشانگر شيفتگي طيفي از مسئولين در خصوص ارتقاء سطح صادرات نرم‌افزار كشور با شدت هرچه تمام‌تر مي‌باشد، ليكن بين آنچه دلمان مي‌خواهد (آمار غيرمستند 100 ميليون دلار صادرات نرم‌افزار اعلام شده) و واقعيت‌هاي موجود فاصله محسوسي وجود دارد و اين فاصله با شدت آرزومندي و تشديد آمال ما پرنخواهد شد و مستلزم برنامه هدفمند و كار مستمر و حساب شده است. بديهي است تدوين برنامه هدفمند مستلزم جهت‌گيري راهبردي مناسب است. به عنوان كشوري درون‌گرا كه ظرفيت‌هاي داخلي قابل توسعه برجسته‌اي داريم و از محدوديت‌هاي جدي در تعامل بلاواسطه با بخش عمده بازارهاي هدف خارجي برخورداريم، يقيناً اتخاذ استراتژي مشابه هندوستان براي ما نه امكانپذيراست و نه عملي. برعكس تكيه به غني‌سازي و تعميق رابطه عرضه و تقاضا در بازار داخلي و ظرفيت‌سازي مناسب مي‌تواند شرايطي را فراهم نمايد كه بتوانيم در زمينه‌هايي كه در ذيل اشاره خواهد شد ايفاي نقش نماييم.

زمينه‌هاي عملي حضور در بازارهاي بين‌المللي نرم‌افزار
در مجموعه فعاليت‌هاي متعارف بخش نرم‌افزار موارد زير در كوتاه و ميان مدت به عنوان زمينه‌هاي عملي و امكانپذير حضور تدريجي در بازارهاي بين‌المللي قابل طرح هستند:

عرضه خدمات نرم‌افزاري
نيروي انساني باتخصص پايين انجام كارهاي معيني كه از سطح تخصصي بالا برخوردار نيستند و اصطلاحاً نيروبر محسوب مي‌شوند به لحاظ مزيت نسبي پايين بودن هزينه نيروي انساني در كشور از جمله زمينه‌هاي ارائه خدمات هستند. مواردي نظير تبديل و ذخيره نمودن نقشه‌هاي شهري جهت ايجاد سيستم‌هاي اطلاعاتي جغرافيايي «GIS» يا انجام فعاليت اجراي نرم افزارها در ارتباط با موضوعات مختلف، انجام تست نرم‌افزارهاي توليدي براساس ضوابط و معيارهاي تعيين شده و همچنين تغيير محيط اجرا نرم‌افزارها از يك پلتفرم به پلتفرم ديگر از اين جمله هستند.

انجام پروژه‌هاي نرم‌افزاري
بخش‌ها و يا تمامي پروژه‌هاي نرم‌افزاري كه مشخصات فني آنها در مرحله طراحي تعريف و تدوين شده است و ورودي‌ها و خروجي‌هاي مورد انتظار آنها مشخص هستند.

ارائه دانش فني
در رابطه با پروژه‌هاي ملي برخي پروژه‌هاي انفورماتيكي در كشور از ابعاد ملي برخوردارند و تجربه اجراي آنها قابل انتقال به ساير كشورها به ويژه كشورهاي آسيايي و آفريقايي هستند. اقداماتي نظير تشكل "Expert Pool" توسط يونسكو با چنين تفكري شكل گرفته و انجام وظيفه مي‌نمايد و مي‌تواند به عنوان جايگاه و محملي جهت انتقال خدمات تلقي شود. وجوه اشتراك بين حوزه‌هاي كلان عملياتي در سطح كشور، با برخي كشورهاي دو قاره فوق‌الذكر و حاشيه سود نه چندان بالا در آن كشورها كه تمايل شركت‌هاي خارجي را محدود مي‌نمايد به كمك تجربه و دانش بالنسبه بيشتر متخصصين ايراني در مقابل كارشناسان كشورهاي در حال توسعه موردنظر زمينه جدي جهت ارائه خدمات فني از اين دست را فراهم مي‌سازد.

ارائه محتوا به بازارهاي هدف ايراني زبان در خارج از كشور
كشورهاي داراي مباني مشترك فرهنگي و ديني مي‌توانند زمينه مناسبي جهت صدور محصولات مناسب در اين زمينه باشند.

پيش نيازهاي حصول سهم معين از بازار جهاني نرم‌افزار
بطور كلي سازماندهي امر صادرات و تحقق موفقيت‌آميز آن مستلزم ايجاد زيرساخت‌هاي لازم، ارائه كالاي قابل رقابت در بازار و برخورداري از حمايت‌هاي قانوني جهت تسهيل امور و نهايتاً هماهنگي جدي با سازمان مردم نهاد و نماينده صنف فناوري اطلاعات كشور جهت راهبري و نظارت بر فرآيند تحقق آن است.

ايجاد زيرساخت‌هاي لازم
هماهنگي كامل سطح سياست‌گذار و تصميم‌گيرنده كشور با سطوح اجرايي و عزم ملي در جهت نيل به آرمان حصول سهم شايسته از بازار نرم‌افزار جهاني. - همسو كردن آموزش‌هاي دانشگاهي با نيازهاي كاربردي - توسعه همه جانبه امكانات مخابرات كشور - ارتقاء سطح استانداردهاي توليد نرم‌افزار - تامين شرايط رعايت عملي قوانين حمايت از حقوق پديدآورندگان نرم‌افزار در مقياس داخلي و در انطباق با ضوابط بين‌المللي.

عرضه كالا و خدمات قابل رقابت
كالا و خدمات قابل عرضه در بازار نرم‌افزار از نيروي كار آغاز و به محصول نرم‌افزاري معين و دانش فني ختم مي‌شود. بديهي است توليد نرم‌افزارهاي بنيادي و پايه نظير سيستم‌هاي عامل و سيستم‌هاي مديريت پايگاه‌هاي اطلاعاتي و همچنين سيستم‌هاي نرم‌افزاري داراي كاربرد عمومي از مجموعه كالا و خدمات قابل عرضه توسط شركت‌ها و نيروهاي داخلي مستثني مي‌باشند و امكان رقابت در اين زمينه‌ها فعلاً متصور نميباشد و عمدتاً زمينه‌هاي حضور در بازارهاي بين‌المللي مواردي هستند كه در بند فوق مورد اشاره قرار گرفته‌اند.

بازارسنجي و شناسايي بازار مناسب
مراكز اطلاع‌رساني تجاري در كشور كه قابليت ارتباط با پايگاه‌هاي اطلاعاتي بين‌المللي را داشته باشند و بتوانند ارتباط دوطرفه با جهان خارج را تامين نمايند و همچنين مراكز دولتي نظير وابسته‌هاي تجاري سفارتخانه‌هاي كشورمان در خارج قادرند نقش موثر و تعيين كننده‌اي در شناسايي بازار و دسترسي به فرصت‌هاي تجاري براي موسسات و شركت‌هاي نرم‌افزاري داخلي به همراه داشته باشند. اتاق بازرگاني كشور و نهادهاي ديگري كه به نحوي در سطح كلان در زمينه برقراري ارتباط بين طرف‌هاي تجاري مختلف ايفاي نقش مي‌نمايند مي‌توانند در شناسايي فرصت‌هاي تجاري و ايجاد تسهيلات لازم جهت تبادل تجاري كالا و خدمات فني با ساير كشورها به نحو شايسته‌تري مورد استفاده قرار گيرند. همچنين بهره‌گيري از مراودات هيئت‌هاي تجاري خارجي و ايراني كه در جهت بسط و توسعه روابط تجاري با ديگر كشورهاي در حال توسعه فعال مي‌باشند از جمله زمينه‌هاي مهم بازيابي برخي فرصت‌هاي تجاري ارزيابي مي‌شوند.

اعمال تغييرات در ضوابط و مقررات جاري
قوانين و مقررات داخلي از دو جنبه با كمبودها و كاستي‌هاي متعدد مواجه‌اند جنبه نخست عدم انطباق و هماهنگي كامل با مجموعه ضوابط و مقررات بين‌المللي است. جنبه دوم ضرورت تغيير رويه‌هاي اجرايي قانوني در جهت پوشش دادن واقعيت‌هاي جاري است زيرا سرعت در تغيير در قوانين موضوعه بسيار كندتر از تغيير شرايط بوده است و روزبه‌روز اين شكاف وسيع‌تر شده است بنابراين براي همراهي و همگامي با مجموعه كشورها از نظر تجارت جهاني كالا و خدمات بايستي بازنگري كلي در اين زمينه صورت گيرد. بزرگترين مانع قانوني در جهت حضور در بازارهاي بين‌المللي فقدان ضمانت نامه‌هاي حقوقي و قانوني معتبر داخلي در رابطه با رعايت حقوق ارجاع دهندگان كار است و عدم رعايت حقوق موسوم به مالكيت فكري و حق تاليف هر نوع همكاري جدي با طرف‌هاي خارجي را تحت تاثير منفي خود قرار مي‌دهد.

فراهم‌سازي زمينه حضور كليه نيروها
زمينه‌سازي حضور داوطلبانه كليه آحاد حقيقي و حقوقي فعال در حرفه فناوري اطلاعات بايستي انگيزه‌هاي لازم را جهت مشاركت فعال‌تر كليه نيروها در زمينه صدور خدمات فني فراهم نمايد. از طرف ديگر ضوابط لازم جهت اعمال نظارت در خصوص ميزان رضايت طرف‌هاي خارجي دريافت كننده خدمات بايستي به نحو مناسب تدوين و به اجرا درآيد تا از اين طريق فرايند دشوار ايجاد اعتماد در طرف‌هاي خارجي دچار خدشه و آسيب نگردد.

ضرورت و زمينه‌هاي مساعدت دستگاه‌ها و نهادهاي ذي‌ربط
بررسي‌هاي اوليه صورت گرفته نشانگر اين امر است كه بسياري از فعاليت‌هاي پايه‌اي موردنياز جهت فراهم شدن زمينه‌هاي صدور محصولات و خدمات نرم‌افزاري در ديگر كشورها به عنوان فعاليت‌هاي زيربنايي تلقي شده و عمدتاً نهادهاي دولتي ذيربط موظف به پيگيري تحقق فعاليت‌هاي مربوطه بوده‌اند. اعمال سياست‌هاي حمايتي مالي از طريق اعطا تسهيلات، مساعدت در حضور فعالين حرفه انفورماتيك در نمايشگاه‌ها و گردهمايي‌هاي بين‌المللي، ايجاد امكانات مخابراتي مناسب با هزينه‌هاي بهره‌برداري قابل توجيه و پيش بيني ضوابط و مقررات و چگونگي اجراي آنها در حوزه‌هايي كه به مراودات تجاري مربوط مي‌شوند، اعمال سياست‌هاي تشويقي مالياتي و ... گوشه‌اي از مجموعه فعاليت‌هايي است كه دستگاه‌ها و نهادهاي دولتي ذيربط در زمينه صدور خدمات فني و مهندسي با تاكيد بر صدور خدمات نرم‌افزاري مي‌توانند عهده‌دار باشند. در زمينه‌هاي اجرايي نيز حساس و فعال بودن در بهره‌برداري از روابط حسنه سياسي و تجاري با برخي كشورها و قبول صنعت نرم‌افزار به عنوان يكي از كانال‌هاي جدي مراوده تجاري با اين‌گونه كشورها توسط وزارتخانه‌هاي امورخارجه‌، بازرگاني و صنايع از جمله انتظارات و درخواست‌هاي صاحبان حرفه است. ارجاع پروژه‌هاي نرم‌افزاري از طرف‌هاي خارجي داراي مراودات تجاري با كشورها مستلزم جلب اعتماد تدريجي كارفرمايان از طريق انجام كارهاي اوليه و كوچك در زمان مقرر و با كيفيت مطلوب است. شروع كار مسلماً از طريق افراد حقيقي و حقوقي واسطي است كه به اعتبار آنها كار ارجاع خواهد شد و با جلب اعتماد و اطمينان منابع مذكور و همچنين كارفرمايان، به تدريج فرهنگ همكاري با طرف‌هاي خارجي و انطباق موازين و معيارهاي انجام كار مبتني بر ضوابط مورد انتظار آنها در يك فرآيند زماني بلند‌مدت تحقق مي‌يابد. تنگناي اصلي اجرايي در مراحل آغازين كار، فقدان مباني اعتماد كارفرمايان خارجي از نظر كيفيت و سرعت انجام كار و همچنين تضمين رعايت حقوق متعارف عرضه كننده كار است. به نظر مي‌رسد مراودات بين‌المللي هيئت‌هاي تجاري ايراني و خارجي مي‌توانند بستر مناسبي باشند تا ضمن ايجاد حداقل اطمينان موردنياز در طرف‌هاي مقابل، زمينه ارجاع كار را در موافقت‌نامه‌هاي تجاري في‌مابين پيش‌بيني نمايند.

|+| آخرین به روز رسانی توسط شكوري در شنبه 5 تیر1389 ساعت 2:17  
 مشاهده ی بیش از 30 میلیارد ویدیوی آنلاین در یک ماه

بر اساس گزارش شرکت آمارگیری اینترنتی کام اسکار، شمار کاربران آمریکایی که در ماه آوریل به مشاهده ویدیو در اینترنت پرداختند، رقم نه چندان بالای 178 میلیون نفر بود. یوتیوب و سایت های دیگر گوگل با انتشار 13.1 میلیارد ویدیو به 177.8 میلیون مخاطب آمریکایی که هر یک از آنان به طور متوسط 96 ویدیو مشاهده کردند، سهم خود را در بازار ویدیوی آنلاین افزایش داده و برتریشان را حفظ کردند. سایت hulu با 958 میلیون ویدیوی مشاهده شده در این سایت و داشتن 38.7 میلیون مخاطب که هر یک حدود 25 کلیپ مشاهده کردند، در رتبه دوم قرار گرفت؛ این سایت ویدیویی حاصل سرمایه گذاری مشترک میان ان بی سی یونیورسال و نیوزکورپ است. سایت های مایکروسافت نیز با 643.7 میلیون ویدیوی مشاهده شده 2.1 درصد از سهم بازار را به دست آوردند که نسبت به ماه مارس تفاوت چندانی نداشت. هم چنین کانال موسیقی vevo یوتیوب که تنها شش ماه از راه اندازی آن می گذرد، 43.6 میلیون نفر از کاربران اینترنت را جذب کرد. بر اساس گزارش کام اسکار، vevo با مشاهده 331.7 میلیون ویدیو، بیش از یک درصد از بازار ویدیوی آنلاین را به دست آورد.

|+| آخرین به روز رسانی توسط شكوري در جمعه 14 خرداد1389 ساعت 12:4  
 اتحاد استراتژيک نوکيا و ياهو براي ارائه سرويس نقشه، ايميل و پيام رساني به ميليون‌ها کاربر

امروز یاهو و نوکیا خبر از همکاری مشترک جهانی در زمینه گسترش ارائه خدمات پیشتاز آنلاین خود داده که به کاربران امکان این تجربه عالی را می‌دهد تا همواره بتوانند با دنیای خارج ارتباط داشته و در جریان آنچه اطرافشان به وقوع می‌پیوندد باشند.با بیش از 5 سال سابقه همکاری، اینک نوکیا و یاهو خواهند توانست توانایی‌های یکدیگر را در زمینه ارائه خدمات ایمیل، Instant Messaging ، نقشه و مسیریابی تقویت نموده و به کاربران امکان تجربه‌ای در سطح جهانی را برروی موبایل و کامپیوترشان بدهند.برمبنای این همکاری:
• نوکیا از این پس به عنوان ارائه کننده انحصاری و جهانی سرویس‌های نقشه و مسیریاب یاهو به شمار رفته و دارایی‌های یاهو در این زمینه با پیوستن Ovi Maps به آنها تحت نام تجاری " powered by Ovi " شناخته خواهد شد.
• یاهو از این پس به عنوان ارائه کننده انحصاری و جهانی سرویس‌هایOvi Mail و Ovi Chat نوکیا به شمار رفته و از این پس با نام تجاری " Ovi Mail / Ovi Chat powered by Yahoo!" شناخته خواهد شد.
• نوکیا و یاهو قصد دارند تا با ایجاد شناسه‌های کاربری مشترک برای سرویس‌هایشان این امکان را به کاربران بدهند تا به راحتی بتوانند با شناسه‌های کاربری Ovi خود از سرویس‌های مشخصی از یاهو نیز استفاده کرده و بدین طریق به آسانی به محتوا و سرویس‌های آنلاین مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند.
اولی پکا کالاسوو مدیر ارشد اجرايي نوکیا در این باره گفت: «فراهم کردن تجربه‌ای بی‌نظیر برای کاربران-هم به صورت آنلاین و هم به روی موبایل- آن چیزیست که این همکاری مشترک بر آن تکیه دارد. ما میلیون‌ها کاربر یاهو را در مهم‌ترین بازارهای دنیا مثل آمریکای شمالی قادر می‌سازیم تا از امکانات منحصربه فرد Ovi بهره برند. به صورت مشابه، سرویس‌های حرفه‌ای و آنلاین یاهو نیز خدمات ایمیل و پیام‌نویسی بهتری را برای میلیون‌ها کاربر Ovi Mail در تقریباً تمامی کشورهای دنیا فراهم می‌آورد؛ کاربرانی که بیشتر آنها برای نخستین بار اینترنت را برروی گوشی‌های خود تجربه می‌کنند.»کارول بارتز، مدیر ارشد اجرايي یاهو نیز دراین مورد گفت: «چه ترکیب بی‌نظیری. ما مفتخریم که دسترسی به سرویس‌های ایمیل و پیام‌رسانی خود را که بهترین در نوع خود هستند افزایش داده و از این طریق تجربه‌های فردی از طریق موبایل وب را برای افراد بیشتری در مناطق مختلف به خصوص بازارهای کشورهای درحال توسعه که ما به عنوان نسل بعدی کاربران یاهو برآنها سرمایه‌گذاری کرده‌ایم فراهم می‌سازیم. در عین حال، ما معتقدیم که قدرت نوکیا و سرمایه‌گذاری بی‌وقفه آن در زمینه نقشه و مسیریاب می‌تواند محصولات ما را به طور چشمگیری افزایش داده و ما را قادر سازد تا برمناطقی که به عنوان هسته اصلی کسب و کار ما به حساب می‌آیند تمرکز کنیم.»یاهو و نوکیا با یکدیگر سرویس‌های اینترنتی مشترکی را ارائه کرده که همگی برمبنای نیاز اصلی مشتریان، برنامه‌نویسان، اپراتورها و تبلیغ کنندگان خواهد بود.این دو شرکت از مزایای مربوط به گستره جهانی و همچنین نام تجاری شناخته شده خود در موارد مربوط به کاربران و مخاطبان استفاده خواهند کرد.برخی از این سرویس‌های مشترک از نیمه دوم سال 2010 در دسترس خواهند بود و از سال 2011 نیز کاربران در سرتاسر دنیا خواهند توانست از این خدمات استفاده نمایند.نوکیا به عنوان بزرگ‌ترین تولید کننده موبایل در دنیا با فروش صدها میلیون موبایل در سال و همچنین به عنوان پیشتاز در زمینه نقشه‌های دیجیتالی با سرمایه‌گذاری و ابتکاری بی‌وقفه در ارائه سرویس‌های نقشه و مسیریابی دیجیتال تمرکز کرده و اکنون توانسته است این سرویس را در 77 کشور دنیا و به 46 زبان مختلف فراهم سازد.یاهو نیز که تعداد کاربران تمامی سایت‌های مربوط به آن ماهانه به 600 میلیون نفر می‌رسد، به عنوان وب سایتی مرکزی و اصلی به حساب آمده که کاربران را قادر می‌سازد تا در هرزمان و هرکجا از زندگی آنلاین برمبنای سلایق شخصی خود لذت برند.به عنوان یکی از نام های پیشتاز در دنیای اینترنت، یاهو از طریق ایجاد تجربه‌های ناب وب برروی موبایل و کامپیوتر می‌کوشد تا بر تعداد مخاطبان خود بیفزاید.

itna

|+| آخرین به روز رسانی توسط شكوري در جمعه 14 خرداد1389 ساعت 11:58  
 خريد اوراکل در فصل نقل‌ و انتقالات
اوراکل پنج‌شنبه گذشته اعلام کرد که توليدکننده فايروال، سکرنو (Secerno) را خريد و از اين پس براي مشتريان خود ديتابيس‌هاي امن‌تري توليد خواهد کرد. به‌گزارش CNET، سکرنو براي بانك‌هاي اطلاعاتي اوراکل و باقي ديتابيس‌ها محصولي به‌نام DataWall توليد مي‌کرد. ديتاوال نوعي فايروال است که با تحليل شيوه دسترسي به ديتابيس‌ها دسترسي آن‌را براي کاربران مختلف بررسي و تاييد مي‌کند و مي‌توان اين دسترسي را از طريق ديتاوال مديريت کرد. فايروال با نظارت کامل روي عمليات نقل و انتقال مي‌تواند هرگونه تلاش مشکوک را براي آسيب‌رساني به ديتابيس کشف و مهار کند. اين شرکت همچنين سرويس ديگري ارائه مي‌دهد که شرکت‌ها مي‌توانند با استفاده از آن فناوري‌هاي خود را بر اساس رگولاتوري گسترش دهند. سکرنو با شرکت‌هايي همچون گارديوم که هم‌اکنون يکي از زيرمجموعه‌هاي IBM است رقابت مي‌کند. اوراکل با اين خريد به‌دنبال بالابردن امنيت پايگاه‌هاي داده خود است. اندرو مندلسن، معاون ارشد فناوري‌هاي ديتابيس سرور، در بيانيه‌اي گفت:‌ «خريد سکرنو پاسخ مستقيمي بود به درخواست روزافزون کاربران براي امن‌سازي پايگاه داده خود. ديوارآتش سکرنو محصولات اوراکل را به‌خوبي امن مي‌کند و تهديدات خارجي را از ميان مي‌برد.»
|+| آخرین به روز رسانی توسط شكوري در دوشنبه 10 خرداد1389 ساعت 0:38  
 خريد يک شرکت توليد محتوا توسط ياهو
ياهو سه‌شنبه گذشته اعلام کرد که قصد دارد شرکت توليدکننده محتواي Associated Content را بخرد تا صفحه‌هاي بيشتري براي جلب تبليغات‌کنندگان ايجاد کند. به‌گزارش وب‌سايت خبري ياهو، اطلاعات بيشتري در مورد قيمت و نحوه اين خريد منتشر نشده است. گفتني است اسوشيتدکانتنت به ۳۸۰ هزارنفر از نويسندگان حقوق پرداخت کرده تا مطالب مختلفي در زمينه‌هاي گوناگون از جمله تندرستي، فناوري و گردشگري بنويسند. با اين معامله، ياهو با خرج کمتري مي‌تواند به محتواي بسيار زيادي دست پيدا کند. روزنامه‌ها، مجلات و خبرگزاري‌ها به‌دنبال کوچک‌کردن نيروي توليد خبر خود هستند چرا که تبليغات در زمينه‌هاي کهنه از جمله روزنامه و نشريات روزبه‌روز در حال کاهش است. متيو ايدما، معاون مديرعامل ياهو اعلام کرد:‌«ما معتقديم که مدل متکي بر همياري مهم‌ترين بخش آينده رسانه است.» هم‌اكنون ياهو مطالب خود را به‌صورت داخلي توليد مي‌کند و با صدها روزنامه و ديگر شرکت‌هاي سنتي شريک است تا مطالب آن‌ها را منتشر کند. ايدما همچنين شرح داد که مطالبي که از اسوشيتدکانتنت خريداري مي‌کنند با محتواي فعلي ادغام خواهد شد. شايان ذکر است که اسوشيتدکانتنت در حال رقابت با Demand Media است و رقيب ديگري به‌نام  About.com دارد که متعلق به روزنامه نيويورک تايمز است.
|+| آخرین به روز رسانی توسط شكوري در دوشنبه 10 خرداد1389 ساعت 0:37  
 هفته پرهياهوي گوگل
گوگل توانست موافقت آمريکا را براي خريد رقيب خود در زمينه تبليغات موبايل جلب کند. اين خريد 750ميليون دلاري که بعد از ما‌ه‌ها هياهو رخ مي‌دهد، پيش از اين باعث جنگ بزرگي ميان اين شرکت و سران رسمي و دولتي آمريکا شده بود. به‌گزارش رويترز، کميسيون تجارت فدرال آمريکا در بيانيه‌اي جمعه گذشته اعلام کرد که ادغام اين دو شبکه بزرگ تبليغات موبايل با يکديگر، نگراني‌هاي اين کميسيون را برانگيخته بود اما با ورود اپل به ميدان رقابت، فضاي بهتري شکل گرفته است. در اين بيانيه آمده است: «تصميم براي اجازه دادن به ادغام گوگل و AdMob دشوار بود چرا که طرفين، بزرگترين شبکه‌هاي تبليغاتي آمريکا را در اختيار داشتند و اين قرارداد باعث مي‌شد رقابت از بين برود.» گفتني است بستر جديدي که اپل براي آيفون و آيپد خود ارائه خواهد کرد، iAd نام دارد و اولين حرکت اپل به سوي بازار تبليغات موبايل خواهد بود. اپل اين اقدام را پس از خريد Quattro Wireless، سومين شرکت بزرگ تبليغات موبايل آمريکا انجام داد. اين کميسيون همچنين اعلام کرد که معتقد است اپل به‌زودي به‌ يکي از بزرگان صنعت تبليغات موبايل بدل خواهد شد. اين بيانيه همچنين هشدار داده: «هر چند که هنوز هيچ تصميم عملياتي گرفته نشده است، اما ما بازار تبليغات موبايل را زير نظر خواهيم داشت و آن‌را بررسي خواهيم کرد تا مصرف‌کنندگان به‌دنبال از بين رفتن رقابت آسيب‌ نبينند.» عمر هموئي، مديرعامل AdMob اعلام کرد که همکاري با گوگل براي او لذت‌بخش است و از اين معامله خشنود است. همچنين گوگل پنج‌شنبه گذشته اعلام کرد در تلاش است تا با عرضه تلويزيون تحت‌وب، بتواند به گردش مالي ??ميليارددلاري تبليغات تلويزيوني نيز دست يابد. پروژه تلويزيون گوگل را شرکت‌هاي بزرگي همچون اينتل و سوني پشتيباني مي‌کنند و مديرعاملان اين دو شرکت براي معرفي پروژه تلويزيون گوگل در کنفرانس معرفي اين پروژه حضور داشتند. تلويزيون گوگل درست همانند صفحه نخست گوگل خواهد بود با اين تفاوت که به‌دنبال جستجوي عبارات، برنامه‌هاي زنده، کانال‌هاي ماهواره‌اي و فايل‌هاي ويدئويي وب به‌عنوان نتايج جستجو بازخواهد شد. يکي از مشکلات اين کنفرانس معرفي، ناتواني اعضاي گوگل در اتصال کنترل‌ها به تلويزيون بودند که در نهايت با درخواست از حضار براي خاموش کردن تلفن‌هاي همراه، موفق به اتصال به تلويزيون گوگل شدند. تلويزيون‌هاي اينترنتي چند سال است که وارد محيط منازل شده‌ است. گفتني است تنها نياز اين تلويزيون‌ها اتصال پرسرعت به اينترنت است. سوني و لاجيتک شرکت‌هايي هستند که تلويزيون‌هاي گوگل را توليد خواهند کرد. اين شرکت همچنين روز چهارشنبه گذشته با معرفي فروشگاه آنلاين جديدي که مستقلا به برنامه‌هاي تحت وب مرورگر گوگل کروم آن متصل است، توجه بسياري را به ‌خود جلب کرد. در اين فروشگاه آنلاين، بازي‌ها، نرم‌افزارها و مجله‌هايي که در مرورگر گوگل کروم قابل استفاده است، قرار دارند. گفتني است با اين اقدام، گوگل به‌عنوان مهد جديد کاربري‌هاي وب و فروشگاه‌هاي مرتبط با آن مطرح مي‌شود. ساندر پيچاي، معاون گوگل در کنفرانس سالانه توسعه‌دهندگان گوگل، گفت:‌ «تبليغات بخش مهمي از اينترنت را در اختيار دارد اما مي‌توان راه‌هاي ديگري را براي ارائه سرويس‌ها امتحان کرد.» فروشگاه کروم که گوگل اعلام کرد به‌زودي آماده مي‌شود، براي کاربران پرمصرف اينترنت بسيار مفيد خواهد بود زيرا با يک کليک مي‌توانند محصولات مختلف را بخرند و در سيستم نصب کنند. اين اقدام گوگل، حرکت نويني است در جهت فروش نرم‌افزارهاي تحت مرورگر که احتمال مي‌رود سناريوي موفقي همانند فروشگاه نرم‌افزار اپل داشته باشد.
|+| آخرین به روز رسانی توسط شكوري در دوشنبه 10 خرداد1389 ساعت 0:35  
 وضعيت فناوري اطلاعات ايران و جهان در سال جديد

بديهي است كه به‏منظور پيش‏بيني وضعيت بازار در زمينه فناوري اطلاعات كه تابع و متاثر از انبوهي از مولفه‏ها و متغيرهاي متنوع و پيچيده است، به ابزار و ادوات و از آن مهمتر، امكاناتي نياز است كه عموما سازمان‏هاي خاصي در جهان از اينگونه توانايي‏ها برخوردارند. بدين جهت، پيش از اظهارنظر در خصوص آينده فناوري اطلاعات ايران در سال پيش رو (1389)، لازم مي‏دانم نخست به اتفاق نگاهي بيندازيم به نقطه نظرات و ديدگاه‏هاي برخي از نهادهاي معتبر و شناخته شده بين‏المللي كه اين بازار را در ابعاد كلان به‎‏صورت كارشناسي مورد سنجش و ارزيابي قرار داده و در در نتيجه مي‏شود به آن استناد كرد. طبق پيش‎بيني شركت تحقيقاتي و مشاوره‏اي گارتنر كه يك منبع بسيار معتبر در اين عرصه به‏شمار مي‏آيد، انتظار مي‏رود كه بازار فناوري اطلاعات جهاني در سال 2010 مجددا راه خود را به سمت توسعه باز يافته و با رشدي معادل 3/3 درصد، حجم داد و ستدهاي مربوطه در اين سال به 3/3 ترليون دلار برسد. اين در حالي است كه فناوري اطلاعات در پي يك افت 2/5 درصدي در سال 2009 بدترين وضعيت خود را پشت سر نهاده است. از سويي ديگر، مجله اقتصادي اکونوميست با ارائه ارقامي به اين نتيجه رسيده است كه پروژه‌هاي IT در جهان از يك رشد 5/5 درصدي در سال 2010 بهره خواهند برد و تمام شواهد حاكي از اتمام رکود اقتصادي در اين سال و رونق مجدد اقتصاد کشورها مي‏باشد. پيش‏بيني ديگر مراكز معتبر علمي-تحقياتي جهاني، همچون سازمان آی دی سی (IDC)و مرکز تحقیقاتاتي فوت‏پارترز (Foote Partners) نيز تا حد زيادي در همين حول و حوش قابل تعبير و تفسير است. بر اين اساس مي‏توان اذعان داشت كه كليه اين قبيل سازمان‏ها در مورد رشد بازار فناوري اطلاعات جهاني در اين سال هم‏نظر و متفق‏القول هستند. گارتنر محورهاي اصلي رشد فناوري اطلاعات را اينچنين اعلام داشته است.

رایانش انبوه يا ابري (Cloud Computing)
اين نوع رايانش مبتني بر استفاده از شیوه‌های محاسباتي در فضای اينترنت است که باعث مي‏شود قابلیت‌های مختلف بدون نياز به برخورداري از اطلاعات تخصصی در مورد فناوری‌هاي به‏كار گرفته شده و يا کنترل زیرساخت‌های پشتیبانی كننده از آنها، در قالب برنامه‏هاي كاربردي برخط به‏صورت خدماتي كه عموما از آن به‏عنوان “Software as-a-Service” نام برده مي‏شود، به كاربر ارائه شود. از جمله مزاياي رايانش ابري كاهش چشم‏گير هزينه‏ها، کارآيي توسعه يافته، ارتقاي سريع و دائم نرم‏افزار، سازگاري بيشتر فرمت اسناد با يكديگر و امكان دسترسي جهاني به آن، ظرفيت نامحدود ذخيره‏سازي، اطمينان بيشتر به داده، در اختيار بودن جديدترين نسخه‏هاي نرم‏افزار و آخرين دستاوردهاي سخت‏افزاري و مخابراتي، و استقلال از سخت افزار قابل ذكر است.

ابزار‏هاي تجزيه و تحليلي پيشرفته (Advanced Analytics)
استفاده روز افزون از اينگونه ابزارها كه از امكاناتي نظير شبيه‏سازي، پيش‏بيني و بهينه‏سازي برخوردار مي‏باشند، در زمينه‏هاي مختلف پشتياباني از فرايندهاي كسب و كار الكترونيكي، همچون مديريت روابط با مشتريان (CRM) و برنامه‏ريزي منابع سازمان (ERP)، بسيار رواج پيدا كرده است. امكان مدلسازي سناريوهاي مختلف كاري، تعريف جريان‏هاي كار، و تحليل و يا پيش‏بيني رخداد‏ها را مي‏توان از ديگر ويژگي‏هاي مرتبط با جوانب كاربري اين نوع ابزارها/سيستم‏ها برشمرد.

رايانش در سطح مخدوم و مجازي‏سازي (Client Computing and Virtualization)
پيشرفت‏‏هاي به‏وقوع پيوسته در زمينه مجازي‏سازي و گرايش به سمت رايانش انبوه كه پيش از اين ذكر شد، موجب كاهش نگراني‏ها در خصوص استفاده از سخت‏افزار و يا سيستم عاملي خاص شده و سازمان‏ها را قادر ساخته است كه از جمله موارد مختلف، بتوانند نقشه راه ميان‏مدت و در مواردي، بلندمدت خود را نيز در زمينه‏هايي چون رويكردهاي مرتبط با استانداردهاي قابل به‏كارگيري، پياده‏سازي و/يا روزآمد‏سازي سيستم‏ها (شامل سيستم‏هاي امنيتي)، به‏صورتي قابل اتكا و با قابليت انعطاف‏پذيري بالا تهيه و تدوين نمايند.تحليل‏گران بر اين باورند كه فراهم گرديدن نسل جديدي از خدمات كارآمد و مجموعه‏اي از امکاناتي كه تاكنون منحصر و محدود به استفاده از كلان‏سرورها و بهره‏گيري از كلان‏بانك‏هاي اطلاعاتي بوده و يكپارچگي در سطحي گسترده را طلب مي‏داشته است، مزيتي ويژه نه تنها براي کاربران عادي، بلكه براي سازمان‏ها به‏حساب مي‏آيد.

فناوري اطلاعات در خدمت اهداف سبز (IT for Green)
از آنجا كه بسياري از تحليلگران فناوري اطلاعات را ابزاري كارآمد در جهت تحققق مقاصد زيست محيطي (اهداف سبز) به‏شمار مي‏آورند، هرگونه اقدام كارساز در اين خصوص موجب افزايش اعتبار و القاي تصوير و ذهنيتي بهتر براي سازمان‏ها در اين زمينه قلمداد مي‏گردد. از جمله اقدامات كار‏ساز در اين عرصه مي‏توان به استفاده از مستندات الكترونيكي (با هدف جلوگيري از مصرف بي‏رويه كاغذ) و تبيين رويه‏هاي انجام كار به‏صورت «از راه دور» (Teleworking) در جهت كاهش رفت و آمدهاي كاري غيرضروري و متعاقبا، بهينه‏سازي مصرف سوخت اشاره نمود.

تغيير شكل مراكز داده (Reshaping the Data Center)
در گذشته‏اي نه چندان دور، طراحي مراكز داده با وجود پيچيدگي‏هاي خاص خود، مستلزم رعايت اصول ساده‏اي به‏حساب مي‏آمد. اما امروزه با مطرح شدن رويكرد مبتني بر «معماري پاد» (Pod-based Architecture) در اين خصوص، يك فضاي كاري بسيار تخصصي در زمينه طراحي و ساخت مراكز داده ايجاد شده است كه نويدبخش رشدي فزاينده در اين حوزه مي‏باشد.

پردازش‏هاي اجتماعي (Social Computing)
از آنجا كاربران ترجيح مي‏دهند از دو سيستم جداگانه براي پشتيباني از كارشان – يكي از آنها در خصوص محصولات مرتبط با خود (شخصي و يا گروهي) و ديگري در ارتباط با دسترسي به اطلاعات برون‏سازماني – استفاده به‏عمل نياورند، سازمان‏ها با ضرورتي فزاينده مواجه خواهند شد كه تمركز هرچه بيشتر بر استفاده از نرم‏افزارها و مدياهاي اجتماعي كارآمد را در محيط انترپرايز، به‏منظور ايجاد يكپارچگي و بسط دامنه مشاركت كاربران، طلب مي‏دارد.

سيستم‏هاي امنيتي و كنترل فعاليت‏ها (Security – Activity Monitoring)
به‏طور كلي، توجه سيستم‏هاي امنيتي به‏صورت سنتي بر چگونگي ايجاد يك ديواره حفاظتي جهت جلوگيري از ورود غيرمجاز متمركز بوده است. حال آنكه گرايش اين قبيل سيستم‏ها به تدريج به سمت كنترل فعاليت‏ها و شناسايي، تحليل و مميزي الگوهاي نفوذ كشانده شده است. ايجاد سيستم‏هاي برخط هشدار دهنده و جلوگيري از تراكنش‏هاي غير مجاز، زمينه ديگري از فعاليت‏هاي رو به شد را در اين حوزه تشكيل مي‏دهد.

كارت حافظه فلش (Flash Memory)
هرچند كارت حافظه فلش را نمي‏توان محصولي جديد خطاب نمود، وليكن سير پيشرفت آن در زمينه گنجايش ذخيره‏سازي اطلاعات و امكان به‏كارگيري آن در هر دو سطح خادم و مخدوم (آنهم با توجه به فضاي كمكي كه اشغال مي‏نمايد)، گرماي قابل تحمل توسط آن، و نيز نوع عملكرد و قابليت كاربري آن تحت شرايط سخت و دشوار، نقش بس متفاوتي را براي اين نوع حافظه ترسيم نموده است.

مجازي‏سازي با هدف بهبود چگونگي دسترسي (Virtualization for Availability)
همانگونه كه مطلع هستيم، طي چند سال گذشته از مجازي‏سازي (Virtualization) به عنوان يك از فناوري‏هاي استراتژيك نام برده مي‏شده است، اما اخيرا به دليل مطرح شدن عنصر جديدي در باب اين موضوع، تحت عنوان «نقل و انتقال به‏صورت زنده» (Live Migration)، ابعادي بس گسترده‏تر براي مجازي سازي، اين‏بار در زمينه فراهم ساختن امكان دسترسي بهينه به سيستم، قابل تصور شده است. در چنين شرايطي، سيستم عامل و ديگر نرم‏افزارها به‏گونه‏اي عمل مي‏نمايند كه گويا پردازش همچنان در سرور اصلي در حال انجام است، در حاليكه با تقليد و يا شبيه‏سازي نحوه عملكرد حافظه‏هاي فيزيكي سيستم‏ها، به محض اتمام يك دستور‏العمل در سيستم مبدا (Source System)، دستور‏العمل بعدي در سيستم مقصد (Destination System) صورت مي‏پذيرد.

نرم‏افزارهاي كاربردي با قابليت استفاده در سيستم‏هاي موبايل (Mobile Applications)
كارشناسان بر اين باورند كه تا پايان سال 2010 متجاوز بر 2/1 ميليار نفر در جهان از ابزار و ادوات موبايل/پرتابل، نظير تلفن همراه، كه از توانايي تجارت الكترونيك برخوردار مي‏باشند، بهره خواهند برد. براي مثال، به‏رغم بازار محدود قابل تصور براي سيستم آي‏فون (iPhone) شركت اپل، هم‏اكنون چند هزار نرم‏افزار توسط شركت‏هاي مختلف براي آن توليد شده است. حال با درنظرگيري ساير محصولات موجود و يا آتي در بازار، بي‏شك مي‏توان عرضه طيفي از محصولات متنوع را در اين زمينه انتظار داشت. در اينجا پيش از بحث در خصوص تغيير و تحولات قابل انتظار در عرصه فناوري اطلاعات ايران، جاي آن دارد كه به پيش‌بيني اکونوميست در اين باره اشاره شود. اين پيش‌بيني نشان از آن دارد كه با وجود توانايي غير قابل انكار ايران که خود را به يکي از ذينفعان اين صنعت عظيم تبديل سازد (به‌‏ويژه در حوزه بهره‏گيري از فعاليات‏هاي برون‌سپاري جهاني)، اما از يك‏سو به دليل ‌بسته بودن فضاي بازار، و از سويي ديگر، به جهت عدم شفافيت نشان داده شده، نتوانسته است که جايگاه مناسبي را از آن خود سازد؛ به‏طوري که ايران در پروژه پايش جهاني توانمندي فناوري سال 2009 در زمينه کيفيت سرمايه‌گذاري، در بين 70 کشور، رتبه 66 را كسب نموده است. شكي نيست كه روند توسعه فناوري پديده‏اي است جهاني و هر كشوري، از جمله ايران، به نحوي از آن پيروي و يا الگوبرداري خواهد نمود. به‏هر حال، با عنايت به جايگاه محوري دولت، به ويژه نقش وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در زمينه اتخاذ تصميمات و سياست‏هاي راهبردي زيربنايي كه علاوه بر بخش دولتي، بخش خصوصي را نيز تا حد زيادي تحت تاثير خود قرار خواهد داد، پيش‏بيني اين مطلب كه فناوري اطلاعات ما در سال جديد از چه روندي تبعيت خواهد نمود و به كجا خواهد رسيد، به عملكرد اين وزارتخانه و چگونگي تحقق برنامه پنجم توسعه در اين حوزه وابسته است. شايان ذكر است كه به اعتقاد مدير دفتر فناوري‌هاي نوين مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي كه بررسي برنامه پنجم توسعه را در دستور كار خود دارد و برنامه چهارم توسعه را نيز مورد ارزيابي قرار داده است (به نقل از ايسنا)، «اگر نگاهي مسأله‏محور براي تدوين برنامه توسعه داشته باشيم مي‌توان با شناسايي دقيق مسايل کليدي نظير اشتغال، ارتقاء بهره‌وري، کاهش فساد، ارتقاء شاخص‌هاي سواد و فرهنگ راه‌حل‏هاي IT براي آن‌ها در قالب يک مدل سيستمي و برنامه‌اي ارائه كرد که از اين حيث برنامه داراي خلاء است و به نظر مي‌رسد فرصت براي غني‌تر کردن برنامه پنجم وجود دارد.» با اشاره با بررسي صورت پذيرفته از احکام قانوني مرتبط با فناوري اطلاعات و ارتباطات توسط آن دفتر در خصوص برنامه چهارم توسعه، اظهار شده است كه «ضمن بررسي گزارش عملكردهاي در دسترس و سند توسعه بخشي فناوري اطلاعات و ارتباطات مشخص شد اقدامات انجام يافته اهداف مورد نظر در برنامه چهارم را محقق نکرده و اکثر مواد و احکام قانون برنامه چهارم به گونه‌اي تدوين نشده که قابل ارزيابي دقيق باشد و در بيش‌تر موارد احکام تلفيقي از اهداف و اقدامات اجرايي هستند و از سويي ديگر، سند توسعه بخشي ICT كه به عنوان نقشه راه براي اجراي قانون محسوب مي‌شود، ارتباط منطقي با احکام قانون برنامه چهارم ندارد و به عبارتي اين سند بدون توجه به مواد قانون برنامه چهارم كه يك سند بالادستي به شمار مي‌رود، تهيه شده است.» همچنين به اين موضوع اشاره شده است كه «هرچند به واسطه وجود شاخص‌ها و برنامه‌اي که تدوين شده اجراي آن مي‏توانست نتايج ملموس‌تري را به دنبال داشته باشد، اما ارزيابي شاخص‌ها نشان از عدم تحقق اهداف و معيارهاي اين سند دارد.» در خاتمه، با وجود برخي از كاستي‏هاي احتمالي از بعد قانوني و اينكه نمي‏توان تاثير عملكرد دولت را بر چگونگي به‏حركت در آوردن اين صنعت حياتي ناديده گرفت، بنده معتقدم كه بخش خصوصي ما سعي به‏عمل خواهد آورد كه با در دست گرفتن ابتكار عمل، خود را تا حد امكان در برخي از زمينه‏ها با روند توسعه اين فناوري در جهان همسو و سازگار سازد؛ همچنانكه پيش از اين نيز شاهد چنين اقدامي بوده‏ايم. ضمن اينكه فكر مي‏كنم در حوزه توسعه و عرضه محصولات و خدمات نرم‏افزاري پيشرفته، به‏ويژه در زمينه كسب و كار الكترونيكي و زير شاخه‏هاي مرتبط با آن، به مراتب موفق‏تر از ارائه سيستم‏هاي سخت‏افزاري فوق تخصصي و يا نه آنچنان تخصصي ارزانقيمت كه مجبوريم با انبوهي از كالاهاي خارجي به رقابت بپردازيم، عمل خواهيم نمود.

|+| آخرین به روز رسانی توسط شكوري در جمعه 17 اردیبهشت1389 ساعت 14:39  
 بهترين تکنولوژي‌ها سال 88

در سال گذشته شاهد بوديم که اختراعات و ابداعات گوناگوني در زمينه کامپيوتر، ارتباطات و IT بوجود آمد بعضي از آنها با استقبال گسترده‌اي روبرو شد که بدين قرار است.

سيستم‌عامل Snow Leopard Mac OS
شرکت اپل سيستم عامل جديد خود را با نام Snow Leopard يا پلنگ برفي در سال گذشته ارائه کرد که نسخه کامل شده سيستم عامل Leopard است. اين سيستم صرفا براي کامپيوترهاي روميزي طراحي شده و مبتني بر سيستم عامل يونيکس مي‌باشد. اين سيستم عامل از لحاظ طراحي داراي محيطي زيباست و کار با آن بسيار ساده است و همچنين داراي سرعت بالايي در هنگام نصب، بوت کردن و خاموش کردن است. سرعت بالاي اين سيستم عامل هنگام اتصال به شبکه که تا 45 درصد افزايش يافته از اهميت زيادي برخوردار است. پلنگ برفي در هنگام نصب تنها به 6 گيگابايت فضاي خالي حافظه نياز دارد و از اين جهت در دسته سيستم‌هاي سبک قرار مي‌گيرد. آدرس‌دهي در آن 64 بيتي است و از جهت امنيت مطلوب است. در طراحي آن از هوش مصنوعي نيز استفاده شده که به کاربر اجازه مي‌دهد تا ساختار پاراگراف در متن PDF را حدس بزند يکي از ويژگي‌هاي اين سيستم استفاده از پهناي باند کم است که بکارگيري ichat را امکان‌پذير مي‌سازد. قيمت آن نيز 30 دلار تعيين شده که در مقايسه با ديگر سيستم‌هاي عامل قيمت مناسبي است.

Windows 7
Window 7 براي کامپيوترهاي PC طراحي شده و از جهات گوناگون حائز اهميت است. محيط کاري اين سيستم، لمسي و بسيار ساده است. با استفاده از XP Mode کاربر مي‌تواند بطور مجازي ويندوز XP را هم‌زمان با ويندوز 7 داشته باشد. امکاناتي مانند مديريت صفحات باز و منظم کردن و تغيير اندازه پنجره‌ها در اين سيستم تعبيه شده، Jumplist يا ليست پرش به منظور دسترسي به آخرين فايل‌ها و صفحات باز شده نرم‌افزارهاي مختلف است. هنگام ايجاد مشکل PRS (Problem Steps Recorder) يا ثبت قدم به قدم مشکلات طراحي شده تا رفع آنها آسان‌تر گردد. Windows Media Player در ويندوز 7 بسيار توسعه يافته و داراي سيستم Homegroup يا به اشتراک‌گذاري پيشرفته‌اي است. بعنوان نمونه فايل صوتي و يا تصويري که در يک کامپيوتر در حال اجراست قابل پخش شدن توسط اسپيکر کامپيوتر ديگري مي‌باشد که به شبکه متصل است.

iPad
iPad ساخت شرکت اپل که سال گذشته با هياهوي بسيار رونمايي شد کامپيوتري کوچک و قابل حمل است اندازه طول آن 25 سانتي‌متر و ضخامت آن 1.3 سانتي‌متر است و وزني معادل 680 گرم دارد بدون صفحه کليد است و صفحه نمايش آن از نوع LED و لمسي است که از وضوح بالايي برخوردار است. اين کامپيوتر با هر بار شارژ کردن به مدت 10 ساعت قابل استفاده است. ipad بسيار شبيه iphone است زيرا همان سيستم عامل و برنامه‌هاي کاربردي آيفون در آن تعبيه شده است . ipad اولين دستگاه ساخت شرکت اپل است که داراي سرويس iBookstore و برنامه‌هاي کاربردي ebook يا کتاب‌خوان مي‌باشد، اين موضوع باعث شده است تا با Kindle آمازون مقايسه شود. اين کامپيوتر کوچک در سه نوع 16 گيگابايتي با قيمت 499 دلار، 32 گيگابايتي 599 دلار و 64 گيگابايتي 899 دلار ارائه شد.

کاغذهاي الکترونيکي
ePaper کاغذهاي الکترونيکي تکنولوژي نويني است که در ساخت آنها از مواد ارگانيک استفاده شده است و شرکت‌هاي مهمي در صدد طراحي و ساخت آن هستند. به عنوان نمونه نمايشگر الکترونيکي PRS-505 وPRS-700 ساخت شرکت sony داراي صفحه نمايشگر لمسي است و از لحاظ ديد چشم بسيار مناسب است. سايت Amazon کتاب الکترونيکي بنام Kindle ارائه کرده است که داراي صفحه نمايشي کاغذي شکل در ابعاد 600 در 800 اينچ و داراي قدرت تفکيک‌پذيري بالايي است. با اين تکنولوژي 2500 کتاب در وسيله‌اي بسيار سبک، انعطاف‌پذير و قابل حمل جاي مي‌گيرد، وسيله‌اي که قابليت تا شدن و لوله شدن را هم دارد. در اين وسيله، صفحه نمايشگر شفاف است و نور زمينه بصورت متمرکز به چشم مي‌رسد در نتيجه چشم را خسته نمي‌کند و تغيير زاويه ديد بيننده نسبت به صفحه نمايشگر، تفاوتي در ديد فرد نسبت به صفحه ايجاد نمي‌کند، حتي اگر اين صفحات در معرض تابش نور مستقيم خورشيد يا محيط قرار گيرند از لحاظ ديد مشکلي ايجاد نمي‌کنند در واقع تفاوت زيادي با صفحات کاغذي ندارد. مصرف انرژي در آنها بسيار پايين است و با باتري‌هاي مخصوصي شارژ مي‌شود. اطلاع‌رساني لحظه‌اي، دسترسي سريع به اطلاعات و داشتن تصوير، فيلم و صدا همراه با متن از ديگر محاسن آنهاست.

Google Buzz
Google Buzz يک شبکه اجتماعي و پيام‌رساني است که به خدمات گوگل اضافه شده است. کاربران مانند ديگر شبکه‌هاي اجتماعي مانند facebook , Twitter و ... مي‌توانند با يکديگر در ارتباط بوده و نظرات، عکس، فيلم و پيام‌هاي اجتماعي و گروهي را با هم مبادله و يا با يکديگر گفت‌وگو کنند. از ويژگي‌هاي بارز گوگل Buzz اين است که تمامي کساني که با شما ارتباط ايميلي دارند بطور خودکار به ليست شما اضافه مي‌شوند و همچنين فيلم و عکس در همان صفحه جاري قابل ديدن است امروزه سايت‌هاي اجتماعي محبوبيت خاصي يافته‌اند و ارتباط بين افراد در سراسر دنيا را بيشتر کرده‌اند.

نمايشگرهاي سه بعدي
به‌دليل هيجان زياد ايجاد شده ناشي از ديدن تصاوير سه بعدي فيلم‌ها و بازي‌هاي کامپيوتري ساخته شده با اين تکنيک‌ها مورد استقبال عده کثيري از افراد به ويژه جوانان قرار گرفته است. صفحات نمايشگرهاي سه بعدي مانند نمايشگرهاي عادي از پيکسل تشکيل شده است ولي با اين تفاوت که تمامي پيکسل‌هاي موجود در صفحه، يک نوع تصوير را نمايش نمي‌دهند به عبارتي در يک لحظه دو تصوير از نمايشگر پخش مي‌شود، نيمي از پيکسل‌ها يک تصوير و نيمي ديگر تصويري ديگر را پخش مي‌کنند زيرا يکي از آن تصاوير فقط براي ديدن با چشم چپ و تصوير ديگر فقط براي ديدن با چشم راست است. شيشه اين نمايشگرها نور را پخش نمي‌کند بلکه به‌صورت متمرکز به نقطه هدف ارسال مي‌کند. هدف آن بطور متناوب بين چشم چپ و راست بيننده تغيير مي‌کند با استفاده از عينک‌هاي ويژه هم اختلاف زماني دو تصوير برطرف شده و تصويري واحد به مغز مخابره مي‌شود و همچنين تصاوير با وضوح و کيفيت بالاتري ديده خواهد شد که به محيط طبيعي بسيار نزديک است. شرکت سوني به تازگي نمايشگري ارائه داده است که بيننده مي‌تواند بدون عينک تصاوير آن را بصورت سه بعدي ببيند. اين شرکت اعلام کرده است که اين محصول در ابعاد بزرگ توليد مي‌شود و براي نمايش تبليغات مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

سيستم عامل گوگل کروم
ويژگي‌هاي بارز اين سيستم عامل سرعت اتصال به اينترنت و چک کردن ايميل و همچنين کار در محيط‌هاي وب است زيرا اين سيستم عامل با تمامي نرم‌افزارهاي تحت وب سازگاري دارد. از طرفي داشتن محيط ساده براي کاربران و نيز امنيت بالا در آن از جنبه‌هاي قابل توجه در اين سيستم مي‌باشد. اين سيستم عامل با محيط ابر سازگاري دارد. تکنولوژي ابر، با استفاده از متمرکز نمودن پايگاه‌هاي اطلاعاتي و نرم‌افزارهاي کاربردي، در بالاترين سطح و در يک محل، امکان استفاده آسان از اين امکانات را از طريق اينترنت براي همه افراد فراهم مي‌کند. کاربر هنگام نياز به نرم‌افزارهاي گوناگون از طريق ابر و اتصال به اينترنت آنها را روي دستگاه خود بارگذاري کرده و استفاده مي‌کند و در پايان کار اطلاعات را در محيط ابر براي استفاده‌هاي بعدي يا براي افراد ديگر ذخيره مي‌نمايد اين امر باعث مي‌شود تا به حجم بالايي از حافظه نياز نباشد و همچنين امنيت اطلاعات حفظ شده و يافته‌هاي پژوهشي و تحقيقاتي بين افراد به اشتراک گذشته شود.

iPhone 3GS
به جرات مي‌توان گفت شرکت اپل با ساخت iphone تحولي در صنعت گوشي‌هاي تلفن همراه ايجاد کرده است داشتن امکانات گوناگون و محيط کار ساده و لمسي باعث شده تا اين گوشي از محبوبيت خاصي برخوردار باشد. iphone 3GS نيز داراي ويژگي‌هاي منحصر به فردي نسبت به نمونه پيشين مي‌باشد سرعت ارسال و دريافت داده‌ها در آن افزايش يافته است داراي دوربين عکس‌برداري و فيلم‌برداري با رزلوشن بالاتر است سيستم GPS نيز در آن بهينه شده است. قابليت‌هاي کنترل صدا و نمايش فيلم و سازگاري با بازي‌هاي گوناگون در آن بهبود يافته است. اين گوشي داراي صفحه لمسي 3.5 اينچي با وضوح تصوير بسيار بالاست و ضدخش مي‌باشد و قابليت شارژ تا 300 ساعت و مکالمه تا 12 ساعت را دارد. اين گوشي به شبکه بي‌سيم Wi-Fi متصل است، اتصال و استفاده از اينترنت با آن براحتي امکان‌پذير است.

سيستم عامل آندروئيد
اين سيستم عامل ابتدا توسط شرکت Android Inc براي کامپيوترهاي کوچک و بصورت منبع باز با هسته لينوکس طراحي شد. سپس توسط شرکت گوگل خريداري و براي گوشي‌هاي تلفن همراه مورد استفاده قرار گرفت. اين سيستم از فناوري صفحات لمسي پشتيباني مي‌کند داراي ابزار جست‌وجو سريع است.ويژگي بارز اين سيستم عامل منبع باز آن است که کاربران مي‌توانند با انواع تکنيک‌هاي گوناگون اقدام به برنامه‌نويسي به زبان جاوا نمايند و برنامه‌هاي کاربردي متنوعي بر اساس سليقه خود و يا به منظور بهبود عملکرد اين گوشي طراحي و توليد کنند که نه تنها مورد استفاده کاربران زيادي خواهد بود بلکه از لحاظ درآمد مالي نيز قابل توجه است. شرکت گوگل از طراحان و توسعه دهندگان اين سيسم عامل پشتيباني مي‌کند.

گوشي تلفن Nexus One
گوگل در اقدامي رقابتي با اپل گوشي تلفن همراه Nexus One را رونمايي کرد. اين گوشي داراي سيستم عامل آندروئيد است و در اتصال به اينترنت و مرور صفحات وب داراي سرعت مطلوبي است و قابليت تشخيص و تبديل صدا به متن را داراست که براي نوشتن ايميل بسيار مطلوب است. اين گوشي تلفن توسط شرکت تايواني HTC ساخته شده و داراي صفحه نمايشگر لمسي بزرگ و دوربين است. اين گوشي داراي کيفيت مطلوب براي پخش موسيقي يا نمايش فيلم است و داراي آرشيو بزرگي از برنامه‌هاي کاربردي مفصلي است که مورد نياز کاربر مي‌باشد. اين گوشي مجهز به راهنما يا هدايت‌گر در هنگام رانندگي بوده و کيفيت صدا در آن بسيار مطلوب است. اکثر خدمات آن بصورت رايگان در اختيار کاربران قرار گرفته است. قيمت اين گوشي 529 دلار است.

گوگل کروم
گوگل کروم مرورگر وب است که توسط شرکت گوگل ارائه شد. گوگل کروم از موتور WebKit استفاده مي‌کند و مرورگري با منبع باز است. محيط کاري آن زيبا و آسان است و در مرور صفحات وب از سرعت بالايي برخوردار بوده و به حافظه کمي نياز دارد. براي نصب آن نياز به يک Virtual Machine مانند Virtual Box يا VMWare است. اين شرکت اعلام کرده است که اين مرورگر با پخش کننده‌هاي صوتي سازگار است و همچنين نسخه‌اي منطبق با سيستم عامل لينوکس را به‌زودي ارائه خواهد کرد.

اينترنت
با وجود اينکه چند سالي است که اينترنت بين آحاد مردم جايگاه ويژه اي دارد ولي نمي‌توان تاثيري که در سال گذشته بر زندگي مردم دنيا داشت، را ناديده گرفت. به وجود آمدن سايت‌هاي اجتماعي گوناگون و ارتباط هر چه بيشتر مردم دنيا با يکديگر از تحولات چشمگيري است که تنها با وجود اينترنت امکان‌پذير شد. اينکه هر خبر يا واقعه‌اي اعم از خوشايند يا ناخوشايند در کمترين زمان ممکن بصورت متن، تصوير و يا فيلم در اختيار همه مردم دنيا قرار گرفت نويد تحولي اساسي در علم ارتباطات را مي‌دهد. بعنوان نمونه تنها سايت اجتماعي facebook بالغ بر 400 ميليون عضو دارد که روز به روز بر آن افزوده مي‌شود. امروزه حتي بعضي کاربران مي‌توانند با استفاده از تلويزيون خانگي از امکانات اينترنت استفاده کنند. در سال گذشته اولين فيلم اينترنتي با کمک تعداد زيادي از علاقه‌مندان از سراسر دنيا ساخته شد از نمونه‌هاي شايان توجه ارسال تعداد زياد مقالات براي کامل کردن دايره‌المعارف جهاني ويکي‌پديا است که نزديکي هر چه بيشتر مردم دنيا را به يکديگر نشان مي‌دهد و اين خود تحولي در زندگي مردم دنياست.

اسکايپ
شرکت اسکايپ طراح نرم‌افزار تلفن اينترنتي اسکايپ مي‌باشد اين نرم‌افزار بصورت بتا براي کاربران گوشي‌هاي تلفن همراه ارائه شده است. کاربران با نصب رايگان اين نرم‌افزار مي‌توانند با هدفون يا ميکروفن از طريق اينترنت با يکديگر صحبت کنند و يا اگر از طريق گوشي تلفن خود با تلفن ثابت يا همراه فردي تماس بگيرند قيمت اين مکالمه بسيار ارزان خواهد بود. اين نرم‌افزار با رمزنگاري مکالمات کاربر احتمال استراق سمع را غيرممکن مي‌کند. اسکايپ از روش رمزنگاري با کدهاي طولاني استفاده مي‌کند، بطوري که رمزهاي 256 بيتي به اينترنت منتقل مي‌کند که بسيار ايمن خواهد بود. اين شرکت اعلام کرده است که در هر لحظه بين 3 تا 4 ميليون کاربر اينترنت از خدمات اسکايپ براي تماس با يکديگر استفاده مي‌کنند. در حال حاضر کاربران زيادي از خدمات VoIP شرکت گوگل استفاده مي‌کنند و از کيفيت مطلوب آن راضي هستند. به نظر مي‌رسد شرکت گوگل و اسکايپ در اين زمينه در رقابتي جدي با يکديگر باشند.

|+| آخرین به روز رسانی توسط شكوري در جمعه 17 اردیبهشت1389 ساعت 14:36  
.کلیه حقوق این وبلاگ متعلق به پژوهش آنلاین می باشد